Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Przerzucają pomosty

11.06.2003 00:00
Były poligonem integracji europejskiej. Wyrosły z potrzeb społeczeństw pogranicza i dla nich pracowały. Budują autentyczne dobrosąsiedzkie relacje między obywatelami różnych państw. Zajmują wreszcie 1/5 obszaru Polski. W minionym tygodniu w Rudach odbyło się XII Forum Polskich Regionów Granicznych, które na co dzień współtworzą euroregiony na granicach naszego kraju.
W Europie jest ich ponad sto, w Polsce szesnaście. Euroregiony na naszej granicy były pomostem integracji europejskiej nie tylko z państwami bezpośrednio z nami sąsiadującymi, ale i Rumunami, Węgrami, Duńczykami, Szwedami czy Łotyszami. Zbudowały autentyczne więzy partnerstwa, dzięki którym możliwa stała się współpraca ponad granicami prowadząca do rozwiązania wielu regionalnych problemów. Stanowią instytucje, ale nigdy nie działały pod przymusem. Najprawdopodobniej dlatego ich doświadczenia są największe.

O roli euroregionów w przyszłości mówiono w Rudach podczas XII Forum Polskich Regionów Granicznych. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, które współtworzy z Czechami Euroregion Silesia. Patronatem objął ją minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.

Nad Forum wisiał duch integracji. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaka będzie nasza rola po wstąpieniu Polski do UE? Jak znaleźć się w nowej rzeczywistości? - mówi Andrzej Markowiak, przewodniczący Prezydium Silesii, poseł na Sejm, były prezydent Raciborza.

Jego zdaniem żadne rewolucyjne zmiany nie nastąpią. Euroregiony nadal będą zapewniać obsługę programów pomocowych Unii Europejskiej, m.in. Interreg i Phare CBC. Dzięki temu - jako instytucje pośredniczące - staną się dla wielu organizacji niezbędne do pozyskiwania pieniędzy na rozwój przygranicznych kontaktów kulturalnych i społecznych, m.in. na wymianę młodzieży czy edukację regionalną.

Goszczący na Forum przedstawiciel Polskiej Izby Turystyki zapowiedział, iż Unia Europejska chce wesprzeć nasz kraj kwotą ponad 500 mln euro z przeznaczeniem na rozwój sektora turystyki. Znaczna część tej kwoty będzie mogła być przejęta przez euroregiony. To dla nas wyzwanie - dodaje A. Markowiak. Uważa, że należy wzmonić strukturalnie obsługę biurową Silesii, w tym biura Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry w Raciborzu dzięki czemu uda się stworzyć i dopracować więcej projektów mających szanse na dofinansowanie z budżetu UE.

Forum trwało dwa dni. 5 czerwca poświęcono na konferencję, podczas której mówiono m.in. o roli i znaczeniu euroregionów w przygotowaniu Polski do człokonstwa w UE i po przystąpieniu do wspólnoty, programach pomocowych, przekraczaniu granic po akcesji i edukacji europejskiej na pograniczu. Przedstawiciele euroregionów poinformowali również o efektach działalności ich organizacji. Wiczorem obejrzeli pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach. 6 czerwca goście z całej Polski zwiedziali przygraniczne rejony Czech.

Patronat medialny nad Forum sprawowały Nowiny Raciborskie. Z tej okazji wydaliśmy również specjalny numer naszej gazety przeznaczony dla gości.

(waw)
  • Numer: 24 (583)
  • Data wydania: 11.06.03