Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Żyje wśród nas

04.06.2003 00:00
„Jest taka miejscowość, której najważniejszą obywatelką jest zakonnica, dwudziestosześcioletnia dziewczyna o oczach i uśmiechu dziecka. Taką ją zapamiętano (...) To Brzezie n/Odrą - dziś dzielnica Raciborza.”
Cytowane słowa dotyczą Sługi Bożej S.M. Dulcissimy, kandydatki na ołtarze, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się 18 lutego 1999 roku.

Postać siostry Dulcissimy głęboko i na trwale wpisana jest w historię Brzezia. Nie dziwi więc fakt, iż obchodzone w tym roku uroczystości związane z 780. rocznicą pierwszej wzmianki „Villa de Breze” z dnia 25 maja 1223 roku, pierwszy dzień obchodów poświęciły Jej osobie.

W sobotę, 17 maja poświęcona została tablica pamiątkowa z napisem: „Punkt Opieki Zdrowotnej im. Sługi Bożej S.M. Dulcissimy - Wdzięczni mieszkańcy Raciborza-Brzezia.” Zarówno tablica jak i nadanie imienia Ośrodkowi Zdrowia w Brzeziu to wyraz wdzięczności mieszkańców dzielnicy oraz pracowników służby zdrowia dla Sługi Bożej, której powierzono szczęśliwe zakończenie starań o utrzymanie „Ośrodka Zdrowia” w Brzeziu w trudnym okresie restrukturyzacji Służby Zdrowia.

Ks. Stanisław Adamczyk Wikariusz Biskupi  d.s. Życia Konsekrowanego zarówno w momencie poświęcenia tablicy, jak również podczas homilii podkreślił znaczenie tego faktu, powołując się wielokrotnie na słowa Ojca św. „Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga. Niech w jej blasku i cieple ocali swoje człowieczeństwo.”

„Jakże słusznie uczyniono tu w Brzeziu i na patronkę służby chorym, potrzebującym obrano popularną tu Sługę Bożą Siostrę Dulcissimę. Ona sama utrapiona uciążliwą chorobą, czyniącą ją stopniowo coraz większą kaleką, stawała się coraz bardziej niesprawna cieleśnie, a jednak nie uległa zniechęceniu, duchowo była - można powiedzieć - atletką, znosiła pogodnie swoje krzyże, ofiarowała je za Kościół, Zgromadzenie, a przy tym była ogromnie skromna, pokorna. Jako kandydatka tu w Brzeziu poświęcała się całkowicie Bogu i bliźnim, służyła dzieciom, chorym, potrzebującym (...)”

S.M. Dulcissima już za życia określona była jako święta i po dzień dzisiejszy, coraz więcej osób swoje modlitwy, prośby zanosi do Boga prosząc S.M. Dulcissimę o wstawiennictwo.

Kult Sługi Bożej rozchodzi się coraz szerzej. Proces beatyfikacyjny trwa. Obecny na uroczystościach w Brzeziu ks. Alojzy Drozd - postulator prowadzący proces, wpisał do kroniki obchodów „780-Brzezia” znamienne słowa: „(...) jestem pełen podziwu dla żywiołowego kultu Sługi Bożej S.M. Dulcissimy.” W uroczystościach tego dnia udział wzięły licznie zebrane Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Marii Niepokalanej. Obecna była Siostra Prowincjalna z Katowic Avelina Grzechowiak. Uroczystość zaszczycili również księża z Dekanatu Pogrzebień oraz parafii raciborskich.

Redakcja pisma historyczno-religijnego „Brzeski Parafianin” podejmując obchody „Villa de Breze” z wielką pokorą podjęła się, z upoważnienia Rady Parafialnej, włączenia tej uroczystości w obchody 780 - rocznicy pierwszej wzmianki o Brzeziu.

Kolejna sobota, 24 maja, drugi dzień obchodów pod hasłem „Spotkanie z historią” miał w założeniu ukazanie nie tylko walorów turystycznych miejscowości, jej piękna, ale przede wszystkim ukazanie wartości historyczno-religijno-kulturowych dzielnicy.

Młodzież szesnastu gimnazjów powiatu raciborskiego odpowiedziała na zaproszenie przyjechała do Brzezia. W uroczystościach tego dnia, wzięło udział wielu znanych ludzi kultury, badaczy regionalnych Ziemi Raciborskiej z myślą o zaciśnieniu współpracy, nawiązaniu bliższych kontaktów dla dobra naszej małej ojczyzny.

Uroczystości 780. rocznicy pierwszej wzmianki o Brzeziu odbyły się pod patronatem starosty raciborskiego Henryka Siedlaczka oraz ks. proboszcza Kazimierza Kopcia. Relacje z obchodów oraz galerię zdjęć znaleźć można na stronach Raciborskiego Portalu Internetowego www.raciborz.com.pl.

Zarówno gościom, jak i współorganizatorom, sponsorom - tą drogą - w imieniu społeczności dzielnicy Raciborza - Brzezia, przekazuję serdeczne podziękowania.

Małgorzata Rother-Burek
  • Numer: 23 (582)
  • Data wydania: 04.06.03