Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

W zgodzie z naturą leczenie i profilaktyka narządów ruchu

18.06.2003 00:00
Zespoły bólowe narządu ruchu (2)
Choroba naszej cywilizacji

Zespoły bólowe kręgosłupa jak i zresztą całego narządu ruchu są chorobą naszej cywilizacji, dotyczą ogromnej liczby ludzi zarówno w młodym, średnim jak i starszym wieku. Liczba chorych systematycznie rośnie, co potwierdzają liczne badania. W przybliżeniu ok. 80% dorosłych prędzej czy później ich doświadczy, są bowiem jedną z głównych przyczyn wizyt w gabinetach lekarskich, hospitalizacji, zabiegów operacyjnych, a przede wszystkim absencji chorobowej.

Bóle krzyża

Bóle kręgosłupa występują w społeczeństwach różnych narodów i ras, są one główną przyczyną niesprawności fizycznej u ludzi poniżej 45 roku życia a coraz częściej do drzwi gabinetu pukają osoby poniżej 30 roku życia. Bardzo niepokojący jest fakt, że pacjentami moimi zostają niejednokrotnie ludzie poniżej 20 roku życia. Negatywne skutki bólów wywodzących się z narządu ruchu dotyczą zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej, życia społecznego i rodzinnego. Stąd można powiedzieć, że zespoły bólowe kręgosłupa stały się ogólnoświatowym problemem medycznym i społecznym początku XXI wieku. Zarówno liczba jak i wiek cierpiących z powodu „bólów krzyża”, okres trwania choroby a co za tym idzie czas niezdolności do pracy, częste jej nawroty powodują, że społeczeństwa jak i my sami wydajemy ogromne sumy pieniędzy na leczenie tych dolegliwości. Jest to więc także ogromny problem ekonomiczny naszych czasów. Bóle kręgosłupa ale także i stawów biodrowych, kolanowych, łokciowych itd. stanowią duże wyzwanie dla wszystkich zajmujących się zdrowiem każdego chorego: lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, psychoterapeutów. Charakterystyczne jest to, że dzięki automatyzacji w wielu dziedzinach życia, ludzie coraz rzadziej wykonują ciężką fizyczną pracę, a jednak występowanie bólów kręgosłupa i dolegliwości odkręgosłupowych jest coraz częstsze.

Ponadto, mimo że w medycynie coraz powszechniej stosuje się nowoczesne metody diagnostyki obrazowej chorób kręgosłupa, to jednak nadal dużą trudność stanowi postawienie trafnego rozpoznania

Rozpoczęty nowy cykl artykułów to nie tylko informator czy opis technik rehabilitacyjnych ale ujęcie problemu w szerszym aspekcie. Przedstawię mianowicie charakterystykę najczęstszych zespołów bólowych oraz podejmę próbę wyjaśnienia mechanizmów tych zaburzeń, podkreślę znaczenie czynnego udziału pacjenta w procesie rehabilitacji, wpoję umiejętność poznania własnego ciała i jego możliwości fizycznych.

Marek Sroka
współpracownik Centrum Terapii Manualnej dr A. Rakowskiego, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej
  • Numer: 25 (584)
  • Data wydania: 18.06.03