Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

By nie zejść na manowce

23.04.2003 00:00
W ramach realizowanego w Gimnazjum nr 1 szkolnego programu profilaktyki uzależnień, 15 kwietnia, uczniowie tej szkoły zaprosili kolegów z G2 i G3 do uczestnictwa w programie „Manowce - czyli co mi grozi?”.
Na spektakl przygotowany przez gimnazjalistów z „jedynki” złożyły się trzy sceny, każda z nich poświęcona była innemu uzależnieniu. W pierwszym akcie przedstawiono problem nałogu nikotynowego. Występ był na bieżąco uzupełniany komentarzem zaproszonego lekarza - Jerzego Hanslika. Następnie nauczycielka chemii - Karina Lipowska zaprezentowała uczniom doświadczenie ukazujące chemiczny skład dymu papierosowego.

Kolejna scena poświęcona była alkoholizmowi, w jej trakcie wypowiadał się także lekarz, a po jej zakończeniu pedagog szkolny - Bożena Machelska omówiła problemy patologii, do jakich dochodzi w rodzinach osób uzależnionych. Ostatni akt programu ukazywał prawdziwe oblicze narkomanii. Tym razem komentarz lekarski został uzupełniony filmem ilustrującym sceny z życia narkomanów. W przedstawieniu wykorzystano również prezentację multimedialną ukazującą śmiertelne zagrożenie, na jakie narażeni są wszyscy sięgający po narkotyki. Całość została przygotowana i przedstawiona przez uczniów klasy IIa, pod opieką wychowawcy - Reginy Hanslik.

To nie jedyne działania profilaktyczne prowadzone w tej szkole. Uczniowie klasy II d pilotowani przez wychowawczynię Lidię Zalewską zrealizowali przy współpracy z Poradnią Uzależnień i pedagogiem szkolnym projekt uczniowski „Młodzież mówi - nie - uzależnieniom”. Zakaz sprzedaży alkoholu i nikotyny jest notorycznie lekceważony przez osoby dorosłe. Nakręciliśmy reportaż, który miał to ujawnić i zaskoczyło nas, że osoby dorosłe nie czuły się winne, kiedy pytaliśmy, dlaczego sprzedają używki młodzieży. Wszelkie działania profilaktyczne powinny również prowadzić do tego, żebyśmy się nie bali protestować przeciwko postępowaniu dorosłych - komentuje Mateusz Przybyła z kl. III.

W drugim projekcie, dotyczącym wpływu alkoholu na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, wzięli udział uczniowie wielu klas. Gimnazjaliści, pracując w trzyosobowych grupach, przygotowali materiały propagandowe promujące życie wolne od nałogów. Korzystając z dostępnych źródeł, uczniowie opracowali plakaty, ulotki, albumy, prace pisemne i prezentacje multimedialne związane z głównym tematem. Prace zaprezentowano na lekcjach podsumowujących, część z nich można zobaczyć na stronach internetowych szkoły - tłumaczy K. Lipowska, nadzorująca pracę młodych artystów.

E.Wa
  • Numer: 17/18 (576/577)
  • Data wydania: 23.04.03