Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zielony festiwal

11.06.2003 00:00
To wielkie przedsięwzięcie ekologiczne pod nazwą II Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza Dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej odbyło się w Raciborzu już po raz drugi. Organizacyjnie zostało dopięte na ostatni guzik i przyciągnęło utalentowaną wokalnie i piszącą wiersze młodzież z całej Polski.
Tygodniowy pobyt młodych artystów składał się z trzech części - zajęć warsztatowych, przesłuchań konkursowych i koncertu galowego. Uczestnicy festiwalu już od 3 czerwca brali udział w zajęciach, w których szlifowali swój warsztat wokalny i poetycki. Głównym przesłaniem dla uczestników było pogłębianie świadomości ekologicznej. Chodziło o połączenie duszy artysty i ekologa - mówi Elżbieta Biskup, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Ćwiczenia w dziedzinie literackiej prowadzili Dorota Szpetkowska, Joa-nna Szpila, Sławomir Janowski i Andrzej Biskup - kierownik literacki festiwalu. Natomiast w zakresie wokalistyki zaproszone specjalnie na tę okazję zostały - znana z Idola Elżbieta Zapendowska, Agnieszka Wilczyńska - Murakowska oraz inicjatorka, organizatorka i kierownik artystyczny całego przedsięwzięcia - dyrektor MDK Elżbieta Biskup. Choreografią zajęła się Ewelina Jarosz. Festiwalowi towarzyszyło wiele interesujących imprez dodatkowych, m.in. wycieczka ekologiczna do Rud i recital Dawida Koczego, niedawnego finalistę TVN-owskiego „Jestem jaki jestem”.

W sobotę, 7 czerwca, na dziedzińcu zamku odbył się koncert konkursowy „Piosenki Ekologicznej”, który poprowadziła znana i lubiana piosenkarka Justyna Majkowska, do niedawna wokalistka zespołu „Ich Troje”. Wieczorem na deskach sceny zaprezentował się raciborski zespół jazzowy Antoniego Kucznierza „Grupa bez nazwy”.

Jednak to co najciekawsze zostawiono na deser, a dokładniej na niedzielne popołudnie. Wtedy to na dziedzińcu zamkowym odbyły się największe atrakcje festiwalowe. Imprezę otworzył recital Patrycji Zisch z Tworkowa, która w ubiegłym roku zdobyła festiwalowe Grand Prix. Chwilę później zatańczyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” z RCK oraz zespołów artystycznych Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej. Tuż po godz. 18.00 ulicami miasta przeszedł barwny korowód z udziałem mażoretek i kapeli ze SKZR, zespołu teatralnego „Szczudlarze” z RCK-u i uczniów SP 1 i Gimnazjum nr 2. Wieczorem natomiast odbył się koncert galowy festiwalu z gościnnymi występami zespołów Stowarzyszenia, który zakończono wręczeniem przez Justynę Majkowską i Marzenę Korzonek nagród i wyróżnień laureatom konkursu. Uwieńczeniem imprezy był recital Marzeny Korzonek, zwyciężczyni tegorocznych opolskich Debiutów, której akompaniował Marek Walarowski.

W konkursie poetyckim w grupie szkół podstawowych laureatką pierwszej nagrody została Olga Francuz z Raciborza. Drugim miejscem uhonorowano Oliwię Kucharczyk z Kielc, a trzecim - Annę Kawałko z Raciborza. Wyróżniono również: Agnieszkę Osińską i Annę Paczkowską z Komorowa, Żanetę Niemczyk z Gdańska, Dawida Rzytkiego i Katarzynę Pieruszkę z Raciborza oraz Annę Kaczmarczyk z Kostomłotów.

Najlepszą poetką w kategorii gimnazjów została Katarzyna Miernik z Kostomłotów. Drugie były: Kaja Łaszczych z Warszawy i Sandra Kaim z Raciborza. Natomiast trzecie miejsce zajęły Dominika Bywalec z Nędzy i Debora Stopińska z Bierunia. Spośród uczestników ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce przypadło Aleksandrze Mazur z Wodzisławia Śląskiego. Wręczono także wyróżnienie Wojciechowi Maśce z Myszkowa.

W konkursie piosenki ekologicznej w kategorii dzieci w wieku od 7 do 12 lat nie przyznano pierwszego miejsca. Natomiast drugim miejscem uhonorowano Agnieszkę Kandziorę z Jastrzębia Zdroju. Brązowy laur zdobyły ex aequo Justyna Krupa z Tworkowa i Paulina Woźnicka z Raciborza. Wyróżniono także zespół wokalny „Michael” z Białobłotów i Bartosza Sobika z Rybnika. Spośród uczestników w wieku od 13 do 16 lat zwyciężczynią została Ewa Szmit z Głubczyc. Drugie miejsce zajęła, podobnie jak w ubiegłym roku - Barbara Zachnik, natomiast trzecie - Emilia Frączek i chórek wokalno-taneczny z Warszawy.

W najstarszej kategorii wiekowej pierwszą nagrodę przyznano Agnieszce Błońskiej z Raciborza, a drugą - Justynie Klimek z Gaszowic. Jurorzy przyznali również nagrodę nadzwyczajną Pawłowi Kowalikowi za znakomity dobór repertuaru oraz wyrazy uznania dla instruktora Marka Trójcy. Zwyciężczynią festiwalu i zdobywczynią Grand Prix została Magdalena Kaszta z Raciborza. Ta młoda wokalistka śpiewa już od dzieciństwa. Pierwsze wystąpienia na estradzie miała już w czasach przedszkolnych, jednak swój pierwszy muzyczny sukces osiągnęła jako dziesięciolatka, kiedy to zajęła trzecie miejsce w Gminnym Przeglądzie Dziecięcej Piosenki i Tańca. Obecnie jest wokalistką rockowego zespołu Tres.

Nad urzeczywistnieniem festiwalu czuwali reprezentanci Starostwa powiatowego z szefem zespołu realizacyjnego Adamem Hajdukiem na czele, przedstawiciele Urzędu Miasta - Magdalena Biela oraz współtwórczyni idei tego konkursu ekologicznego - Zdzisława Sośnierz. Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta w Raciborzu i Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu. Honorowy patronat nad objęli: Minister Środowiska, Minister Kultury i Marszałek Województwa Śląskiego. Finansowanie zapewniły m.in. Narodowy, Wojewódzki, Powiatowy i Gminny Fundusz Ochrony Środowiska, zaś patronat medialny nad imprezą sprawowała redakcja Nowin Raciborskich oraz Telewizja Katowice, Radio Vanessa i miesięczniki ekologiczne Aura, Eko-Świat oraz Eko i My. Gościem Przeglądu była wiceprezes Fundacji Ekologicznej Silesia z Katowic, Bożena Zyznawska.

Ewa Wawoczny
  • Numer: 24 (583)
  • Data wydania: 11.06.03