Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Religia w twórczości Józefa von Eichendorffa

03.09.2003 00:00
C.d. rozmowy z ks. dr Henrykiem Rzegą
- Zapewne wybór tematu pracy doktorskiej wiązał się z dotychczasowymi doświadczeniami księdza w Łubowicach?
- Do Łubowic przyjeżdżają turyści z wszystkich stron świata a w tym ludzie nauki, którzy na temat Eichendorffa dużo wiedzą. Wielu z nich ofiarowało do izby pamięci materiały i różne wydania dzieł poety. Tak utworzyła się mała biblioteka Eichendorffa. Otrzymaliśmy również roczniki biuletynu „Aurora” z Muzeum w Ratingen. Sporo materiałów ofiarował wielki znawca poety Franz Heiduk z Würzburga. Natomiast pionierem w dziedzinie propagowania poety na naszym terenie jest niewątpliwie dr Ryszard Kincel. Wypadało abym jako raciborzanin nie pozostał w tyle i również zapoznał się bliżej z tą wybitną postacią, tym bardzie, iż poeta urodził się i tworzył w Łubowicach a Racibórz często odwiedzał. Doszedłem do wniosku, że najlepszą formą jest droga naukowego poznania. Naukowe studium oparte na bardzo bogatej bibliografii Eichendorffa na zachodzie i w kraju, pozwoliło na sformuowanie tematu pracy a potem na wnikliwe zapoznanie się z jego życiem i twórczością.

- Oprawiona w okładki praca doktorska sprawia wrażenie obszernej książki...
- Obejmuje ona 218 stron formatu A4 i składa się z trzech rozdziałów: I. Życie i twórczość Josepha von Eichendorffa, II. Hermeneutyka wartości religijno - moralnych twórczości J.von Eichendorffa, III. Znaczenie twórczości J. von Eichendorffa dawniej i dziś.

- W jakim zakresie praca księdza pt. „Uniwersalny charakter wartości religijno-moralnych twórczości Fosepha von Eichendorffa” wnosi do dotychczasowej wiedzy o twórczości poety, nowe, istotne wątki religijne?
- Na temat Eichendorffa powstało już wiele prac doktorskich w Niemczech i Austrii. Jednak nikt nie podjął jeszcze tematu ich uniwersalnych wartości religijno-moralnych. Takie wartości życia ludzkiego jak: wiara, tęsknota za Bogiem, umiłowanie prawdy, wolności i przyjaźń tkwią w naturze człowieka i są powszechne a poeta potrafił je wydobyć. Trzeba stwierdzić, iż wizja twórczości Eichendorffa jest wybitnie chrześcijańska. Człowiek powinien się wznosić nieustannie ku Bogu, tak jak skowronek wzlatuje w górę.

- Czy praca zostanie wypromowana i będzie ogólnodostępna?
- Recenzentami pracy były dwie wybitne osobistości intelektualne i nau-kowe: ks. abp. Alfons Nossol, który jest wielkim miłośnikiem twórczości Eichendorffa oraz ks. prof. Jerzy Szymik - znany poeta, pisarz i teolog. Właśnie ich życzeniem jest aby w najbliższym czasie praca została wydana drukiem.

Dziękuję za rozmowę
Krystian Niewrzoł
  • Numer: 36 (595)
  • Data wydania: 03.09.03