Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Już 6 lat na fali

07.05.2003 00:00
6 lat radia mniejszości niemieckiej w Raciborzu
A tak się to zaczęło...

4 kwiecień 1997 r., na antenę Radia Vanessa wchodzi po raz pierwszy audycja mniejszości niemieckiej pod nazwą „Die deutsche Stimme aus Ratibor”. Racibórz, nazywany jest wysepką mniejszości, ze względu na to, iż wiele gmin i wsi w okolicy jest w 90% zamieszkana przez osoby pochodzenia niemieckiego, to tutaj właśnie mniejszość zapragnęła mieć coś dla siebie i o sobie. Pomysłem była właśnie audycja radiowa. Do jej powstania przyczynili się - dr Josef Gonschior, ówczesny przewodniczący Zarządu DFK, czyli Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Niemców wraz z asystentem kulturalnym Jensem Reuftseck z Ifa z Niemiec oraz konsulatem generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

Od początku audycja ta miała na celu informowanie o wydarzeniach lokalnych oraz z Niemiec, a zarazem miała przyczyniać się do rozpowszechniania i popularyzacji języka niemieckiego w regionie. Program ten miał mieć formę koncertu życzeń, w którym oprócz wiadomości zamieszczane miały być reportaże z różnych posiedzeń, imprez, czy też koncertów.
Wszystko zostało zaplanowane do ostatniego punktu, na finansowanie zgodziła się Ifa - Instytut Stosunków Zagranicznych w Stuttgarcie, opracowany został również Jingle programu, który brzmiał: „Die deutsche Stimme aus Ratibor, eine Sendung f’uer alle, die Deutsch sprechen und lernen” czyli: „Die deutsche Stimme, program dla wszystkich, którzy rozmawiają lub uczą się po niemiecku”. 

W tym roku mijają szóste urodziny tejże audycji, w ciągu tego czasu wiele się zmieniło.

Na początku audycje były prowadzone przez asystentów z Ify, którzy przyjeżdżali każdorazowo na rok do Raciborza, aby w ten sposób przyczynić się do pogłębiania współpracy polsko-niemieckiej. Dopiero po przyjściu kolejnego asystenta Urbana Beckmanna to się zmieniło. On był zdania, iż to młodzież mówiąca po niemiecku, powinna zostać zaangażowana w prowadzenie oraz produkcję tego programu. Rozpoczął więc poszukiwania studentów i uczniów, chętnych do pracy w radiu. Szukał w Kolegium Nauczycielskim w Raciborzu oraz w I LO. Na początek powstał sztab ośmiu młodych ludzi, którzy nie mieli pojęcia o radiu. Tych ludzi należało wyszkolić, aby językowo, technicznie i merytorycznie byli w stanie samodzielnie robić programy radiowe. Ifa sfinansowała kilka szkoleń, w szczególności trzyletni kurs językowy, podzielony na trzy bloki seminaryjne. Ponadto odbywały się i odbywają szkolenia w dziedzinie dziennikarstwa z udziałem specjalistów radiowych z Niemiec.

Wraz ze wzrostem zaangażowania za strony młodzieży coraz bardziej widoczne było to, że oto młodzi ludzie realizują przeznaczone głównie dla starszej publiczności audycje, bowiem program „Die Deutsche Stimme aus Ratibor” z uwagi na nadawaną tam muzykę oraz treści redakcyjne jest adresowany niemal wyłącznie do przedstawicieli starszego pokolenia.
Pojawiły się więc głosy za utworzeniem odrębnej audycji młodzieżowej.

Znowu zaczęto szukać sponsorów. Już w grudniu 1998 r. rozpoczęło się planowanie audycji.

We wrześniu 1999 r. Konsulat we Wrocławiu dał zielone światło, włączyła się także Ifa.

W październiku 1999 r. magazyn młodzieżowy „Mittendrin” wszedł po raz pierwszy na antenę-również w  Radiu Vanessa, w środy od godz. 17:25 do 18:00. Każdorazowo program moderują dwie osoby, które rozmawiają na jeden temat, związany z polsko-niemieckimi stosunkami, np. zostają porównywane grupy muzyczne w Polsce i Niemczech, co sądzi młodzież o wejściu do Unii Europejskiej, czy też jak wygląda życie ludzi, mieszkających w Polsce a pracujących w Niemczech.

Zapraszamy do studia gości zarówno z Niemiec jak i z naszego regionu. Wkrótce odwiedzą nas sąsiedzi z Czech, którzy są zainteresowani współpracą z naszą redakcją. Obok przeglądu wydarzeń tygodnia - wskazówek, dotyczących imprez dla młodzieży, stałą częścią programu są tzw. kąciki niemieckie, których cenną postacią jest Fritzchen, który zawsze coś nabroi. Na początku Mittendrin kąciki te miały cel edukacyjny, ponieważ z typowych błędów gramatycznych Fritz robił sobie żarty, a teraz, kiedy już gramatykę niemiecką opanował, żartuje sobie z innych, i tak, brał już ślub, wcielił się w zajączka wielkanocnego czy też podróżował po różnych krajach.

Stałą częścią programu stało się również pytanie tygodnia, pytani są przechodnie na ulicy lub uczniowie szkół o różne zjawiska czy zdarzenia, np. co sądzisz o wojnie w Iraku, gdzie chowasz swój pamiętnik, czy też czego nie podarowałbyś ukochanej osobie w dniu św. Walentego?

Tematy naszych programów są bardzo różnorodne a zarazem autentyczne, ponieważ poruszają w głównej mierze problemy młodzieży, a młodzież robi właśnie ten program.  Stale napływa coraz więcej życzeń, dzwoni coraz więcej osób, które słuchają programu, przychodzi również młodzież do redakcji, chcąc mieć swój udział w realizacji programu, to daje nam powód do radości, ponieważ wiemy, że ktoś nas słucha i nie pracujemy na marne.

Każda z osób, należących do redakcji, ceni sobie to, iż dzięki pracy w naszym radio, rozwija i polepsza swoje umiejętności językowe, zawiera kontakty z radiowcami w Niemczech oraz w Polsce, odbywa darmowe szkolenia radiowe oraz praktyki w radiach w Niemczech, uczy się fachu a wreszcie zdobywa zawód.

Wielu naszych współpracowników wybiera się na studia dziennikarskie aby uwieńczyć w ten sposób doświadczenia zebrane w naszej redakcji. Dlatego, iż nasi współpracownicy są zazwyczaj studentami lub uczniami, wiadomo jest z góry, iż nie zostaną u nas na dłuższy okres czasu, ponieważ wyjeżdżają na studia, czy też z kraju, zakładają rodziny itp., jest to ciągłe przychodzenie i odchodzenie, co związane jest z naszej strony każdorazowo z zapoznaniem kogoś nowego z redakcją i jej funkcjonowaniem, szkoleniem i ogólną pomocą.

Audycje, które tworzymy, nie są na pewno profesjonalnymi audycjami, mają jednak duży odzew wśród słuchaczy i stały się środowymi lub niedzielnymi punktami dnia. Jako redakcja niemieckich audycji radiowych nie poprzestajemy jedynie na tym co robimy,  jesteśmy również otwarci na współpracę z regionalnymi mediami, placówkami oraz urzędami, staramy się wspierać, popularyzować oraz pogłębiać stosunki polsko-niemieckie, a Racibórz jest dla tego idealnym miejscem.

W ten sposób zorganizowaliśmy wspólnie z Ifa oraz Kinem Przemko w Raciborzu tydzień kina niemieckiego, który odbył się w ubiegłym roku, wcześniej byliśmy również współorganizatorami koncertów z udziałem niemieckich grup muzycznych.

Na ten rok w maju planujemy wraz z Kinem Przemko wieczór z filmem niemieckim, zaplanowane jest również spotkanie z panią reżyser tego filmu, mowa jest o filmie pt. Schlesiens Wilder Westen a pani reżyser nazywa się Ute Badura. Obecnie asystentem kulturalnym w naszej redakcji jest pani Nina Klein a redaktorem Anna Kosińska-Łuckiewicz.
 
Zapraszamy do współpracy z nami oraz odwiedzania naszej redakcji, która mieści się przy ul. Wczasowej 3 w Raciborzu. Może znajdzie się jeszcze ktoś, kto chciałby z nami pracować?  Zapraszamy również do słuchania nas: Program „Die Deutsche Stimme aus Ratibor” emitowany jest w niedziele od godz. 17:10 do 18:00, a młodzieżowy program „Mittendrin” w każdą środę od 17:25 do 18:00, w ostatnią środę miesiąca program realizowany jest w języku niemieckim i polskim lub niemieckim i śląskim.

Można nas słuchać przez internet: www.vanessa.com.pl. Nasz nr.tel/fax: 415 79 68, e-mail: redakcja99@o2.pl, strona internetowa: www.mittendrin.vdg.pl, www.deutschestimme.vdg.pl.
  • Numer: 19 (578)
  • Data wydania: 07.05.03