Raciborskie mażoretki najlepsze
Tytuły mistrzyń i wicemistrzyń Polski przywiozły z Ozimka raciborskie mażoretki z zespołu Tęcza działającego przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Raciborskiej. Impreza odbyła się 10 i 11 maja. Rozdano nominacje polskich zespołów na Mistrzostwa Europy do Bratysławy, Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji - Velky Krtis, Międzynarodowe Mistrzostwa Czech - Pisek i Havirov oraz na European Grand Prix Opole ’2003.
Dziewczyny z Raciborza do startu przygotowywała Aldona Krupa. Długie i żmudne ćwiczenia układów się opłaciły. W kategorii solistek w grupie wiekowej kadetek mistrzynią Polski została Aleksandra Mikołajczyk, solową wicemistrzynią kraju w grupie seniorek jest Magdalena Teodorowicz. Drugie wicemistrzostwo Polski w kategorii duetów w grupie seniorek zdobyły Katarzyna Gnot i Katarzyna Gawłowska. W kategorii mini formacji w grupie kadetek mistrzyniami Polski zostały Patrycja Cieślik, Magdalena Nowak i Magdalena Głombik. Wicemistrzostwo kraju w grupie seniorek zdobyła także miniformacja Agata Piekarska, Aleksandra Banaszak i Magdalena Krupiej.
Zespół Tęcza II w grupie kadetek zdobył mistrzostwo kraju, zaś Tęcza III drugie wicemistrzostwo. Wśród seniorek Tęcza I była piąta. Wśród formacji Pom-Pom seniorek Tęcza I zdobyła wicemistrzostwo kraju.
Wszystkie te miejsca zakwalifikowały trzy zespoły Tęczy do reprezentownia Polski na mistrzostwach Europy i świata we wrześniu tego roku.
Jak trudne technicznie są pokazy mażoretek niech świadczy odpis z regulaminu ozimskich mistrzostw. Opis dyscypliny: przemarsz - styl klasyczny na wyznaczonej trasie z podkładem muzycznym orkiestry dętej. Podstawowym elementem jest marsz do przodu (dopuszczalny jest 30-sekundowy taniec w miejscu, cofnięcie się na odcinku do 10 % wyznaczonej trasy). Tańca w miejscu można użyć jedynie do zmiany kształtu formacji. Każdy zespół przechodzi trasę indywidualnie. W przypadku przemarszu z własną orkiestrą, jest ona zobowiązana maszerować za zespołem mażoretek przy zachowaniu odległości min. 2 m. Długość trasy przemarszu wynosi 100 m, trasa bez zakrętów, szerokości 6 m. Zespół musi przejść trasę w czasie do 3 min., decyduje przejście w ustalonym limicie czasowym, dopuszcza się przemarsz w czasie krótszym. Przejście trasy kończy się przekroczeniem przez pierwszą mażoretkę linii końca trasy. Niedotrzymanie limitu czasowego lub nie przekroczenie końca trasy w czasie 3 minut jest karane odebraniem punktów. Kryteria oceny; choreografia (max 50 pkt): oryginalność, stopień trudności, synchronizacja z podkładem muzycznym, zagospodarowanie przestrzeni do tańca, wykonanie choreografii - praca zespołu (max 50 pkt): technika pracy z rekwizytem (obroty, rzuty itp.), synchronizacja użycia rekwizytów przez zespół, synchronizacja z podkładem muzycznym, technika ciała, kształty, elementy choreografii, dobór kostiumów, prezentacja zespołu, dobór muzyki, estetyka, wyraz choreografii, salut itp. Punkty karne otrzymuje się za: przekroczenie limitu czasu (0,1 pkt za każdą sekundę), w trakcie marszu cofanie się do tyłu (poza normy dopuszczalne przez regulamin) 1 pkt, brak salutu (pozdrowienia) 1 pkt, zatrzymanie w marszu ponad 30 sek. 1 pkt., upuszczenie rekwizytu (0,1 pkt za każdy upadek), złą jakość nagrania podkładu muzycznego 1 pkt.
(waw), foto Jarosław Cieślik
Najnowsze komentarze