Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Certyfikacja RAFAKO S.A.

26.03.2003 00:00
W krajach o wysokim poziomie rozwoju, jakość wyrobów i usług jest podstawowym parametrem konkurencyjności wytwórcy ocenianym przez pryzmat oczekiwań Klienta.
Klient oczekuje lepszej jakościowo obsługi, która stała się podstawowym czynnikiem decydującym o stopniu jego zadowolenia a zatem o sukcesie wytwórcy.

Powyższą zasadę zrozumiano w Fabryce Kotłów RAFAKO S.A. od momentu gdy rynek energetyczny przestał być sterowany „administracyjnie”. To spowodowało, że już w roku 1986 zdecydowano wdrożyć i certyfikować w zakresie wymagań amerykańskich przepisów ASME B&PV CODE, dla stempla „S”. RAFAKO S.A. była pierwszym w Polsce przedsiębiorstwem posiadającym wymagany certyfikat upoważniający do eksportu na rynek USA urządzeń ciśnieniowych dla energetyki.

Również jako jedno z pierwszych w kraju Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. podjęła działania w zakresie wdrożenia i certyfikacji Systemu Zapewnienia Jakości spełniającego wymagania normy PN-EN ISO 9001 oraz  Systemu Zarządzania Środowiskowego spełniającego wymagania normy PN-EN ISO 14001.

Dotychczas potencjalne możliwości wytwórcze RAFAKO określane były poprzez certyfikaty i uprawnienia niezależnych organizacji odbiorczych, dla następujących obszarów działania:
- uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego dla wyrobów przeznaczonych na rynek krajowy,
- certyfikaty  ASME  CODE dla kotłów i zbiorników wyrobów przeznaczonych na rynek USA,
- certyfikat TUV NORD dla HP-0, TRD 201 i  EN 729-2 dla wyrobów przeznaczonych na rynek niemiecki,
- certyfikat SVTI - Zurych dla wyrobów wytwarzanych na rynek Szwajcarii.
 W roku 2002 RAFAKO S.A. podjęła kolejne działania zmierzające do wdrożenia wymagań normy PN-EN ISO 9001:2000 z uwzględnieniem specyfiki organizacji firmy oraz zachodzących w niej procesów tak, aby w sposób logiczny i przejrzysty budować zintegrowany system zarządzania jakością i zarządzania środowiskowego, a także zapewnić certyfikację systemu w zakresie wymagań dla wyrobów przeznaczonych na rynek Unii Europejskiej.

W styczniu 2003 RAFAKO SA uzyskała pierwszy w kraju certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg wymagań Dyrektywy nr 97/23/UE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 29.05.1997 r, dla takich urządzeń ciśnieniowych jak kotły, rurociągi i zbiorniki ciśnieniowe, dla których najwyższe dopuszczalne ciśnienie PS jest większe od 0,5. Certyfikat został nadany przez RW TUV CERT Essen.

Zakres obowiązywania Dyrektywy określony został w certyfikacie RAFAKO S.A. i ma zastosowanie do oceny zgodności podczas projektowania, wytwarzania, kontroli końcowej i badań urządzeń ciśnieniowych i ich zespołów eksportowanych na rynek Unii Europejskiej.

Dyrektywa zobowiązuje producentów do potraktowania bezpieczeństwa wyrobu jako podstawowej cechy jakościowej. Stąd też wytwórca urządzenia ciśnieniowego jest zobowiązany wprowadzić do swego Systemu Zarządzania Jakością odpowiednich wymagań Dyrektywy- np. norm zharmonizowanych- tak by zapewnić właściwe stosowanie techniki i technologii we wszystkich fazach konstruowania, wytwarzania i uruchomiania wyrobu.

Zastosowanie ujednoliconych, zharmonizowanych norm europejskich, w odniesieniu do urządzeń ciśnieniowych, jest jedną z metod udokumentowania ich zgodności z podstawowymi wymaganiami Dyrektywy.

Stąd też przed wprowadzeniem urządzenia ciśnieniowego na rynek wytwórca przeprowadza na każdym urządzeniu procedurę oceny zgodności. Jej przeprowadzenie ma na celu zweryfikowanie, czy dane urządzenie odpowiada, zarówno w zakresie projektowania, wytwarzania jak i w zakresie kontroli i badań, technicznym wymogom bezpieczeństwa. Po przeprowadzeniu oceny zgodności - w trakcie badań końcowych wykonywanych przez Organizację Notyfikowaną - urządzenie zostanie oznaczone znakiem CE oraz numerem Organizacji Notyfikowanej - CE 0044 - nadzorującej system zapewnienia jakości wytwórcy.

Przeprowadzona przez RAFAKO S.A. certyfikacja systemu jest także wypełnieniem wymagań Dyrektywy w odniesieniu do naszych Klientów, którzy zobowiązani są do zamawiania instalacji kotłowych u kwalifikowanego wytwórcy celem zapewnienia wymaganej jakości i bezpiecznej eksploatacji.

Podstawowe korzyści wynikające z certyfikacji systemu wg wymagań przedmiotowej Dyrektywy to między innymi:
- powiadomienie Klienta o zdolności spełnienia wymagań oraz prowadzeniu działań systemowych w procesie projektowania, wytwarzania, kontroli i badań,
- potwierdzenie, że bezpieczeństwo wykonania wyrobu jest podstawowym wymogiem dla wytwórcy,
„ zapewnienie pełnej możliwości instalowania wyrobu oznakowanego CE w każdym kraju UE,
- droga do zdobycia zaufania Klienta poprzez spełnianie jego wymagań.

Podjęta przez Fabrykę Kotłów RAFAKO S.A. decyzja o certyfikacji w zakresie wymagań Dyrektywy jest elementem integracji firmy ze wspólną Europą.
  • Numer: 13 (572)
  • Data wydania: 26.03.03