Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Jańskie Zdroje

02.07.2003 00:00
Jeszcze na przełomie XIX i XX w. było to najsłynniejsze uzdrowisko śląska austriackiego. Od Opawy trzeba jechać w kierunku zapory krużberskiej. Pomiędzy nią a Melczem, niewiele ponad godzinę drogi z Raciborza, natrafimy na stare domy zdrojowe. To właśnie dawny Johannisbrunn, a obecnie Jánské Koupele. Kiedy wyjdziemy z samochodu, od razu usłyszymy szum rzeki Morawicy i poczujemy ostre, górskie powietrze tworzące tu specyficzny mikroklimat. Od parkingu w centrum uzdrowiska warto pójść w stronę rzeki, przy której zaczynają się górskie szlaki o różnym stopniu trudności. Jánské Koupele to również świetna baza wypadowa dla rowerowych podróży w stronę zapory w Krużberku.
Jańskie Zdroje znajdują się na obszarze parku przyrodniczego Morawicy. Jest to obszar zajmujący ponad 14 tys. hektarów położonych w dolinie rzeki z jej meandrami. Większość terenu jest zalesiona. Znajdują się tu rezerwaty przyrody Kaluža, Valach oraz Nové Těchanovice. Na terenie parku znajdują się zamki w Hradcu, Raduniu, Vikstejnie, Dubowej i Melczu.

W XIX w. w Jańskich Zdrojach odkryto złoża wody mineralnej. Ich walory znane były już w XVII w. W 1810 r. właścicielem pięknie położonej miejscowości został Jan, hrabia z Tenczina, od którego imienia wzięła się też nazwa miejscowości - Johannisbrunn. Zaczęto tu budować domy zdrojowe i sanatoria. Pod koniec XIX w. jego właścicielem stał się hrabia Kamil Razumovský, dzięki któremu poczyniono szereg inwestycji przekształcających Jański Zdrój w jeden z najbardziej znanych w Czechach kurortów. Woda mineralna bogata w żelazo pomagała kuracjuszom chorym na serce i wiele innych schorzeń. Była też rozlewana do butelek i eksportowana. W czasach II wojny światowej utworzono tu ośrodek dla Hitlerjugend oraz hitlerowskich dygnitarzy. Po wojnie dobra znacjonalizowano i utworzono tu państwowe domy wypoczynkowe. Obecnie miejscowość czeka na trochę lepsze czasy i inwestorów. W latach 90. XX w. odkryto tu nowe złoża wód mineralnych.

(waw)
  • Numer: 27 (586)
  • Data wydania: 02.07.03