Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Starosta o insygniach

14.05.2003 00:00
Szanowni mieszkańcy powiatu raciborskiego, niezmiernie cieszy mnie fakt, że po wielu latach starań Powiat Raciborski ma swoje insygnia - herb i flagę. To niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie, które z pewnością odnotowane zostanie na kartach historii.
Starania o ustanowienie insygniów Powiatu Raciborskiego rozpoczęto w styczniu 1999 r. Decyzją Starosty Raciborskiego powołany został zespół ds. opracowania herbu i flagi. Grono znakomitych fachowców - historyków i plastyków, znawców historii ziemi raciborskiej - opracowało projekt herbu i flagi Powiatu Raciborskiego, nawiązujący do historii Księstwa Opawsko-Raciborskiego. Projekt ten uzyskał pozytywną opinię prof. Barciaka z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Eugeniusza Paducha (Dyrektora Centrum Dziedzictwa Kulturowego Górnego Śląska). W marcu 1999 r. taki też projekt herbu i flagi Powiatu Raciborskiego przesłano do Kapituły Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

Komisja Heraldyczna rozpatrzyła projekt dopiero w lutym 2001 r., a zwłoka w rozpatrzeniu wniosku spowodowana była terminem rozpoczęcia prac, powołanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 20.01.2000 r. Komisji Heraldycznej, władnej do opiniowania herbu i flagi. Komisja zaopiniowała projekt negatywnie, a powołany przez Starostę Raciborskiego zespół ds. opracowania herbu i flagi powiatu ponownie przystąpił do prac nad nowym projektem insygniów. Nowy projekt to tarcza podzielona na krzyż na cztery pola - w pierwszym błękitnym polu złoty orzeł (tzw. górnośląski), zwrócony w prawo; w czwartym również błękitnym polu ten sam orzeł, zwrócony w lewo; drugie i trzecie pole podzielone pionową linią na dwie różnobarwne części: pierwsza koloru białego, druga czerwonego.

W sierpniu 2001 r. doszło do spotkania członków Komisji Heraldycznej w Warszawie z przedstawicielami w/w zespołu. Efektem rozmów była ustna, pozytywna opinia nowego projektu herbu i flagi Powiatu Raciborskiego, nawiązującego do starego, funkcjonującego w latach 1336-1521 herbu Księstwa Raciborskiego.

W sierpniu 2002 r. otrzymano odpowiedź Komisji Heraldycznej, która zaopiniowała nowy projekt herbu i flagi powiatu pod względem merytorycznym pozytywnie, jednakże wniosła uwagi do strony graficznej herbu. W listopadzie tego samego roku Komisja Heraldyczna przesłała szczegółowe uwagi dotyczące przedłożonych wcześniej projektów.

Kolejny wniosek do Komisji Heraldycznej złożony został 10.02.2003 r. W kwietniu br. do Starostwa Powiatowego w Raciborzu wpłynęło pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie informujące, że Komisja Heraldyczna pozytywnie zaopiniowała projekt herbu i flagi Powiatu Raciborskiego. 29.04.br. herb i flagę powiatu przyjęła Rada Powiatu Raciborskiego i od tej pory funkcjonujący już w latach 1336-1521 herb Księstwa Raciborskiego stał się oficjalnym herbem Powiatu Raciborskiego.

Droga do ustanowienia herbu i flagi powiatu była długa i skomplikowana. Zakończyła się jednak pełnym sukcesem, ale wynik ten byłby nie do osiągnięcia, gdyby nie zaangażowanie osób, które są pasjonatami, znakomitymi znawcami i specjalistami historii ziemi raciborskiej. Jedną z takich osób, której chciałbym złożyć za pośrednictwem „Nowin Raciborskich” szczególne podziękowania, jest Pan Norbert Mika - na co dzień Dyrektor Gimnazjum nr 3 im. A. Wel-tzla w Raciborzu., z wykształcenia historyk. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w ustanowienie insygniów Powiatu Raciborskiego, sprawa zakończyła się niewątpliwym sukcesem, który z pewnością odnotowany zostanie w annałach dziejów ziemi raciborskiej. Herb Powiatu Raciborskiego jest niewątpliwie jego osobistą zasługą.

Pragnę również serdecznie podziękować nauczycielom Gimnazjum nr 3 w Raciborzu przy ul. Żorskiej, a w szczególności panom Mariuszowi Janickiemu (za opracowanie projektu graficznego insygniów, uwzględniającego szczegółowe uwagi Komisji Heraldycznej) i Tomaszowi Kubali (za opracowanie komputerowe projektu), tym bardziej, że zaangażowali się w to przedsięwzięcie społecznie.
W związku z tym, raz jeszcze składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w to historyczne wydarzenie, uznając je za nasz - mieszkańców powiatu raciborskiego - wspólny sukces.

Z poważaniem,
Henryk Siedlaczek
Starosta Raciborski
  • Numer: 20 (579)
  • Data wydania: 14.05.03