Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Sięganie po historię

18.06.2003 00:00
„Wybitne postaci ziemi raciborskiej w XX w.” to tytuł sesji popularno-nau-kowej, która 12 czerwca odbyła się w Domu Kultury „Strzecha”.
Bez rozrachunku z historią, powiedzenia prawdy i wyjawienia kłamstw nie da się budować przyszłości tej ziemi, którą zamieszkują Niemcy, Polacy i Czesi - przekonywali uczestnicy sesji zorganizowanej przez Dom
Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo, Urząd Miasta oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. Po trzynastu latach od przełomu organizatorzy wyszli z założenia, że ściana zakłamania postawiona w czasach PRL-u wciąż nie została do końca obalona. Nie da się iść do Unii Europejskiej pozostawiając historię na boku, bez jak najbardziej życiowych wniosków, które nam daje.

Podczas sesji referaty wygłosili Paweł Newerla (Carl Ulitzka - polityk i duchowny), Piotr Sput (Arnold Ludwig Mendelssohn - odnowiciel muzyki i śpiewu kościelnego), dr Piotr Greiner z Uniwersytetu Śląskiego (Theodor Kaluza 1885-1954 - światowej sławy matematyk i fizyk z Raciborza), dr Josef Gonschior (Ojciec Johannes Leppich - „karabin maszynowy Pana Boga”), Andrzej Pustelnik (Ślązak na dwudziestowiecznym rozdrożu dziejowym - Arka Bożek nieznany) oraz prof. dr hab. Marek Zybura z Uniwersytetu Opolskiego (August Scholtis - wielki pisarz z małych Bolacic).

Na koniec odbyła się dyskusja panelowa na temat „Raciborzanie zapomniani? Znaczenie dwudziestowiecznych raciborzan w życiu kulturalnym miasta” moderowana przez Michała Smolarza, publicysty, znanego m.in. z felietonów w Dzienniku Zachodnim, w których nader często podejmuje kwestie pojmowania regionalizmu i śląskości. Wzięli w niej udział m.in. starosta Henryk Siedlaczek, dyrektor Domu Współpracy Thaddäus Schäpe, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej Zbigniew Ciszek oraz przewodnicząca śląskiego DFK Lidia Burdzik.

(waw)
  • Numer: 25 (584)
  • Data wydania: 18.06.03