Wieści gminne
Krzyżanowice
- Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Częstochowy, nadzorujący realizację unijnego programy Sapard na Śląsku, odebrali bez zastrzeżeń wyremontowaną ulicę Łąkową w Krzyżanowicach. Inwestycję wartą 730 tys. zł w połowie finansował Sapard.
- Wójt Leonard Fulneczek oraz grupa taneczna z DFK Tworków gościli w niemieckim Seeshaupt, gdzie odbyło się święto folkloru. Seeshaupt to gmina partnerska Krzyżanowic. Wójt przeprowadził też rozmowy z tamtejszymi władzami na tema dalszej współpracy.
- 4 września odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy. Tematami głównymi będą: działalność miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej, Stacji Caritas, utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy, analiza wykonania budżetu i planu społeczno-gospodarczego za pierwsze półrocze, informacja o działalności komisji stałych oraz dalsza budowa sieci kanalizacji sanitarnej.
- W połowie września na stronie www gminy ukażą się kopie oświadczeń majątkowych tutejszych samorządowców.
- 31 sierpnia w Owiszczach odbyły się parafialne dożynki.
- Od 5 do 7 września Chór z Krzyżanowic pod batutą Leonarda Fulneczka zaprezentuje się na festiwalu narodowościowym w węgierskiej Ratce. To partnerska gmina Krzyżanowic. Wystąpią tam także zespoły z Rumunii i Niemiec.
- 27 sierpnia w Urzędzie Gminy gościli przedstawiciele WWF-Auen-Institut i WWF Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody. Dyskutowano o zachowaniu powstałych po powodzi z 1997 r. granicznych meandrów Odry na wysokości Chałupek i Bogumina. Zdaniem przyrodników i geologów to niewątpliwa atrakcja tego rejonu. Chcą by miejsce zostało wpisane na listę Natura 2000.
- Krzyżanowice znalazły się na liście 19 gmin znajdujących się na terenie działania rybnickiej Delegatury Kuratorium Oświaty, których uczniowie w roku szkolnym 2002/2003 byli finalistami lub laureatami olimpiad przedmiotowych. Jeden finalista dał gminie szesnastą pozycję.
Kuźnia Raciborska
- Kuźnia Raciborska znalazła się na liście 19 gmin znajdujących się na terenie działania rybnickiej Delegatury Kuratorium Oświaty, których uczniowie w roku szkolnym 2002/2003 byli finalistami lub laureatami olimpiad przedmiotowych. Jeden finalista dał gminie szesnastą pozycję.
- 14 września Ruda będzie gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek.
- 11 października odbędą się uroczyste obchody 100-lecia kościoła p.w. Św. Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Uroczystej sumie przewodniczyć będzie ks. biskup ordynariusz gliwicki, Jan Wieczorek.
- 7 października ks. opat Adalbert Kurzeja otrzyma nadany mu tytuł honorowego obywatela gminy. Tego dnia odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
- 25 września w Turzu odbędzie się festyn zorganizowany z okazji przekazania szkole nowoczesnej pracowni komputerowej.
Rudnik
- Rudnik znalazł się na liście 19 gmin znajdujących się na terenie działania rybnickiej Delegatury Kuratorium Oświaty, których uczniowie w roku szkolnym 2002/2003 byli finalistami lub laureatami olimpiad przedmiotowych. Jeden finalista dał gminie szesnastą pozycję.
Rudy
- „Między Gliwicami, Rybnikiem a Raciborzem. Skarby lasów rudzkich” to tytuł przewodnika, który 29 sierpnia ukaże się na księgarskich półkach. Pozycja licząca 64 strony zawiera znane i nieznane informacje o atrakcjach dawnych lasów księcia raciborskiego - leśniczówkach, szlakach wędrowych, siedliskach zwierzyny, źródełkach, roślinności. Mowa też obszernie o kompleksie klasztorno-pałacowym w Rudach i kościele-sanktuarium Matki Boskiej Pokornej, kolejce wąskotorowej, ośrodku edukacyjnym oraz Łężczoku i Oborze. Całość została wzbogacona kolorowymi zdjęciami. Do wydawnictwa dołączono mapę lasów rudzkich. Wewnątrz zreprodukowano dodatkowo przedwojenną mapę tych terenów.
- Trwa ósma już edycja festiwalu „Muzyka w starym opactwie”, na który zaprasza rudzkie Sanktua-rium Matki Boskiej Pokornej. Kolejne koncerty odbędą się: 21 września - Brygida Tomala (Katowice) i 5 października - Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa (Warszawa-Siedlce).
Najnowsze komentarze