Słoneczne kryterium

16.04.2003 00:00
Prawie 250 kolarzy w różnym wieku wzięło udział w sobotnim II Międzywojewódzkim Kryterium o Puchar Wójta Gminy Pietrowice Wielkie. Na trasie pętli 1300 metrów, trudnej technicznie, wygrywali śmiałkowie rozrywający w ucieczkach peleton.
Druga edycja wyścigu w Pietrrowicach przyciągnęła uwagę licznej rzeszy kolarzy z grup młodzieżowych regionu i sąsiednich województw. Pogoda dopisywała, tak że już na starcie pierwszej kategorii niestowarzyszonych liczba uczestników była spora. Większość wyścigów miała dobry poziom, a dowodem na to jest fakt, iż zdecydowały się przyjechać znane w środowisku kluby Gala Trzebinia, Cement Mapej, Pacyfik Nestle Toruń, CCC Polsat Piechowice, Olimp Kęty, Victora Kozy i Błękitni Markar Koziegłowy - w sumie ekip klubowych awizowało się aż 38, a do rywalizacji przystąpili kolarze siedmiu kategorii. Imprezę organizował Urząd Gminy, UKS Siódemka Racibórz i Cyklo Klub Ziemia Raciborska - komitet organizacyjny prowadził Alojzy Strzeduła.

Trasa wyścigu wiodła wąskimi, pełnymi zakrętów i podjazdów uliczkami stolicy gminy. Jedna pętla liczyła 1300 m, były na niej punktowane premie. Jako pierwsi do walki przystąpili chłopcy i dziewczęta nie mający żadnych barw klubowych. Naszym głównym celem jako organizatorów było nie tylko wyłonienie najlepszych kolarzy klubowych, ale też zachęta do czynnego uprawiania sportu przez dzieci, dlatego organizowaliśmy też dla nich wyścigi szkolne niestowarzyszonych - wyjaśnił A. Strzeduła. W grupie chłopców roczników 90/91 wygrał Filip Olszewski z Wodzisławia przed Łukaszem Leksem z Raciborza i Łukaszem Markiem z Czernicy - kolrejne miejsca zajęli Daniel Pytlik z Raciborza oraz Paweł Miketa i Tomek Śliwiński z Samborowic. Grupę rocznika 92/93 wygrał Szymek Strzeduła z Pawłowa, wyprzszając Michała Pateraka z Gościęcina i Wojciecha Malca z Urbanowic - kolejne lokaty zajęli Dietmar Kuroczik z Pawłowa, Grześ Złoty z Samborowic i Martin Pientka z Pawłowa.

Startowały też dziewczęta. Młodszą grupę 92/93 wygrała Maksymiliana Paleta z Pietrowic przed Sandrą Haase i Anitą Gawlica oraz Olgą Kozłowską z Samborowic. Starszą stawkę 90/91 wygrała z kolei Agata Kotala z Rydułtów, wyprzedzając na mecie Kamilę i Agnieszkę Zajonc z Pawłowa oraz Anitę Franiczek z Cyprzanowa, Kasię Rusnarczyk z Sambvorowic i Anię Reichel z Pietrowic.

Po niestowarzyszonych przyszła w końcu kolej na młodzież klubową. W kategorii młodzików cztery okrążenia najszybciej przebył Kornel Osicki z Jury Cżęstochowa, wyprzedzając Kamila Markowskiego z częstochowskiego Scouta i Patryka Ratajczyka z Mysłowic. Szóste miejsce zajął Tomek Strzeduła z raciborskiej Siódemki, Łukasz Piela był ósmy, Damian Winiarczyk dziewiąty, Martin Hezrog jedenasty i Arek Kołek dwunasty.

Szesnaście okrążeń wyścigu juniorów młodszych było popisem Adriana Honkisza z Victorii Kozy - młody kolarz Romana Karkoszki uciekł rywalom w połowie trasy i ku zaskoczeniu kibiców na niemal każdym okrążeniu uzyskiwał przewagę kilku sekund dodatkowo. Ostatecznie wygrał z zapasem aż pół minuty nad Michałem Nabiałkiem ze Scouta i Jakubem Żymełką z rydułtowskiego Feniksa. Wysokie piąte miejsce zajął Marcin Szymiczek z raciborskiego Cyklo Klubu, jedno miejsce niżej Piotr Malucha. Dziewiąty był Radek Liszewski.

Jeszcze większą przewagę nad peletonem miał w kategorii juniorów Szymon Biesek z Gliwic - bo aż 52 sekundy. Trasę 24 okrążeń przebył bojowo, ostro biorąc wiraże i mocno pracując na podjazdach. Drugi na mecie zameldował się Miłosz Żymelka z LKK Feniks SKR Wodzisław, a trzeci Karol Olejniczak z częstochowskiego Semexu - tuż za podium uplasował się natomiast Łukasz Strzeduła z Cyklo Klubu. W najstarszym gronie orlików również o końcowej rywalizacji zadecydowała ucieczka - Sebastian Martyniak z Trzebini Górka Mapej urwał się szybko rywalom - dołączył doń Tomasz Marczyński z Torunia i obaj dojechali na metę po 32 pętlach z olbrzymią przewagą ponad minuty nad peletonem. Trzeci był Aleksander Filipski z Kęt.

Bardziej zacięta walka była w wyścigach kobiecych. Grupę młodziczek wygrała Ewelina Buziak z Dobrawy przed koleżanką klubową Agnieszką Psonka i Eugenią Alickun z UKS Czernica. Z kolei kategorię kobiet open wygrały finiszujące samotnie siostry Pyrgies z Częstochowy - Małgorzata i Marlena. Obie wyprzedziły na mecie główną grupę o 25 sekund - a tę przyprowadziła trzecia Maria Strzeduła z Cyklo Klubu.