Trudny czas dla futbolu
Klub z Cyprzanowa jest jednym z najstarszych w regionie, bo powstał w 1918 roku za sprawą miejscowego nauczyciela. W latach przedwojennych istniała tu silna sekcja palanta, po wojnie także kilkadziesiąt lat jeszcze rozwijana. W latach 20. i 30. sekcja ta szczyciła się czołowymi miejscami w rozgrywkach śląskich, uzyskując nawet tytuły mistrzowskie. Kres jej istnieniu położyły wyjazdy do Niemiec i malejące zainteresowanie palantem wśród młodszej generacji. W latach 60. działali tu także pingpongiści, krótki czas także lekkoatleci. Potem od 1972 roku rozpoczęła funkcjonowanie sekcja piłkarska, inaugurując działalność meczem z ówczsnym Peberowem Krzanowice, przegranym wprawdzie 2:3, ale po zaciętej walce - na pierwszy mecz działacze grali pożyczoną piłką i strojami dla zawodników. Przez lata grała ta drużyna w klasie C, awansując po raz pierwszy w 1982 r. do klasy B - w tej lidze kilkakrotnie uzyskała tytuły wicemistrzowskie. Co ciekawe, klub ma w swym dorobku historycznym tytuły wicemistrzów Polski w baseballu - sekcja ta istniała tutaj kilkanaście lat, a kilku jej czołowych zawodników było nawet powoływanych do kadr narodowych. Obecnie króluje tu jedynie futbol, ale boryka się z kłopotami kadrowymi, spowodowanymi częstymi wyjazdami zawodników za Odrę - jubileusz „osolił” między innymi fakt uzyskania słabych wyników zespołu seniorów w klasie B i groźba degradacji. Kilka lat temu obiekt przy ul. Młyńskiej został zalany w trakcie powodzi, jakie zdarzały się za sprawą pobliskiej rzeczki Cyny. Klub, którego obecnie prezesem jest od kilkunastu lat Gerard Bula, organizuje corocznie bale sportowca oraz letnie festyny, z którego dochodzy przeznaczane są na bieżącą działalność. Wsparcia udzielają także, prócz gminy, dawni zawodnicy - głównie zamieszkali obecnie na terenie Niemiec.
Na jubileusz 85-lecia miejscowego sportu przyjechało wielu z nich. Pierwszego dnia rocznicowego festynu odbył się turniej piłkarskich szóstek, w którym wzięło udział sześć zespołów. W finale spotkały się dwie ekipy Cyprzanowa, trzecie miejsce zajął Lekartów, a czwarte bardzo dobrze dysponowani tego dnia młodzi piłkarze z Pietrowic Wielkich.
W piątek na płycie boiska stawili się do walki o puchar podokręgu trampkarze starsi z Raciborza, Krzanowic, Pawłowa i Cyprzanowa. Gospodarze okazali się bezlitośni dla rywali, wygrywając wszystkie mecze. W zwycięskim zespole zagrali Gotard Wieder, Michał Posmyk, Paweł Posmyk, Angelika Eckiert, Patryk Robenek, Mariusz Durschlag, Gabriel Durschlag, Piotr Muszal, Damian Wesoły, Adam Kubiczek, Michał Strzeduła, Dawid Wyrba, Matias Chory, Rafał Tebel, Tomasz Grud, Mateusz Kurzeja, Mateusz Rurka (zespołem kierował Sebastian Wielocha). Drugie miejsce zajęła drużyna MKS Krzanowice prowadzona przez Rolanda Drzymałę w składzie: Patryk Wilczyński, Dawid Rusnak, Mateusz Duda, Michał Purszke, Ryszard Wolek, Łukasz Sonnek, Marek Basztoń, Dawid Kretek, Mateusz Hońca, Remigiusz Drzymała, Tomasz Rusnarczyk, Paweł Stosiek, Paweł Gontarski i Paweł Śmiechota. Trzecie miejsce przypadło raciborskiej Unii, prowadzonej przez trenera Andrzeja Wypłosza, a czwarte LKS Pawłów. Najlepszym strzlecem turnieju okazał się Gabriel Durschlag (6 bramek). Puchary i dyplomy wręczyli piłkarzom prezes podokręgu raciborskiego Stefan Ekiert oraz prezes LKS Gerard Bula.
W sobotę uroczystości jubileuszowe kontynuowano po mszy w kościele parafialnym w intencji sportowców i ich rodzin. Po południu na obiekcie odbyły się jeszcze liczne gry i zabawy dla dzieci oraz mecz oldbojów.
Turniej trampkarzy:
Cyprzanów - Krzanowice 3:1, Unia - Pawłów 1:0, Cyprzanów - Pawłów 4:0, Unia - Krzanowice 1:1, Cyprzanów - Unia 5:3, Krzanowice - Pawłów 5:0.
Tabela:
1. LKS Cyprzanów 9 12:4
2. MKS Krzanowice 4 7:5
3. RTP Unia R-rz 4 5:6
4. LKS Pawłów 0 0:10
(sem)
Najnowsze komentarze