Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W skrócie - powiat raciborski

10.09.2003 00:00
  • Na stronie http://bip.powiatraciborski.pl/index.php?id=539 są już dostępne oświadczenia majątkowe pracowników Starostwa Powiatowego w Raciborzu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz radnych.
  • Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2003/2004 z udziałem przedstawicieli władz odbyła się w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu (ul. Klasztorna). W tym roku gospodarzem był Zespół Szkół Zawodowych. Przypomnijmy, że w tym roku w powiecie raciborskim mury szkolne opuściło 1520 gimnazjalistów. Od 1 września do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest powiat uczęszczać będzie 1832 uczniów. Są to mieszkańcy raciborszczyzny i powiatów ościennych wodzisławskiego, głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego). Kształcić się będą w 56 klasach, a średnia liczba uczniów w klasach pierwszych wynosi 32. Ogółem w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego w nowym roku szkolnym 2003/2004 kształcić się będzie 6553 uczniów w 223 klasach. Młodzież będzie zdobywać wiedzę pod opieką ponad 700 nauczycieli.
  • Placówki oświatowe podległe powiatowi są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego. W czasie wakacji odbywały się remonty, ale - z uwagi na skromny budżet oświaty - tylko te najpilniejsze. Największe remonty przeprowadzane są w trzech szkołach: w Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Raciborzu i w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Są to tzw. inwestycje termomodernizacyjne, związane z wymianą kotłowni, wewnętrznej sieci c.o., z wymianą okien lub też ociepleniem budynku. Ich całkowity koszt wyniósł blisko 3 mln zł, z czego blisko 50 proc. zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zakończenie prac przewidywane jest najpóźniej w październiku. Z kolei w ZSE rozpoczęto remont dachu. Całkowity koszt remontu oszacowano na 300 tys. zł. Ponadto w niektórych placówkach w czasie wakacji przeprowadzone zostały drobne prace remontowe, polegające głównie na odmalowaniu pomieszczeń.
  • W nowym roku szkolnym do czternastu szkół podstawowych w Raciborzu uczęszcza 4064 uczniów. Do pierwszych klas w pięciu raciborskich gimnazjach uczęszcza 879 uczniów. W sumie w raciborskich gimnazjach kształcą się 2552 osoby. W zajęciach w przedszkolach uczestniczy 1416 dzieci. Raciborski żłobek ma 40 miejsc, gdzie na chwilę obecną zgłoszonych zostało 30 dzieci.
  • Komisja Rady Miasta w składzie: Leszek Wyrzykowski, Ryszard Frączek, Franciszek Mandrysz, Piotr Klima, Mariusz Marchwiak i Jerzy Parys oceniać będzie kandydatów na ławników Sądu Rejonowego w Raciborzu i Sądu Okręgowego w Gliwicach. Ostatecznie wyboru dokonają wszyscy radni.
  • 3 września w Starostwie odbyło się spotkanie w sprawie inwestycji drogowych w powiecie raciborskim w najbliższych latach. W rozmowach udział wzięli prezydent, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu, wicestarosta Adam Hajduk i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Raciborzu Jerzy Szydłowski.
  • Urząd Miasta Racibórz informuje, że w terminie od 8 września do 8 października na terenie miasta prowadzona będzie akcja odszczurzania. Do wyłożenia trutki, we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, użytkowych, obiektach handlowych, sklepach, magazynach, obiektach przemysłowych, fabrykach, wytwórniach i przetwórniach artykułów spożywczych, w obiektach kolejowych oraz na terenie gospodarstw rolnych itp., zobowiązuje się wszystkich właścicieli, zarządców i administratorów ww. nieruchomości.
  • 10 września w ramach Dni Muzyki Organowej w kościele farnym o godz. 18.45 wystąpi Elżbieta Włosek-Żurawiecka z Raciborza - organy, Chór LO z Głubczyc pod dyrekcją Tadeusza Eckerta oraz soliści Opery Śląskiej Maria Zientek sopran i Adam Żak baryton.
  • 16 września o godz. 17.00, w sali widowiskowej Domu Kultury „Strzecha” przy ul. Londzina, w ramach Święta Animatora Kultury, odbędzie się spektakl baletowy „La Bayadere” L. Minkusa w wykonaniu uczniów szkoły artystycznej z czeskiego Hulczyna.
  • 19 września Muzeum zaprasza do budynku przy ul. Gimnazjalnej na otwarcie wystawy pt. „Żołnierze polscy w niewoli niemieckiej i radzieckiej”. Prezentowane zbiory będą pochodzić z Łambinowic.
  • Imprezy plenerowe z okazji tegorocznych Dni Raciborza odbędą się 13 i 14 września na płycie Rynku. W sobotę o godz. 16.00 na scenie wystąpią zespoły Raciborskiego Centrum Kultury. O godz. 19.45 zaprezentuje się Tercja Pikardyjska ze Lwowa. W niedzielę od godz. 16.00 wystąpią kolejno: Raciborzanie ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej, Rodzina i Miraż, zaś wieczorem Gang Olsena.
  • Zespół Pieśni i Tańca Strzecha ogłasza nabór do 7 grup tanecznych dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 25 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września. Informacji udzielają Dorota Klimek i Jakub Rusin pod numerem telefonu 415 32 14.
  • Dwa programy profilaktyczne badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, realizuje Szpital Rejonowy w Raciborzu. Do skorzystania z nich lecznica zaprasza kobiety w wieku od 30 do 59 lat. Badania te są całkowicie bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie cytologiczne szyjki macicy polega na pobraniu z niej komórek, które są następnie oceniane pod mikroskopem. Celem takiego badania jest wykrycie raka szyjki macicy w takim stadium, gdy nie daje on jeszcze żadnych objawów, a więc jest w 100 proc. uleczalny. Badaniem tym można wykryć również inne choroby, jak np. nadżerkę szyjki macicy, której wyleczenie zapobiega wystąpieniu nowotworów narządów płciowych. Badanie to jest całkowicie bezpieczne i wykonywane w warunkach pełnej intymności. Drugie specjalistyczne badanie przeprowadzane jest w ramach „Programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka piersi”. Z tego rodzaju badań mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 59 lat. Badania te są również bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie mammograficzne przeprowadzone jest przez wysokowyspecjalizowany personel, nowoczesnym aparatem mammograficznym w nowych pomieszczeniach Zakładu Diagnostyki przy ul. Gamowskiej 3 w Raciborzu. Profilaktyczne badania przesiewowe można przeprowadzić codziennie w godzinach od 7.00 do 16.00. Rejestracja oraz informacje udzielane są pod numerami tel.: 755 51 82 i 755 51 79. Szpital przypomina, że programy te dostępne są dla kobiet z całej Polski, a badania przeprowadzane są w krótkich terminach.
  • Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filia w Raciborzu przy ul. Słowackiego: Juszczyk S. „Metodyka nauczania informatyki w szkole” oraz „Statystyka dla pedagogów”, Gajda J. „Edukacja medialna”, Siemieniecki B. „Komputer w diagnostyce i terapii pedagogicznej” oraz „Technologia informacyjna w polskiej edukacji”, Siemieniecki B. i Buczyńska J. „Komputer w rewalidacji”, Miodek J. „Nie taki języ straszny. O Polszczyźnie dla uczniów”, Kondracki J. „Geografia regionalna Polski”, Delacour J. „Charaktery” oraz Gajkowska M. „Jak organizować lokalny system pomocy dzieciom krzywdzonym”.
  • Numer: 37 (596)
  • Data wydania: 10.09.03