Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

W skrócie - powiat raciborski

23.07.2003 00:00
  • W ramach tegorocznej akcji lato Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz TKKF Racibórz zapraszają w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 18.00 do 20.00 na „Bieg po zdrowie”. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie. Organizatorzy gwarantują opiekę pielęgniarską i ubezpieczenie. Zbiórka przy kortach tenisowych.
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu ogłasza konkurs fotograficzny „Wspomnienia z wakacji”. Termin nadsyłania prac upływa 18 września 2003 roku. Dodatkowe informacje można uzyskać w Wypożyczalni Głównej MiPBP w Raciborzu ul. Kasprowicza 12 lub pod numerem telefonu 415 37 24.
  • Raciborskie Centrum Kultury i Pracownia Wychowania przez Sztukę INSEA organizują w dniach od 21 do 25 lipca warsztaty taneczne „Afro-dance”. Odbywają się one codziennie od godz. 10.00 w RCK DK „Strzecha” przy ul. Londzina 38 na sali baletowej. Prowadzi je Magdalena Przybysz z Krakowa - psycholog, trener NLP, tancerka.
  • W dniach 15-17 sierpnia na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Kasprowicza w Raciborzu odbędzie się Pierwszy Raciborski Konwent Miłośników Fantastyki i RPG „Goblikon 2003”. W programie: wykłady i dyskusje, gry fabularne i LARP-y, sala filmowa czynna całą dobę oraz mnóstwo konkursów z nagrodami. Liczba biletów jest ograniczona (cena 20 zł). Wcześniejsze zgłoszenia pod nr tel. 419 07 16.
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu postanowiła sporządzić tzw. czarną listę czytelników, którzy zwlekają ze zwrotem wypożyczonych książek przez dłuższy okres czasu, siegający nawet 2-3 lat. Listy te są wyłożone w Wypożyczalni Głównej oraz we wszystkich filiach. Bywa, że „dłużnicy” biblioteki nie zjawiają się już w tej placówce, w której mają na koncie niezwrócone pozycje, zaś próbują zapisać się do innej, po czym najczęściej sytuacja się powtarza - książki znów nie wracają do biblioteki. Obecny system łączności komputerowej między placówkami bibliotecznymi ma temu zapobiec. W takim przypadku bibliotekarki po sprawdzeniu informują czytelnika o konieczności zwrotu książek i dopiero po uregulowaniu tej sprawy może on korzystać z wypożyczalni.
  • W minionym półroczu w raciborskim szpitalu przyszło na świat 372 dzieci. Najwięcej w czerwcu - 74, najmniej w lutym i kwietniu - po 56. W pierwszym półroczu roku 2002 najbardziej obfitował w urodzenia styczeń - urodziło się wówczas 77 noworodków, najmniej natomiast w marcu i czerwcu - po 60. Od stycznia do końca czerwca urodziło się 13 wcześniaków, czyli przyjmując kryterium wagi - mających poniżej 2500 g. W pierwszym półroczu 2002 roku liczba ta była identyczna. Zdecydowanie mniej nowo narodzonych maleństw trzeba było ze względu na zły stan ich zdrowia przewozić do ośrodków specjalistycznych: Kliniki Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w Katowicach-Ligocie i Oddziału Intensywnej Terapii w Jastrzębiu-Zdroju. Ciekawostką jest, że w pierwszym półroczu tego roku urodziło się aż pięć par bliźniaków. W samym styczniu trzy. Ogółem były to dwie pary chłopców, jedna para dziewczynek i dwie pary mieszane.
  • W Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu trwa akcja przekazania najstarszych ksiąg USC z lat 1874-1902 znajdujących się w jego zbiorach do Archiwum Państwowego Oddziału w Raciborzu. Wynika to z ustawy - do AP muszą być przekazane księgi mające więcej niż 100 lat. Są to księgi z wszystkich historycznych dzielnic miasta, w których istniały odrębne Urzędy Stanu Cywilnego. Należały do nich: Starawieś, Studzienna, Miedonia, Brzezie, Płonia, Ostróg, Bosatz i centrum miasta.
  • Przedszkole nr 15 pożegnało Marię Jurczykowską, która odeszła na emeryturę po 30 latach pracy zawodowej. Była dyrektorem placówki przez 12 lat. Wykazywała ogromną troskę o poziom pracy wychowawczo-dydaktycznej. Stosowała nowe jej metody. Po powodzi w 1997 r., za pieniądze gminy i pozyskane od sponsorów, pod jej kierunkiem przeprowadzono generalny remont budynku a także całkowicie wyposażono go w sprzęt i środki dydaktyczne. Opracowała dokumentację do programu zarządzania środowiskowego i wdrożenia go do realizacji, gdyż Przedszkole uzyskało certyfikat ISO 14001.W uroczystości pożegnalnej brali udział dyrektorzy placówek przedszkolnych oraz naczelnik wydziału Marek Kurpis wraz z pracownikami Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz sekretarzem powiatu Mirosławem Lenkiem.
  • Dział Archeologii Muzeum w Raciborzu rozpoczął 18 lipca kontynuację badań na stanowisku „zaplecze średniowiecznej działki mieszczańskiej” przy ul. Rzeźniczej 8 (Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Planowany okres trwania badań to około 3 miesiące.
  • Od października w Kędzierzynie-Koźlu ruszają zaoczne studia magisterskie. Zajęcia będą się odbywały w budynku Zespołu Szkół Nr 2 („Żegluga”). Będą to 5-letnie zaoczne studia magisterskie w ramach kierunku finanse i bankowość na Wydziale Gospodarki Narodowej ze specjalnością: bankowość i ubezpieczenia lub finanse przedsiębiorstw i instytucji samorządowych. Przyszli studenci zao-czni będą  przyjmowani na uczelnię bez egzaminów, na podstawie konkursu świadectw.
  • Na zaproszenie władz miasta Leverkusen z oficjalną wizytą w dniach 18 - 21 lipca w Niemczech przebywali prezydent Raciborza Jan Osuchowski i jego zastępca Andrzej Bartela. Wzięli oni udział w  Święcie Europy, które co roku inauguruje  w Leverkusen letnie imprezy kulturalne. Celem  wizyty było nawiązanie kontaktów biznesowych. Włodarzom towarzyszyła delegacja Raciborskiej Izby Gospodarczej. Na zorganizowanym spotkaniu odbyła się multimedialna prezentacja ofert gospodarczych Raciborza. Wizyta jest konsekwencją podpisanej w zeszłym roku umowy partnerskiej między Raciborzem a Leverkusen.
  • Gwiazdami tegorocznych Dni Raciborza (cały wrzesień) będą podczas imprez plenerowych 13-14.09 Gang Olsena (grupa z Rudy śląskiej, od 1988 roku gra rhytm&bluesa, niedawno wydała nową płytę) oraz Pikardyjska Tercja ze Lwowa, która dwa lata temu już gościła w naszym mieście.
  • Trwają wstępne przygotowania do sierpniowej imprezy plenerowej „Raciborski Piknik z Telewizją Katowice”, który połączony będzie z kolejnym memoriałem strażackim. Tym razem zamiast wyścigów kolarskich odbędą się zawody sumo na rynku. Gwiazdą muzyczną „Pikniku” ma być grupa „Raz, dwa, trzy”. Imprezę zaplanowano na 24 sierpnia.
  • 1 sierpnia zostanie zainaugurowana ogólnopolska kampania multimedialna w zakresie zapobiegania HIV/AIDS, adresowana do osób heteroseksualnych w wieku 18-39 lat. Jej celem będzie ograniczenie liczby zakażeń HIV drogą kontaktów heteroseksualnych, poprzez racjonalne wykorzystanie posiadanej lub pozyskanej wiedzy o HIV/AIDS w konkretnych sytuacjach życiowych, wymagających określonych zachowań seksualnych. Pierwszy etap obejmuje okres letni 2003 r., zaś w listopadzie nastąpi jej ponowne nasilenie podczas akcji anonimowego testowania. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zwraca się z prośbą o przyłączenie się do kampanii na rzecz zapobiegania HIV/AIDS.
  • Numer: 30 (589)
  • Data wydania: 23.07.03