Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Eko informacje

25.06.2003 00:00
Władze Raciborza podjęły decyzję o opracowywaniu programu ochrony środowiska gminy. Obowiązek jego opracowania do 30 czerwca 2004 r. nałożyła na samorządy ustawa. Na stronie internetowej www.raciborz.pl podawane będą informacje o stanie zaawansowania wykonania, co umożliwi czynne włączenie się przedstawicieli magistratu, innych instytucji i organizacji oraz samych mieszkańców do prac nad dokumentem. W początkowym etapie nastąpi określenie stanu wyjściowego i uwarunkowań programu, wypracowana zostanie strategia ochrony środowiska w Raciborzu do 2011 r., a na końcu wskazane zostaną cele ekologiczne.

W związku z nasilającym się zjawiskiem zachwaszczania gruntów nie użytkowanych rolniczo przez ich właścicieli, coraz częstsze jest przenikanie z nich chorób, szkodników i chwastów na sąsiednie uprawy rolne. Rolnicy prowadzący uprawy na wysokim poziomie kultury agrarnej narażeni są na niweczenie ich wysiłku osobistego i wkładu finansowego przez właścicieli gruntów, na których zaniechano jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych. Prezydent Miasta Raciborza przypomina właścicielom gruntów o obowiązku wykonywania zabiegów agrotechnicznych na działkach nie użytkowanych rolniczo w celu zapobiegania dalszej ich degradacji. Dotyczy to w szczególności usuwania chwastów, starych traw i innych uciążliwych zanieczyszczeń, które przenikają na sąsiednie uprawy rolne. Wobec osób uporczywie uchylających się od tego obowiązku zostanie zastosowane z urzędu postępowanie nakazowe do wykonania zastępczego na koszt właściciela włącznie.

26 czerwca radni Krzyżanowic dyskotować będą na sesji nad przygotowaniami do prac przy budowie sieci kanalizacyjnej w gminie. Jak na razie mieszkańcy gminy korzystają z przydomowych szamb. Docelowo ścieki z jej południowej części popłyną do czeskiego Bogumina. Z części północnej mają trafiać do małej oczyszczalni ścieków.

Do 20 czerwca Urząd Miasta przyjmował oferty firm budowlanych zainteresowanych dokończeniem budowy kolektora sanitarnego relacji Ostróg-Markowice oraz kanalizacji rozdzielczej w dzielnicy Obory. W zakresie robót znajduje się również przywrócenie prawidłowej nawierzchni dróg, pod którymi położono kanalizację, o łącznej powierzchni ponad 4736 m kw. Przypomnijmy, że prac tych w terminie nie wykonała firma Tak-Bud. Urząd był więc zmuszony ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy zastępczego. W ogłoszeniu o przetargu zastrzeżono, że prace mają się zakończyć do 15 sierpnia. Obora przedstawia obecnie opłakany widok. Przez ulice trudno przejechać. Po deszczach zamieniają się one w grzęzawiska. Docelowo ścieki z tej dzielnicy popłyną do oczyszczalni na Proszowcu.

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) przekaże Raciborzowi kolejne 2 mln zł na zakup materiałów do modernizacji miejskich urządzeń wodno-ściekowych. Od 3 do 5 czerwca w Raciborzu gościli przedstawiciele firmy Rambooll, która reprezentuje interesy DEPY. Firma ta zobowiązała się sporządzić komputerową symulację rozkładu ciśnień w sieci wodno-ściekowej dzięki czemu ma się zmniejszyć awaryjność sieci.

Zbiórka odpadów plastikowych do żółtych worków odbędzie się: Brzezie - 27 czerwca, centrum - 4 lipca, Markowice - 30 lipca, Miedonia - 2 lipca, Obora i Płonia - 7 lipca, Ocice - 30 czerwca, Ostróg - 1 lipca, Stara Wieś - 26 czerwca i 31 lipca, Sudół i Studzienna - 3 lipca.
  • Numer: 26 (585)
  • Data wydania: 25.06.03