Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

W skrócie - powiat raciborski

19.03.2003 00:00
  • 25 marca odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. W programie dyskusja nad stanem szkolnictwa ponadgimnazjalnego, bezrobociem w powiecie raciborskim i sprawozdaniem z działalności Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów.
  • Pod znakiem rynku usług medycznych przebiegną dyskusje na sesjach Rady Powiatu w drugim kwartale tego roku. W kwietniu, jak wynika z przygotowanego planu, radni zajmą się planem funkcjonalnym Szpitala oraz wykonaniem budżetu za 2002 r., w maju oceną zabezpieczenia usług medycznych oraz przebiegu prac nad realizacją strategii rozwoju powiatu, w czerwcu oceną wdrażania programu naprawczego Szpitala Rejonowego.
  • Gmina Racibórz organizuje dla dzieci i młodzieży do lat 18 obóz wypoczynkowy w Pleśnej. Terminy turnusów: I - 21.06.-12.07., II 12.07.-02.08., III 02.08-23.08. Kierownikami turnusów zostali odpowiednio: Renata Dradrach, Daniel Siedlok i Zdzisław Fronczak. Do 4 kwietnia przyjmują oni podania w sprawie zatrudnienia na stanowiskach wychowawców i pracowników merytorycznych. Koszt skierowania dla uczestnika taki jak w latach 2001 i 2002 wynosi 730 zł. Karty dla uczestników wydaje Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Raciborzu przy ul. Batorego 7 od 17 marca 2003 r. w godzinach 8.00 - 15.00 (telefon 4152539). Przy pobieraniu karty należy wpłacić zaliczkę w wysokości 100 zł.
  • 21 marca Muzeum zaprasza do budynku ekspozycyjnego przy ul. Gimnazjalnej na otwarcie wystawy pt. „Malarstwo śląskie 1945-1970” z Galerii Współczesnej Sztuki Śląskiej Muzeum w Raciborzu. Otwraciu towarzyszyć będzie koncert Marka Nosala (gitara klasyczna). Początek imprezy o godz. 17.00.
  • Nie 1 kwietnia, jak wcześniej planowano, a 1 czerwca rozpocznie działalność NZOZ „Centrum Zdrowia” Sp. z o.o., którzy tworzą obecni pracownicy Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego. Centrum zastąpi w działalności ZLA prowadzące przychodnie lekarskie na terenie Raciborza.
  • 11 marca w Chałupkach odbył sie kolejny Konwent Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta Miasta i Starosty Powiatu Raciborskiego. Omawiano sprawy bieżące.
  • 10 marca w Urzędzie Miasta w Raciborzu odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji i osób fizycznych zajmujących się działalnością rolniczą. Jego celem było omówienie opracowania przygotowanego przez Politechnikę Śląską - Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki pt. „Kompleksowe badanie jakości i przydatności gleb w mieście wraz z opracowaniem raportu i wskazań ich zagospodarowania”. Materiał został zaprezentowany przez pracowników naukowych Politechniki Śląskiej: prof. Jerzego Cibę, dr inż. Jana Cebulę oraz Tomasza Motykę. Wynika z niego, że Gmina Racibórz ma bardzo dobre warunki glebowe do produkcji ekologicznej żywności. Jakość gleby, jej parametry fizyczne, skład chemiczny, niższy aniżeli dopuszczają normy poziom zanieczyszczeń, to atuty które trzeba wykorzystać. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że Raciborzowi potrzebna jest sieć instytucji otoczenia rolnictwa: doradztwa, szkolenia, przetwórstwa rolnego, systemu kredytowania itp. Bez tego nie ma co liczyć na nagłe zainteresowanie produkcją ekologicznej żywności i zbyt płodów.
  • Jeszcze tej jesieni Raciborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego odda do użytku kolejny budynek mieszkalny przy ul. Kochanowskiego. Informacje o możliwościach skorzystania z oferty RTBS-u można zdobyć w biurze Towarzystwa przy ul. Batorego 6 (budynek Urzędu Miasta).
  • 13 marca w Międzyszkolnym Ośrodku Sportu przy ul. Klasztornej odbyła się konferencja pt. „Skala zagrożeń zjawiskami patologii społecznej w szkołach ponadgimnazjalnych, dla których powiat raciborski jest organem prowadzącym”. Jej organizatorem był Referat Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Do udziału zaproszeni zostali nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz specjaliści zajmujący się zjawiskami patologii społecznej. Słowo wstępne wygłosi etatowy członek zarządu powiatu, Jerzy Wziontek. Nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu wygłosili referat poświęcony zagrożeniom dla zdrowego funkcjonowania młodzieży w Polsce. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu, Danuta Hryniewicz i przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu zajęli się diagnozą zjawisk patologicznych w szkołach i placówkach oświatowych. W programie była też część warsztatowa, w czasie której wypracowana została strategia przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej w szkołach ponadgimnazjalnych.
  • 15 marca w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbyły się eliminacje powiatowe XLVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Prowadzony był w formie czterech odrębnych turniejów: recytatorski, „wywiedzione ze słowa”, teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej. Imprezie towarzyszył recital Agnieszki Matysiak zatytułowany „Piosenki Edith Piaf”. Laureaci eliminacji powiatowych wezmą udział w eliminacjach rejonowych, które odbędą się na początku kwietnia w salach Wojewódzkiego Centrum Wychowania Estetycznego Dzieci i Młodzieży w Bielsku-Białej.
  • Raciborski Urząd Stanu Cywilnego wydał w minionym roku 262 zaświadczenia potrzebne do zawarcia ślubu wyznaniowego, głównie tzw. konkordatowych. Wydano też 77 zaświadczeń, że obywatel Polski może zawrzeć małżeństwo za granicą. W Raciborzu zawarto 375 małżeństw, o 23 mniej niż w 2001 r. Dominują śluby konkordatowe (175).
  • W związku z inwentaryzacją księgozbioru od 24 lutego do 31 marca nieczynna będzie Biblioteka Pedagogiczna przy ul. Słowackiego.
  • 22 marca w sali widowiskowej MDK w Raciborzu odbędzie się casting do udziału w programie TVP Program I, pt. „Od przedszkola do Opola”. W godz. 10.00-12.30 trwać będą przesłuchania dzieci, które zostały powiadomione o tym, że zakwalifikowały się do II etapu. Od godz. 12.30 do 14.30 w przesłuchaniach mogą wziąć udział wszystkie chętne dzieci do 8 lat z terenu powiatu raciborskiego. Należy przygotować dwie dowolne piosenki z repertuaru polskiej piosenki rozrywkowej. Na przesłuchanie należy zabrać oryginały przygotowanych piosenek, których dzieci się nauczyły. Nagrania powinny być w systemie MC i CD. Rodzice proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie dzieci w sekretariacie MDK - tel. 415 23 28 (w godz. 7.30 - 15.30).
  • 29 marca w sali widowiskowej D.K. „Strzecha” odbędzie się premiera spektaklu pt. „Mały światek”, zaś o godz. 18.30 „Jarmark” w wykonaniu Teatru Agrafka. Między przedstawieniami  o godz. 18.00 nastąpi otwarcie wystawy Pracowni Rzeźby pt. „Tajemnice oceanu”.
  • W RCK przy ul. Chopina, 30 marca o godz. 16.00, odbędzie się widowisko taneczne pt. „Podróże Małego Księcia” oparte na motywach książki Antoine'a de Saint-Exupery. Wystąpi 210 członków zespołów tanecznych wchodzących w skład Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej. Wstęp jest wolny.
  • W Gimnazjum nr 5 od 4 do 14 marca trwały tzw. dni otwarte. W tym czasie rodzicami uczniów klas szóstych mogli zwiedzić sale lekcyjne, otrzymać ulotki informujące o ofercie szkoły, porozmawiać z dyrekcją i pedagogami.
  • W piątek, 4 kwietnia, w sali kameralnej Domu Kultury „Strzecha” odbędzie się recital Katarzyny Gierszewskiej. Utalentowana raciborzanka zaśpiewa zarówno piosenki poetyckie, jak i aktorskie i jazzowe. Początek wieczorku o godz. 19.00.
  • Numer: 12 (571)
  • Data wydania: 19.03.03