Narcyzy za sukcesy
Dwanaście pań zostało wyróżnionych, w piątek 11 kwietnia, nagrodą przyznawaną za zasługi na polu działalności zawodowej i społecznej. Uroczystość odbyła się w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej.
Nagroda jest przyznawana przez Zarząd Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Chce on w ten sposób docenić kobiety przedsiębiorcze, energiczne, które doskonale godzą pracę zawodową i karierę z życiem rodzinnym. Kapituła nagrody, na czele z jej przewodniczącym Janem Osuchowskim - prezydentem Raciborza, składa się z przedstawicielek ubiegłorocznych laureatek nagrody oraz osobistości z życia społeczno-gospodarczego regionu i przedstawicieli mediów. W tym roku posiedzenie Kapituły odbyło się 27 lutego. Przyznano dwanaście nagród, chcąc w ten sposób podziękować paniom za wszystko, co do tej pory uczyniły dla naszego środowiska i regionu.
W tym roku nagrody przyznano po raz drugi, w zeszłym - uroczystość odbyła się w Wodzisławiu Śl., a piękne, ręcznie wykonane z porcelany statuetki Narcyza otrzymało trzynaście pań.
W tym roku wyróżnienie to otrzymały: Elżbieta Ceglarek - prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Raciborzu, Zdzisława Sośnierz - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Raciborzu, Krystyna Bochenek - dyrektor kreatywny Polskiego Radia Katowice SA, Joanna Boczek - doradca finansowy ING Nationale-Nederlanden w Wodzisławiu Śląskim, Róża Cichy-Jania - prezes Zarządu Niepublicznego ZOZ „Eskulap” Sp. z o.o. w Żorach, Anna Dzierzbicka-Zimny - dyrektor Regionalny Kredyt Banku SA w Katowicach, Ewa Gawęda - właścicielka Zakładu Fotograficznego Foto Gawęda - w Pszowie, Zawadzie i Wodzisławiu Śl., Aleksandra Guzy-Śmietana - właścicielka sklepów „Brzdąc”, „Aleksandra” i „Martusia” w Wodzisławiu Śląskim, Teresa Jonas - prezes Zarządu Centrum Dystrybucji Chemii Gospodarczej i Kosmetyków „Błysk” Sp. z o.o. w Jastrzębiu Zdroju, Maria Pilarska - naczelnik Wydziału Urzędu Miasta w Jastrzębiu Zdroju, Lidia Kopka - dyrektor ZUS Oddział w Rybniku i Elżbieta Paniczek - dyrektor Alliance Francaise w Rybniku.
Spotkanie było okazją do wręczenia również dwóch innych nagród: Piramidy Wiedzy, Fachowości i Przyjaźni oraz Jaskółki Przedsiębiorczości. Pierwszą otrzymała Aleksandra Wiktorow - prezes ZUS, drugą Ewa Malek -Piotrowska - wiceprezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, laureatka Nagrody „Narcyz 2002”.
Imprezę umiliła Orkiestra Dęta KWK „Pniówek”, występ Olgi Prochaskowej - solistki Opery Teatru Śląskiego w Opavie i Frantiska Smida - fortepian z kwartetem smyczkowym „Arco” oraz koktajl w salach Muzeum.
Ewa Halewska
Elżbieta Ceglarek - prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Raciborzu
Urodziła się w Polwicy koło Środy Wlkp., w pobliżu miasta Śrem, kolebki spółdzielczości bankowej w XIX w. na ziemiach polskich, gdzie działał ks. Piotr Wawrzyniak. Ojciec, Edward Kupś, rolnik, związany ze spół-dzielczością - był długoletnim członkiem zarządu jednego z banków ludowych.
Ukończyła Wyższą Szkołę Rolniczą w Poznaniu. W latach 1969-71 pracowała w WSS w Opolu; od 1971 r. na stałe zamieszkała w Raciborzu. W latach 1971-1973 pracowała w PZGS w Raciborzu. Od stycznia 1974 r., w bardzo młodym wieku, objęła stanowisko dyrektora Banku Spółdzielczego w Raciborzu. Sprawowała funkcję członka zarządu, a od 1987 r. do chwili obecnej jest Prezesem Zarządu. Swoją pracę traktuje w kategoriach powołania. W przeszło stuletniej historii raciborskiej placówki legitymuje się najdłuższym, bo prawie 30-letnim stażem pracy na stanowisku kierowniczym; rzecz niemal bez precedensu. W opinii Rady Nadzorczej obowiązki prezesa wykonuje z wielkim oddaniem i zaangażowaniem, a sympatię otoczenia i swoich podwładnych zdobyła wrażliwością na sprawy człowieka. Kierowana przez nią placówka otrzymuje bardzo wysokie oceny, zarówno organów kontrolnych, jak i społeczeństwa. Była członkiem Rady Banku GBP-Z S.A. i przez trzy kadencje członkiem Rady Zrzeszenia tego banku. Zawsze starała się, aby kierowana przez nią placówka umiała dostosować się do ciągle zmieniających się i trudnych dla niezależnych banków spółdzielczych warunków. Była wielokrotnie odznaczana za zasługi na rzecz spółdzielczości bankowej. W 1999 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzonej Polski.
Zawsze udawało jej się doskonale łączyć karierę zawodową z życiem prywatnym. Jest mężatką, ma troje dzieci - dwóch synów i córkę. W jej domu obowiązywał partnerski model rodziny. Na szczęście bardzo intensywny okres pracy zawodowej nadszedł w momencie, gdy moje dzieci były już w szkole średniej i na studiach - zauważa. Uwielbia organizować spotkania rodzinne i jest zdania, że każda okazja ku temu jest dobra. Przy swoim domku na Ostrogu ma ogród, który bardzo lubi, podobnie jak wszelkie domowe zajęcia, takie jak gotowanie, pieczenie, robótki ręczne. Doczekała się już narodzin trojga wnucząt i liczy na to, że rodziny będzie przybywać. Ze swymi dziećmi i ich potomstwem ma doskonały kontakt. Nie poddaje się przeciwnościom i jest pełna życiowego optymizmu. Najważniejsza w moim życiu jest rodzina i praca. Wyróżnienie - „Narcyz 2003” - przyznaję, przyniosło mi sporo satysfakcji - stwierdza z uśmiechem.
Zdzisława Sośnierz - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Raciborzu.
Urodziła się w Raciborzu i mieszka tu do dziś. Z wykształcenia jest inżynierem ochrony środowiska, absolwentką Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w raciborskim Zarządzie Gospodarki Terenami. Prowadziła prace w zakresie zbrojenia terenu do 1985 r., a następnie została przeniesiona do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM, gdzie do tej pory pracuje. Naczelnikiem została w 1999 r. Po przejęciu wydziału starała się wprowadzić pewne innowacje, m.in. w temacie Arboretum Bramy Morawskiej utworzonego na bazie lasu komunalnego Obora wraz z Pracownią Zachowania Bioróżnorodności Śląska przy SP 18. Kontynuowała działania w zakresie likwidacji niskiej emisji, wprowadziła innowacyjne rozwiązania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów, takich jak przeterminowane leki, środki ochrony roślin i zużyte baterie. Odkąd jest naczelnikiem, gmina otrzymała szereg nagród: w konkursie „Innowacje w miastach - miasto 2000” za akcję „Sklep przyjazny środowisku”; dwukrotnie w 2001 i 2002 r. w konkursie „Gmina przyjazna środowisku” pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, w kategorii „Gmina powyżej 25 tys. mieszkańców”; konkursach „Panteon Polskiej Ekologii” pod patronatem Ministra Środowiska i dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. W 2001 r. gmina Racibórz otrzymała certyfikat wdrożenia systemu zarządzania środowiskiem w gminie Racibórz, który jest odnawiany co roku i rozszerzany o kolejne jednostki. Obecnie jest ich już 20. W czasie, gdy była już naczelnikiem opracowano „Waloryzację przyrodniczą miasta Raciborza”. Warto podkreślić, że Racibórz jest jedyną gminą w Polsce (i o ile dobrze wiadomo również w Europie), w której wdrożono system dla gminy ISO 14001.
Jest mężatką, ma dwoje dzieci - syna i córkę. Praca w zakresie ochrony środowiska jest równocześnie jej hobby, dlatego nie sprawia jej problemów łączenie kariery zawodowej z życiem rodzinnym. Jej zainteresowania wiążą się nierozerwalnie z tym, czym zajmuje się w pracy. Mąż, inżynier, absolwent tego samego kierunku studiów (poznali się na uczelni) całkowicie je podziela. Oboje lubią odpoczywać na łonie natury, uwielbiają wycieczki rowerowe i spacery, które traktują jako okazję do pogłębiania wiedzy przyrodniczej. Pani Zdzisława wybiera miejsca odosobnione, bo lubi spokój i ciszę. Preferuje dzielnice Studzienną i Sudół, szczególnie stawy Witolda. Można, jak mówi, usiąść tam w spokoju i oddać się jakiejś wartościowej lekturze. Lubi książki o zabarwieniu filozoficznym. Podręcznikiem życia jest dla niej Pismo Św. Uwielbia podejmować nowe wyzwania, trudne innowacyjne zadania. Zdaję sobie sprawę z tego, że czasami moje pomysły mnie przerastają. Chciałabym, aby były wykorzystywane w taki sposób, jak tego oczekują mieszkańcy, dlatego poddaję swoje pomysły społecznej konsultacji. Obecnie jestem na etapie opracowywania Programu Ochrony Środowiska, który też poddamy konsultacji - mówi.
Decyzja o przyznaniu jej nagrody „Narcyz” była dla niej zdecydowanie zaskoczeniem. Cieszy się, że ktoś dostrzegł jej pracę, ciągle na nowo podejmowane wysiłki, bo przyznaje, że w każdym człowieku, również w niej, jest trochę próżności. Wyróżnienie to sprowokowało ją do myślenia, czy rzeczywiście jej przedsiębiorczość idzie we właściwym kierunku i czy służy dobru mieszkańców Raciborza. To dla mnie najistotniejszy element pracy - podkreśla. Jest przekonana, że nagroda zmobilizuje ją do dalszego intensywnego wysiłku i poszukiwania nowych rozwiązań. W najbliższym czasie chciałaby położyć nacisk na edukację. Chociaż i na tym polu są już wstępne sukcesy: wprowadzono w ostatnich klasach gimnazjum program edukacyjny „Edukacja ekologiczna w gimnazjum”, pod hasłem „Europejska Szkoła Ekologiczna”.
W tym roku nagrody przyznano po raz drugi, w zeszłym - uroczystość odbyła się w Wodzisławiu Śl., a piękne, ręcznie wykonane z porcelany statuetki Narcyza otrzymało trzynaście pań.
W tym roku wyróżnienie to otrzymały: Elżbieta Ceglarek - prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Raciborzu, Zdzisława Sośnierz - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Raciborzu, Krystyna Bochenek - dyrektor kreatywny Polskiego Radia Katowice SA, Joanna Boczek - doradca finansowy ING Nationale-Nederlanden w Wodzisławiu Śląskim, Róża Cichy-Jania - prezes Zarządu Niepublicznego ZOZ „Eskulap” Sp. z o.o. w Żorach, Anna Dzierzbicka-Zimny - dyrektor Regionalny Kredyt Banku SA w Katowicach, Ewa Gawęda - właścicielka Zakładu Fotograficznego Foto Gawęda - w Pszowie, Zawadzie i Wodzisławiu Śl., Aleksandra Guzy-Śmietana - właścicielka sklepów „Brzdąc”, „Aleksandra” i „Martusia” w Wodzisławiu Śląskim, Teresa Jonas - prezes Zarządu Centrum Dystrybucji Chemii Gospodarczej i Kosmetyków „Błysk” Sp. z o.o. w Jastrzębiu Zdroju, Maria Pilarska - naczelnik Wydziału Urzędu Miasta w Jastrzębiu Zdroju, Lidia Kopka - dyrektor ZUS Oddział w Rybniku i Elżbieta Paniczek - dyrektor Alliance Francaise w Rybniku.
Spotkanie było okazją do wręczenia również dwóch innych nagród: Piramidy Wiedzy, Fachowości i Przyjaźni oraz Jaskółki Przedsiębiorczości. Pierwszą otrzymała Aleksandra Wiktorow - prezes ZUS, drugą Ewa Malek -Piotrowska - wiceprezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, laureatka Nagrody „Narcyz 2002”.
Imprezę umiliła Orkiestra Dęta KWK „Pniówek”, występ Olgi Prochaskowej - solistki Opery Teatru Śląskiego w Opavie i Frantiska Smida - fortepian z kwartetem smyczkowym „Arco” oraz koktajl w salach Muzeum.
Ewa Halewska
Elżbieta Ceglarek - prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Raciborzu
Urodziła się w Polwicy koło Środy Wlkp., w pobliżu miasta Śrem, kolebki spółdzielczości bankowej w XIX w. na ziemiach polskich, gdzie działał ks. Piotr Wawrzyniak. Ojciec, Edward Kupś, rolnik, związany ze spół-dzielczością - był długoletnim członkiem zarządu jednego z banków ludowych.
Ukończyła Wyższą Szkołę Rolniczą w Poznaniu. W latach 1969-71 pracowała w WSS w Opolu; od 1971 r. na stałe zamieszkała w Raciborzu. W latach 1971-1973 pracowała w PZGS w Raciborzu. Od stycznia 1974 r., w bardzo młodym wieku, objęła stanowisko dyrektora Banku Spółdzielczego w Raciborzu. Sprawowała funkcję członka zarządu, a od 1987 r. do chwili obecnej jest Prezesem Zarządu. Swoją pracę traktuje w kategoriach powołania. W przeszło stuletniej historii raciborskiej placówki legitymuje się najdłuższym, bo prawie 30-letnim stażem pracy na stanowisku kierowniczym; rzecz niemal bez precedensu. W opinii Rady Nadzorczej obowiązki prezesa wykonuje z wielkim oddaniem i zaangażowaniem, a sympatię otoczenia i swoich podwładnych zdobyła wrażliwością na sprawy człowieka. Kierowana przez nią placówka otrzymuje bardzo wysokie oceny, zarówno organów kontrolnych, jak i społeczeństwa. Była członkiem Rady Banku GBP-Z S.A. i przez trzy kadencje członkiem Rady Zrzeszenia tego banku. Zawsze starała się, aby kierowana przez nią placówka umiała dostosować się do ciągle zmieniających się i trudnych dla niezależnych banków spółdzielczych warunków. Była wielokrotnie odznaczana za zasługi na rzecz spółdzielczości bankowej. W 1999 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzonej Polski.
Zawsze udawało jej się doskonale łączyć karierę zawodową z życiem prywatnym. Jest mężatką, ma troje dzieci - dwóch synów i córkę. W jej domu obowiązywał partnerski model rodziny. Na szczęście bardzo intensywny okres pracy zawodowej nadszedł w momencie, gdy moje dzieci były już w szkole średniej i na studiach - zauważa. Uwielbia organizować spotkania rodzinne i jest zdania, że każda okazja ku temu jest dobra. Przy swoim domku na Ostrogu ma ogród, który bardzo lubi, podobnie jak wszelkie domowe zajęcia, takie jak gotowanie, pieczenie, robótki ręczne. Doczekała się już narodzin trojga wnucząt i liczy na to, że rodziny będzie przybywać. Ze swymi dziećmi i ich potomstwem ma doskonały kontakt. Nie poddaje się przeciwnościom i jest pełna życiowego optymizmu. Najważniejsza w moim życiu jest rodzina i praca. Wyróżnienie - „Narcyz 2003” - przyznaję, przyniosło mi sporo satysfakcji - stwierdza z uśmiechem.
Zdzisława Sośnierz - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Raciborzu.
Urodziła się w Raciborzu i mieszka tu do dziś. Z wykształcenia jest inżynierem ochrony środowiska, absolwentką Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w raciborskim Zarządzie Gospodarki Terenami. Prowadziła prace w zakresie zbrojenia terenu do 1985 r., a następnie została przeniesiona do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM, gdzie do tej pory pracuje. Naczelnikiem została w 1999 r. Po przejęciu wydziału starała się wprowadzić pewne innowacje, m.in. w temacie Arboretum Bramy Morawskiej utworzonego na bazie lasu komunalnego Obora wraz z Pracownią Zachowania Bioróżnorodności Śląska przy SP 18. Kontynuowała działania w zakresie likwidacji niskiej emisji, wprowadziła innowacyjne rozwiązania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów, takich jak przeterminowane leki, środki ochrony roślin i zużyte baterie. Odkąd jest naczelnikiem, gmina otrzymała szereg nagród: w konkursie „Innowacje w miastach - miasto 2000” za akcję „Sklep przyjazny środowisku”; dwukrotnie w 2001 i 2002 r. w konkursie „Gmina przyjazna środowisku” pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, w kategorii „Gmina powyżej 25 tys. mieszkańców”; konkursach „Panteon Polskiej Ekologii” pod patronatem Ministra Środowiska i dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. W 2001 r. gmina Racibórz otrzymała certyfikat wdrożenia systemu zarządzania środowiskiem w gminie Racibórz, który jest odnawiany co roku i rozszerzany o kolejne jednostki. Obecnie jest ich już 20. W czasie, gdy była już naczelnikiem opracowano „Waloryzację przyrodniczą miasta Raciborza”. Warto podkreślić, że Racibórz jest jedyną gminą w Polsce (i o ile dobrze wiadomo również w Europie), w której wdrożono system dla gminy ISO 14001.
Jest mężatką, ma dwoje dzieci - syna i córkę. Praca w zakresie ochrony środowiska jest równocześnie jej hobby, dlatego nie sprawia jej problemów łączenie kariery zawodowej z życiem rodzinnym. Jej zainteresowania wiążą się nierozerwalnie z tym, czym zajmuje się w pracy. Mąż, inżynier, absolwent tego samego kierunku studiów (poznali się na uczelni) całkowicie je podziela. Oboje lubią odpoczywać na łonie natury, uwielbiają wycieczki rowerowe i spacery, które traktują jako okazję do pogłębiania wiedzy przyrodniczej. Pani Zdzisława wybiera miejsca odosobnione, bo lubi spokój i ciszę. Preferuje dzielnice Studzienną i Sudół, szczególnie stawy Witolda. Można, jak mówi, usiąść tam w spokoju i oddać się jakiejś wartościowej lekturze. Lubi książki o zabarwieniu filozoficznym. Podręcznikiem życia jest dla niej Pismo Św. Uwielbia podejmować nowe wyzwania, trudne innowacyjne zadania. Zdaję sobie sprawę z tego, że czasami moje pomysły mnie przerastają. Chciałabym, aby były wykorzystywane w taki sposób, jak tego oczekują mieszkańcy, dlatego poddaję swoje pomysły społecznej konsultacji. Obecnie jestem na etapie opracowywania Programu Ochrony Środowiska, który też poddamy konsultacji - mówi.
Decyzja o przyznaniu jej nagrody „Narcyz” była dla niej zdecydowanie zaskoczeniem. Cieszy się, że ktoś dostrzegł jej pracę, ciągle na nowo podejmowane wysiłki, bo przyznaje, że w każdym człowieku, również w niej, jest trochę próżności. Wyróżnienie to sprowokowało ją do myślenia, czy rzeczywiście jej przedsiębiorczość idzie we właściwym kierunku i czy służy dobru mieszkańców Raciborza. To dla mnie najistotniejszy element pracy - podkreśla. Jest przekonana, że nagroda zmobilizuje ją do dalszego intensywnego wysiłku i poszukiwania nowych rozwiązań. W najbliższym czasie chciałaby położyć nacisk na edukację. Chociaż i na tym polu są już wstępne sukcesy: wprowadzono w ostatnich klasach gimnazjum program edukacyjny „Edukacja ekologiczna w gimnazjum”, pod hasłem „Europejska Szkoła Ekologiczna”.
Najnowsze komentarze