W skrócie - powiat raciborski
- Po raz kolejny rusza MECENAT V - program stypendialny Raciborskiego Funduszu Lokalnego. Adresowany jest do utalentowanej młodzieży gimnazjów, szkół średnich oraz studentów studiów dziennych pochodzących z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. Wzór wniosku można pobrać w siedzibie RFL przy ul. Rzeźniczej 8 w poniedział-ki, środy i piątki w godzinach od 10.00 do 13.00 od 15 sierpnia. Szczegóły pod numerem telefonu 418 15 92.
- 5 sierpnia w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie władz powiatu raciborskiego z przedstawicielami Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Fundusz reprezentowali: Agnieszka Orlikowska - naczelnik Wydziału Analiz Ekonomicznych i Medycznych oraz Mariusz Nowak - pełnomocnik Dyrektora ds. Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych i Wdrożenia Jednolitego Systemu Kontraktowania. Tematem spotkania była możliwość realizacji transgranicznych programów ochrony zdrowia z wykorzystaniem dostępnych programów pomocowych Unii Europejskiej.
- 24 sierpnia Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, Uczniowski Klub „Siódemka” oraz NSZZ Solidarność przy Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej zapraszają miłośników rowerowych wędrówek na IV Rodzinny Rajd Rowerowy. Start o godz. 12.30 z ul. Nowej. Zgłaszać można drużyny minimum dwuosobowe do 22 sierpnia pod numer telefonu 415 37 17 lub bezpośrednio przed startem.
- Raciborscy samorządowcy wrócą do pracy w połowie sierpnia. Sesja Rady Powiatu odbędzie się dopiero 26 sierpnia, zaś miejska dzień później. Około połowy miesiąca radni zbiorą się na komisjach, gdzie zostaną przedyskutowane projekty uchwał.
- W Oborze może dojść do nieszczęśliwego wypadku - donosi jeden z naszych czytelników. Na małej skoczni narciarskiej ze stromym zjazdem, miłośnicy mocnych wrażeń urządzają sobie skoki na rowerach górskich, często bez zabezpieczeń. Warto, by władze miasta, do których las należy, postawiły tu znak zakazu skoków lub szlaban.
- Parking niedaleko Kobyli, przy zjeździe do Raciborza za Brzeziem, jest „świetną” wizytówką miasta. Gdzie popadnie walają się tu śmieci. Miejskie służby nie zubożeją jeśli co jakiś czas odpady zostaną uprzątnięte. Inaczej wizję rozwoju Raciborza jako miasta przychylnego turystom będzie można włożyć między bajki.
- Władze powiatu prowadzą rozmowy z Górnośląskim Bankiem Gospodarczym SA w Katowicach (ma oddział w Raciborzu przy ul. Batorego) na temat uruchomienia ajencji w budynku przy ul. Klasztornej 6 i przy pl. Okrzei. Klienci mogliby w nich dokonywać wpłat za dowody rejestracyjne i prawa jazdy oraz paszporty.
- „Młody samorządowiec” - taki tytuł ma mieć cykl szkoleń przygotowujących młodzież powiatu raciborskiego do profesjonalnej działalności społeczno-publicznej w samorządzie. Zaplanowano je na wrzesień-listopad. Przedsięwzięciu patronują poseł Andrzej Markowiak i starosta Henryk Siedlaczek. Organizatorami są: Europejskie Stowarzyszenie Integracji, Biuro Poselskie PO A. Markowiaka, Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie Młodzi Demokraci - koło Racibórz. Finansowanie zapewniono m.in. z grantu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
- Przestały działać łowiska komercyjne na Ostrogu. Nie udało się utrzymać hodowli pstrąga.
- Na rynku księgarskim ukazała się obszerna monografia Zakładów Elektrod Węglowych SA autorstwa Kazimierza Skoczkowskiego. Najstarsza raciborska firma, która wielu miejscowym rodzinom zapewniła byt, wpisała się mocno w historię miasta. Monografia Skoczkowskiego to największe dotychczas dzieło dotyczące ZEW-u i jednocześnie najbardziej wyczerpujące. Cena w księgarni na Rynku 60 zł
- „Racibórz jakiego nie znacie” - to tytuł albumu, który na rynku księgarskim ukaże się pod koniec sierpnia. To nawiązanie do wcześniej wydanych „Dawny Racibórz. Das alte Ratibor” i „Dawny powiat raciborski. Der alte Ratiborer Kreis”. Tym razem jednak pokazanych zostanie blisko trzysta w ogóle nieznanych wcześniej kartek prezentujących zaułki miasta, wnętrza starych hoteli i restauracji, koszary i zakłady przemysłowe. Pozycja zostanie wydana w języku polskim i niemieckim.
- Jeszcze do końca sierpnia Muzeum w Raciborzu zaprasza na wystawę „Modele okrętów żaglowych” Wolfganga Beracza z Raciborza. Autor wystawił osiem żmudnie wykonanych modeli starych galeonów. W tym roku W. Beracz w swojej kategorii zdobył Puchar Europy w Chorzowie. We wrześniu Muzeum organizuje wystawę kowalstwa artystycznego ze zbiorów własnych oraz - wraz z Instytutem Pamięci Narodowej - historyczną poświęconą wywózkom Ślązaków do pracy w ZSRR.
- Raciborskie Towarzystwo Patriotyczne zaprasza wszystkich raciborzan na uroczysty apel w rocznicę Cudu nad Wisłą, który odbędzie się 14 sierpnia o godz. 18.00 pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Parku Zamkowym.
- W ramach tegorocznej akcji lato Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz TKKF Racibórz zapraszają w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 18.00 do 20.00 na „Bieg po zdrowie”. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie. Organizatorzy gwarantują opiekę pielęgniarską i ubezpieczenie. Zbiórka przy kortach tenisowych.
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu ogłasza konkurs fotograficzny „Wspomnienia z wakacji”. Termin nadsyłania prac upływa 18 września 2003 roku. Dodatkowe informacje można uzyskać w Wypożyczalni Głównej MiPBP w Raciborzu ul. Kasprowicza 12 lub pod numerem telefonu 415 37 24.
- Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny informuje, iż od 1 lipca odczyty liczników przyjmowane będą pod numerem telefonu 303 0 606 codziennie w godzinach od 7.00 do 18.00. Klienci korzystający z tej formy rozliczania się za pobór podają stan licznika co dwa miesiąca od 15. do 25. danego miesiąca.
- Rozliczenia poprzez rachunki osobiste w bankach (tzw. ror-y) proponuje swoim klientom Miejski Zarząd Budynków w Raciborzu. Chętni wypełniają odpowiednią deklarację z podpisem takim, jak na bankowej karcie wzorów i dostarczają do MZB. Co miesiąc z ich konta będzie odciągana należność za czynsz.
Najnowsze komentarze