Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Przez sport i kulturę do UE

21.05.2003 00:00
Rok 2003 jest „Międzynarodowym Rokiem Kultury i Edukacji Olimpijskiej”. Jest także dla ziemi raciborskiej - za sprawą Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu - „Rokiem Sportu i Kultury Kobiet”.

W przededniu referendum w sprawie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 14 maja odbyło się w Klubie Olimpijczyka „Sokół” spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Ekonomicznych, która od wielu lat ściśle współ-pracuje z „Sokołem” w dziedzinie popularyzacji kultury fizycznej i sportu, a także w upowszechnianiu kultury.

Witając zaproszonych gości prezes KO „Sokół” podkreślił wielkie zasługi opiekuna zespołu teatralnego i recytatorskiego pani Teresy Okaj, która w sposób szczególny oraz profesjonalny dobiera repertuar dla swoich podopiecznych, prezentowany podczas niezliczonych już imprez organizowanych przez działaczy raciborskiego „Sokoła”. Młodzież, w większości dojeżdżająca do szkoły zasługuje na ogromne słowa uznania - mówił W. Nazarko. Poświęcają swój wolny czas, dzięki swojej nauczycielce, na kulturę, poezję czy śpiew. Jest to doskonała alternatywa w walce ze wszelkiego rodzaju używkami. Tak jak w sporcie, tak i w kulturze czas ten wykorzystywany jest dla ciała oraz „ducha” młodych ludzi. I dobrze się dzieje, że młodzież swoje szanse potrafi w naszym mieście wykorzystywać i że są osoby, które potrafią zorganizować pozaszkolne formy pracy.

Ekipa „dowodzona” przez Teresę Okaj prezentuje szeroki repertuar, w którym znajdują się utwory naszych wieszczy narodowych, a także poe-tów ziemi raciborskiej. Potrafi łączyć poezję sportową z innymi jej kierunkami w myśl starożytnej idei olimpijskiej „Mens sana in corpore sano” - „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zespół występował m.in. w Klubie Olimpijskim w Warszawie, obecny był w Muzeum Sportu, na Seminarium Olimpijskim w Lozannie, w Muzeum Niepodległości Rzeczypospolitej w Rappersvill, w Katedrze Lwowskiej, w Budapeszcie, w Opawie, Hradcu n/Morawicą oraz wielu miastach w naszym kraju. Wszystkie imprezy organizowane przez Klub Olimpijczyka w Raciborzu są także doskonałą okazją dla prezentacji swoich artystycznych talentów. Obok młodzieży ZSE. występowali ponadto uczniowie z innych raciborskich szkół i placówek oświatowo-kulturalnych: Raciborskiego Domu Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury, Domu Kultury „Strzecha”. Opiekunami ich byli m.in.: Teresa Adamska, Elżbieta Biskup, Piotr Libera, Aldona Krupa. Występowała także Raciborska Orkiestra Symfoniczna pod dyrygenckim kierunkiem A. Rosoła.

Prezes Nazarko wręczył podziękowania, dyplomy i drobne pamiątkowe upominki m.in.: Teresie Okaj oraz uczennicom: Małgorzacie Henek, Małgorzacie Kalyciok, Joannie Przybyle, Beacie Widok, Izabeli Krom, Żanecie Joszko, Agnieszce Kerner, Sabinie Gomółce, Anicie Pilny, Katarzynie Panol, Marii Kusce. Uczestnicy spotkania wpisali się do Księgi Pamiątkowej, gdzie znajdują się nazwiska wielu znakomitości „ambasadorów polskiego sportu”.

Młodzież podkreślała rolę kobiet i dziewcząt, które są zaangażowane w działalność w dziedzinie kultury i sportu. Widać je ponadto w często niezauważalnej działalności społecznej i charytatywnej. Bez nich raciborski krajobraz kulturalny byłby znacznie uboższy. Uzgodniono także, że przed referendum Klub Olimpijczyka „Sokół” w miejsce powiewającej na maszcie przed Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu flagi Polskiego Komitetu Olimpijskiego wywiesi flagę Unii Europejskiej. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że sportowcy ze Starego Kontynentu już od dawna tworzą „Sportową Unię Europejską”.

(MiR)

  • Numer: 21 (580)
  • Data wydania: 21.05.03