Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

W skrócie - powiat raciborski

03.09.2003 00:00

Dwa programy profilaktyczne badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, realizuje Szpital Rejonowy w Raciborzu. Do skorzystania z nich lecznica zaprasza kobiety w wieku od 30 do 59 lat. Badania te są całkowicie bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie cytologiczne szyjki macicy polega na pobraniu z niej komórek, które są następnie oceniane pod mikroskopem. Celem takiego badania jest wykrycie raka szyjki macicy w takim stadium, gdy nie daje on jeszcze żadnych objawów, a więc jest w 100 proc. uleczalny. Badaniem tym można wykryć również inne choroby, jak np. nadżerkę szyjki macicy, której wyleczenie zapobiega wystąpieniu nowotworów narządów płciowych. Badanie to jest całkowicie bezpieczne i wykonywane w warunkach pełnej intymności. Drugie specjalistyczne badanie przeprowadzane jest w ramach „Programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka piersi”. Z tego rodzaju badań mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 59 lat. Badania te są również bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie mammograficzne przeprowadzone jest przez wysokowyspecjalizowany personel, nowoczesnym aparatem mammograficznym w nowych pomieszczeniach Zakładu Diagnostyki przy ul. Gamowskiej 3 w Raciborzu. Profilaktyczne badania przesiewowe można przeprowadzić codziennie w godzinach od 7.00 do 16.00. Rejestracja oraz wszelkie informacje udzielane są pod numerami telefonów: 32/755 51 82 i 755 71 79. Szpital przypomina, że programy te dostępne są dla kobiet z całej Polski, a badania przeprowadzane są w krótkich terminach.

26 sierpnia w sali kolumnowej Urzędu Miasta Racibórz odbyło się spotkanie prezydenta Jana Osuchowskiego z dyrektorami raciborskich placówek oświadowych. Na spotkaniu omówione zostały przygotowania do nowego roku szkolnego 2003/2003. Prezydent pożegna również odchodzących dyrektorów: Dorotę Lachowicz (SP 15), Marię Kampkę (ZSP 1 Markowice), Wiesławę Czogałę (G 4) oraz Daniela Siedloka (SP 5) i powita ich następców - panów: Andrzeja Ciesielskiego (SP 15), Daniela Siedloka (ZSP nr 1 Markowice), Bogdana Deptę (G 4) oraz panią Jolantę Bagińską-Jóźwiak.

Zespół Pieśni i Tańca Strzecha ogłasza nabór do 7 grup tanecznych dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 25 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września. Informacji udzielają Dorota Klimek i Jakub Rusin pod numerem telefonu 415 32 14.

Prezydent Raciborza poszukuje kandatata na stanowisko kierownika Miejskiego Centrum Reagowania i Ochrony Ludności (dawny MIOC). Dotychczasowy kierownik Waldemar Tański przechodzi do pracy w innym mieście. Kandydaci muszą mieć ukończone studia wyższe - preferowane specjalistyczne w zakresie ratownictwa, ochrony przeciwpożarowej, inżynierii bezpieczeństwa cywilnego lub zarządzania kryzysowego. Szczegóły na stronie www.raciborz.pl.

Zarząd Województwa Śląskiego przedłużył termin składania wniosków w konkursie na stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów oraz studentów. Wnioski będą przyjmowane do 12 września. W bieżącym roku w budżecie Województwa na stypendia przeznaczono 63 tys. zł. Otrzyma je dwudziestu dwóch uczniów oraz dwudziestu studentów. Stypendium wynosi 1 500 zł wypłacane w czterech miesięcznych ratach od września do grudnia 2003. Pieniądze przeznaczone są na wsparcie rozwoju indywidualnych zdolności i zainteresowań oraz zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. O stypendia mogą ubiegać się uczniowie dwóch ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy nie ukończyli 25 lat. Kandydaci powinni legitymować się osiągnięciami artystycznymi, naukowymi lub sportowymi. Wnioski o przyznanie stypendium można składać w Wydziale Nauki i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice, pok. 487, tel. (032) 20 78 487. Ich rozpatrzeniem zajmie się komisja powołana przez Zarząd Województwa.

3 września rozpoczną sie tegoroczne Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryki Klaji. O godz. 18.45 w kościele farnym przy Rynku wystąpi trio z Czech w składzie: Tomasz Thon - organy, Duszan Foltyn - obój i Paweł Hromadka - trąbka. 7 września o godz. 17.00 w kościele farnym wystąpi natomiast Olga Prochazkowa, solistka Teatru Śląskiego w Opawie. Na organach będzie jej akompaniował Franciszek Smid.

5 września o godzinie 17.00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1 nastąpi otwarcie wystawy pt. „U kowala czarna robota - Dawne i nowe ślusarstwo i kowalstwo”. Wystawa zorganizowana została ze zbiorów własnych Muzeum i kowali z okolic Raciborza. Podczas otwarcia wystąpi Trio „Silesiano” z Wrocławia w składzie: Stanisław Baranek - flet, Marek Werpulewski - fortepian, Radosław Gruba - wiolonczela. Bogaty program zespołu wypeł-niają utwory kompozytorów różnych epok, począwszy od baroku po muzykę współczesną, również rozrywkową z elementami jazzu. 19 września Muzeum zaprasza natomiast na otwarcie wystawy pt. „Żołnierze polscy w niewoli niemieckiej i radzieckiej”. Prezentowane zbiory będą pochodzić z Łambinowic.

Imprezy plenerowe z okazji tegorocznych Dni Raciborza odbędą się 13 i 14 września na płycie Rynku. W sobotę o godz. 16.00 na scenie wystąpią zespoły Raciborskiego Centrum Kultury. O godz. 19.45 zaprezentuje się Tercja Pikardyjska ze Lwowa. W niedzielę od godz. 16.00 wystąpią kolejno: Raciborzanie ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej, Rodzina i Miraż, zaś wieczorem Gang Olsena.

16 września o godz. 17.00, w sali widowiskowej Domu Kultury „Strzecha” przy ul. Londzina, w ramach Święta Animatora Kultury, odbędzie się spektakl baletowy „La Bayadere” L. Minkusa w wykonaniu uczniów szkoły artystycznej z czeskiego Hulczyna.

Po raz kolejny rusza MECENAT V - program stypendialny Raciborskiego Funduszu Lokalnego. Adresowany jest do utalentowanej młodzieży gimnazjów, szkół średnich oraz studentów studiów dziennych pochodzących z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. Wzór wniosku można pobrać w siedzibie RFL przy ul. Rzeźniczej 8 w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10.00 do 13.00 od 15 sierpnia. Szczegóły pod numerem telefonu 418 15 92.

Nowy kierunek kształcenia - socjologia, uruchomiony zostanie w roku akademickim 2003/2004 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Słuchacze będą mogli studiować w trybie dziennym i zaocznym na trzech specjalnościach. Rekrutacja na socjologię zakończy się 19.09. Warto przypomnieć, że we wrześniu przeprowadzony zostanie również dodatkowy nabór na pozostałe kierunki studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Szkoła umożliwia także podnoszenie kwalifikacji na studiach podyplomowych, kursach instruktorskich oraz kursach dla wychowawców i edukacji regionalnej dla nauczycieli. Poszerzenie oferty raciborskiej uczelni o kierunek kształcenia socjologia ułatwi zdobycie atrakcyjnego zawodu kolejnej grupie z naszego regionu, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów pobytu i nauki w odległych ośrodkach akademickich. Stopniowy rozwój szkolnictwa wyższego czyni Racibórz miastem coraz bardziej atrakcyjnym dla młodzieży.

  • Numer: 36 (595)
  • Data wydania: 03.09.03