Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Do Unii przez wspólną zabawę

26.03.2003 00:00
W różny sposób raciborskie szkoły obchodziły pierwszy dzień wiosny 21 marca. Było tradycyjne topienie Marzanny, wycieczki rowerowe, wyjścia w plener, by zaobserwować pierwsze oznaki budzącej się nowej pory roku. SP 13 postanowiła spędzić ten dzień inaczej - włączyć się do międzynarodowego projektu „Dzień wiosny w Europie”.
Organizatorem przedsięwzięcia była Europejska Szkolna Sieć Internetowa. Projekt miał charakter międzynarodowy. Sposób jego realizacji był dowolny - mogła to być dyskusja, spotkanie z ciekawymi gośćmi, konkursy, własna okolicznościowa gazetka czy wspólne pisanie mianifestu przyszłej Europy. Po zrealizowaniu projektu należało napisać krótkie sprawozdanie w języku angielskim. Każda zarejestrowana szkoła, która je przesłała, otrzymała specjalny certyfikat uczestnictwa, sygnowany przez Europejską Szkolną Sieć Internetową. Wśród 4,5 tys. szkół, które już zarejestrowały swój udział w projekcie, najwięcej jest z Rumunii (833) i Włoch (542). Polska z 365 szkołami znalazła się na trzecim miejscu, zaraz za nią Grecja (315) i Hiszpania (291).

W SP Europejski Dzień Wiosny upłynął pod hasłem: „My nie tworzymy koalicji państw, my jednoczymy ludzi” (J. Monnet). Uroczystość obejmowała prezentację państw Unii Europejskiej i konkurs wiedzy o niej. W ramach prezentacji wylosowanych państw UE uczniowie własnoręcznie wykonali flagi, przebrali się w stroje narodowe, przygotowali potrawy i informacje o tradycjach, kulturze, zabytkach i gospodarce Niemiec, Irlandii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Holandii i Austrii. Konkurs obejmował pytania dotyczące wiedzy ogólnej o UE. Uczniowie układali flagi państw z puzzli, opowiadali o państwach UE, wskazywali je na mapie, przyporządkowywali im stolice. Przez zabawę mogli wykazać się wiedzą na temat założeń, zadań i celów Unii. Na zakończenie imprezy uczniowie kl. IV-VI napisali manifest przyszłej Europy.

E.H. 
  • Numer: 13 (572)
  • Data wydania: 26.03.03