Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Z USC przez całe życie

23.07.2003 00:00
Urząd Stanu Cywilnego towarzyszy każdemu z nas przez całe życie. W nim jesteśmy niezwłocznie rejestrowani tuż po urodzeniu, zawieramy małżeństwa, lub jeśli są konkordatowe również są tu odnotowywane, świętujemy jubileusze małżeńskie, wreszcie zgłaszamy jest zgon każdego mieszkańca, nie wspominając już o tym, że często prosimy tu o różnego rodzaju zaświadczenia potrzebne w innych instytucjach.
Warto przyjrzeć się krótkiej statystyce, a jest ku temu dobra okazja, gdyż urzędnicy USC sporządzili ją po upływie pierwszego półrocza tego roku. Od stycznia do końca czerwca na 130 wszystkich małżeństw zawartych w Raciborzu, w formie cywilnej w pałacu ślubów USC zawarto ich 76, co stanowi około 58 procent. To proporcja niespotykana w skali regionu, ponieważ zazwyczaj przewagę stanowią tutaj tzw. małżeństwa konkordatowe. 42 osoby starały się o wydanie zaświadczeń stwierdzających, że mogą zgodnie z polskim prawem zawrzeć małżeństwo za granicą. Dotyczyło to głównie Niemiec, Turcji, Czech, Holandii, była też Jordania. Trzykrotnie odbyły się w raciborskim USC śluby zagraniczne - w jednym przypadku polsko-niemiecki, w dwóch polsko-armeński.

Sądy orzekły rozwód w stosunku do 44 małżeństw zawartych w Raciborzu. Dla porównania - w całym ubiegłym roku orzeczono 79 rozwodów i 7 separacji.

W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego zarejestrowano o 55 mniej urodzeń dzieci, natomiast zgonów o 23 więcej. Zmniejszająca się liczba urodzeń dzieci w Raciborzu potwierdza demograficzne prognozy statystyków w stosunku do całego kraju.

W dwóch przypadkach rodzice krótko po zgłoszeniu urodzenia noworodka zdecydowali o zmianie wybranego imienia. Najczęściej wybieranymi imionami dla dziewczynek były: Magdalena, Julia, Aleksandra, Paulina, Wiktoria; dla chłopców: Dawid, Łukasz, Kamil, Mateusz. Wśród rzadko spotykanych imion znalazły się: Amadeusz, Sven, Natan, Beniamin.

Wydano bardzo dużą liczbę odpisów z aktów stanu cywilnego: około 5,5 tysiąca! Wymaga to ogromnej sprawności i kompetencji w załatwianiu podań osób prywatnych, urzędów, sądów, placówek zagranicznych i innych instytucji, czego nie można odmówić urzędniczkom placówki. W elektronicznym systemie ewidencji obiegu korespondencji zarejestrowano 3892 podania osób prywatnych oraz 304 wnioski urzędów i instytucji.

(e)
  • Numer: 30 (589)
  • Data wydania: 23.07.03