Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

W skrócie - powiat raciborski

02.04.2003 00:00
  • 16 kwietnia odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta. W programie m.in. dyskusja o zmianach planu zagospodarowania przestrzennego oraz wykonaniu budżetu za 2002 r. a także głosowanie nad projektem uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta.
  • Klub SLD złożył projekt uchwały Rady Miasta w sprawie obniżenia diet. Każdy z rajców miałby otrzymywać mniej o 3 proc. dotychczasowej stawki. Pieniądze miałyby być przeznaczone na zatrudnienie psychologa w Ośrodku Pomocy Społecznej.
  • Kolejna sesja Rady Powiatu odbędzie się 29 kwietnia. Radni zajmą się planem funkcjonalnym Szpitala Rejonowego.
  • 19 marca przedstawiciele władz powiatu spotkali się w Katowicach z przewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia Barbarą Błońską-Fajfrowską. Dyskutowano o problemach funkcjonowania Szpitala Rejonowego w Raciborzu.
  • 20 marca w Starostwie odbyło się spotkanie przedstawicieli niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej z terenu całego powiatu. Omówiono potrzeby zdrowotne Raciborszczyzny w związku z opracowywaniem planów wojewódzkiego i narodowego.
  • Prezydent Raciborza podpisał zarządzenie w sprawie ustalenia regulaminu przeprowadzania konkursów na stanowiska dyrektorów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez gminę.
  • Odbyło się posiedzenie nowego składu Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Piastowskiego.
  • Władze województwa śląskiego chcą przekazać powiatowi budynek byłej rejonowej kolumny transportu sanitarnego przy ul. Sienkiewicza 3.
  • 24 marca w Gimnazjum nr 5 odbył się III Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, w którym wystartowało 24 uczniów wszystkich raciborskich gimnazjów. I miejsce zajęła Marta Majnusz z G 3, II Maciej Kowalski z G 1 i Katarzyna Żylak z G 4, zaś III m Michał Zygar z G 5. Konkurs zorganizowały Barbara Głombik i Katarzyna Apolony.
  • 20 i 21 marca w Berlinie odbyła się konferencja podsumowująca Projekt OSIRIS (Operacyjne zarządzanie zagrożeniem powodziowym w dobie społeczeństwa informacyjnego) realizowany w ramach V Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Projekt ten od początku 2000 r. realizuje 12 instytucji i firm z 5 krajów europejskich, a wypracowane w nim rozwiązania testowane są w trzech miejscach: we Frankfurcie nad Odrą, na obszarze Środkowej Loary i w Kotlinie Kłodzkiej. Głównym celem konferencji była prezentacja efektów OSIRIS-u oraz dyskusja na ich temat w środowisku przedstawicieli centrów kryzysowych, burmistrzów i uczonych zainteresowanych lub zajmujących się ograniczaniem strat powodziowych. Na zaproszenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie na konferencji był także obecny Szef Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej w Raciborzu Waldemar Tański, gdzie poprzez prezentację przygotowaną przez IMGW uczestnicy mieli okazję zapoznać się z elementami Raciborskiego Programu Profilaktyki Przeciwpowodziowej. Celem wymiany informacji i doświadczeń, jak informuje magistrat, nawiązany został także kontakt z miastem Kolonia, na którego terenie także prowadzone są działania profilaktyczne przed powodzią.
  • Starostwo przeprowadzi w tym miesiącu regulację płac dla swoich pracowników. Podwyżka wyniesie 4 proc. Na nieco większe podwyżki, w ramach wyrównania - mogą liczyć najmniej uposażeni pracownicy zarabiający obecnie od 800 do 1100 zł.
  • Zarząd powiatu raciborskiego spotkał się ze śląskim komendantem wojewódzkim policji. Rozmawiano o tworzeniu w gminach Raciborszczyzny posterunków policji.
  • Wojewoda śląski przekazał miastu 74,6 tys. zł jako dotację na realizację rządowego programu wspierania gmin w dożywianiu uczniów z rodzin wymagających wsparcia.
  • 25 marca zmieniają się wysokości opłat paszportowych. Teraz za wydanie paszportu dla dziecka trzeba będzie zapłacić, ale za to osoby, które ukończą 70 lat otrzymają ten dokument za darmo. Bez zmian pozostaje podstawowa opłata za wydanie paszportu oraz większość zwolnień z pobieranej opłaty. Nowe opłaty reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 20 lutego. Za wydanie paszportu uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę od 25 marca tego roku pobierać się będzie tak jak do tej pory opłatę w wysokości 100 złotych. Za paszport dla dziecka, które nie ukończyło 16 roku życia, trzeba będzie zapłacić 30 złotych. Emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne (a także współmał-żonkowie tych osób, pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu), osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, kombatanci oraz uczniowie (po ukończeniu 16 lat) i studenci tak jak dotychczas będą płacić za wydanie paszportu 50 złotych.
  • 21 marca obradował Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego. Omówiono stan bezpieczeństwa na terenie ziemi raciborskiej.
  • 30 marca delegacja powiatu raciborskiego udała się do niemieckiego Rendsburga. Głównym celem wizyty jest udział w uroczystościach zaprzysiężenia nowego burmistrza tego miasta, którym został Andreas Breitner. Dotychczasowy burmistrz, Rolf Teucher, sprawował ten urząd od 16 lat. Do Niemiec pojechali: starosta raciborski Henryk Siedlaczek, wicestarosta Adam Hajduk i członek zarządu powiatu Leonard Malcharczyk. Przypomnijmy, że kontakty partnerskie z Rendsburgiem trwają od 2000 r. W 2001 r. podpisany został list intencyjny o współpracy.
  • W Domu Kultury „Strzecha” otwarto wystawę prac plastycznych osób niesłyszących zorganizowaną przez Terenowy Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących Polskiego Związku Głuchych w Raciborzu.
  • Plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych na terenie Raciborza mają przyjąć na kolejnej sesji radni miejscy Raciborza. Dokument obejmuje zadania na lata 2003-2007.
  • Do rąk radnych miejskich wpłynął projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
  • Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu organizuje III Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży. W jego ramach odbędą się konkursy: recytatorski, tańca młodzieżowego oraz piosenki. Zgłoszenia do konkursu recytatorskiego od uczniów klas IV-VI i gimnazjów przyjmowane są do 11 kwietnia. Konkurs odbędzie się 16 kwietnia, zaś galę laureatów zaplanowano na 14 maja. W konkursie tańca mogą wziąć udział uczniowie wszystkich typów szkół. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 kwietnia. Impreza odbędzie się 23 kwietnia. Konkurs piosenki adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 kwietnia. Przesłuchania rozpoczną się 29 kwietnia. Szczegółowe informacje w MDK pod numerem telefonu 415 23 28.
  • Od 1 kwietnia czynna jest już Biblioteka Pedagogiczna przy ul. Słowackiego. Od końca lutego trwała tu inwentaryzacja.
    z bibliotecznej półki
  • Oddział Muzyczny Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu poleca nowe płyty CD: „Borysewicz & Kukiz”, „The Power To Believe” King Crimson, „La Revancha Del Tago” Gotan Project, „Perła” Edyty Górniak, „Hable con ella” muzyka z filmu Pedro Almodovara, „Po piąte a niech gadają” Ich Troje, „Come Away With Me” Norah Jones, „Bo marzę i śnię” Krzysztofa Krawczyka, „Scars” i „The best of the blues” Gary Moore, „The complete” Mike Oldfield, „Na legalu plus” Peja/Slums Attack/Decks, „It had to be you... : the great american songbook” Rod Stewart, „Spiderman” i „The Scorpion King” muzyka filmowa, „Wolność słowa” Püdelsi oraz „Clear horizon - the best of...” Basi Trzetrzelewskiej. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00.
  • Numer: 14 (573)
  • Data wydania: 02.04.03