Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Sukces na „Estradzie”

07.05.2003 00:00
Raciborska wokalistka Marzena Korzonek zdobyła II miejsce na prestiżowym IV Festiwalu Sztuki Estradowej im. Ludwika Sempolińskiego, który odbywał się od 23 do 25 kwietnia w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.
Festiwal, nazywany potocznie przez uczestników „Estradą”, zorganizowała Fundacja Akademii Teatralnej oraz agencja Jeely Office Andrzeja Głowackiego i Joanny Fedorowicz. Dyrektorem artystycznym festiwalu i przewodniczącą jury była znana aktorka Alina Janowska-Zabłocka. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: piosenki (określonej jako aktorska, artystyczna), kabaretu oraz ruchu scenicznego. Obok Marzeny, wśród uczestników pierwszej kategorii znaleźli się zawodowi piosenkarze i aktorzy, występujący w znanych musicalach i spektaklach, laureaci tak elitarnych konkursów jak „Przegląd Piosenki Aktorskiej” we Wrocławiu czy warszawskiego „Festiwalu na Interpretację Piosenki Agnieszki Osieckiej”. Kiedy przeczytałam w jak znakomitym znalazłam się gronie, uznałam to już za sukces sam w sobie. Oznaczało to bowiem dla mnie, że bez aktorskiego i muzycznego wykształcenia, trochę jak kundel bez rodowodu - jak mnie później określił Włodzimierz Korcz, który podziwiał moją interpretację i muzykalność - dołączyłam do grona profesjonalistów, co było ogromnym wyróżnieniem - wspomina pierwszy festiwalowy dzień Marzena.

W koncertach konkursowych piosenkarzom towarzyszył band Krzysztofa Herdzina, jednego z najznakomitszych pianistów młodego pokolenia w Polsce. Marzena zaprezentowała dwa utwory: „Ja wysiadam” z repertuaru A. M. Jopek oraz „S.O.S”, pierwotnie z Kabaretu Starszych Panów, w późniejszej jazzowej aranżacji Ewy Bem, i to właśnie ten utwór zapewnił Marzenie sukces. Jury, w którym zasiedli znani aktorzy i muzycy, m. in. wspomniana już Alina Janowska, Janusz Strobel - znakomity gitarzysta i kompozytor czy Jerzy Połomski, wyłoniło z utalentowanej dwudziestki ósemkę laureatów, którym przyznano nagrody podczas uroczystego Koncertu Laureatów. Marzenie jury przyznało II miejsce, co jest tym bardziej godne podkreślenia, że uplasowała się m. in. za Agnieszką Chrzanowską, wieloletnią artystką „Piwnicy pod Baranami”, absolwentką Wydziału Wokalno-Estradowego PWST w Krakowie, która ma na koncie już dwie płyty. I miejsce zajęła Katarzyna Zielińska, która niedługo kończy Wydział Aktorski na PWST w Krakowie i od wielu lat występuje w spektaklach muzycznych i teatralnych na scenach krakowskich teatrów. Nie spodziewałam się nawet w marzeniach takiej nagrody. Traktuję to jako szczególne wyróżnienie, biorąc pod uwagę z kim wygrałam i z kim przegrałam. Cieszyłam się na scenie jak dziecko. Czułam się wyjątkowo, bo na widowni zasiedli znani artyści, m. in. Włodzimierz Korcz i Alicja Majewska - dzieli się wrażeniami wokalistka. Mam w pamięci niezwykłą atmosferę artystycznego spotkania a nie szalonej konkurencji. Z laureatką I miejsca Kasią byłyśmy razem w garderobie, razem przy ogłoszeniu wyników i razem biorąc pod uwagę wyniki. Wiem, że to znajomość na dłużej - wspomina dalej raciborska piosenkarka.

Laureaci tegorocznego festiwalu wystąpią w koncercie w studiu radiowej Trójki w przyszłym roku w ramach kolejnego festiwalu. Patronat medialny objęły znane ogólnopolskie czasopisma oraz radiowa Trójka i program drugi TVP.

Marzena ma na swoim koncie wiele sukcesów, ostatni w marcu tego roku, kiedy to wygrała odcinek „Szansy na Sukces” z Krzysztofem Krawczykiem. Nieco wcześniej znalazła się w półfinale II edycji programu TV „Idol”. W PWST w Krakowie brała udział w warsztatach metody Speech Level Singing oraz w International Summer Jazz Academy w 2001 i 2002 r. Wystąpiła też podczas koncertu finałowego VI Letniego Festiwalu Jazzowego w „Piwnicy pod Baranami” w 2001 r. Prywatnie jest szczęśliwą osobą, która niedługo planuje obronę pracy magisterskiej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

E.Wa
  • Numer: 19 (578)
  • Data wydania: 07.05.03