Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

W zgodzie z naturą leczenie i profilaktyka narządów ruchu

12.03.2003 00:00
 
Szanowni Państwo

Jest mi niezmiernie miło, że będę mógł w cyklu kilku artykułów zaprosić Państwa do przeczytania „małego kompendium wiedzy’’ z zakresu diagnostyki, leczenia i profilaktyki narządu ruchu. Mam nadzieję, że wiedza, którą będę starał się Państwu przekazać będzie odpowiedzią na niektóre pytania, zadawane sobie chociażby po wyjściu z gabinetu lekarskiego czy ośrodka rehabilitacyjnego.

Niestety z praktyki wiem, iż z braku możliwości poświęcenia pacjentowi dostatecznej ilości czasu na to by dokładnie wytłumaczyć istotę dolegliwości rodzą się pytania, wątpliwości i niejednokrotnie obawy o nasz stan zdrowia. Postaram się rozwiać Państwa wątpliwości, a na pytania udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Problematyka dotyczyć będzie najczęściej nękających nas dolegliwości jak i tych rzeczy dnia codziennego, z których czasami nie zdajemy sobie sprawy. Nie zabraknie artykułów na temat naszych milusińskich. Wspom-nę o niepokojących objawach u najmłodszych, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Narażę się wszystkim producentom „niezdrowego’’ obuwia. Podpowiem jak nie zrobić przykrości chrzestnemu odmawiając przyjęcia chodzików, pełzaków i tym podobnych sprzętów. Poprzez naszą gazetę zaglądniemy do pokoi naszych dorastających przedszkolaków i nas-tolatków. Odpowiem czy skoliozie można w jakiś sposób zapobiec i jaką rolę w tym procesie mogą odegrać rodzice. Przedstawię charakterystykę najczęstszych zespołów bólowych oraz podejmę próbę wyjaśnienia mechanizmów tych zaburzeń. Zwrócę uwagę na szczególną rolę stresu w kształtowaniu tych objawów. Opiszę pierwsze symptomy, na które trzeba zwrócić uwagę żeby w przyszłości uniknąć nagłych incydentów bólowych. Nade wszystko szczególną rolę przypiszę profilatyce, autoterapii i znaczeniu czynnego udziału pacjenta w procesie rehabilitacji. Spróbuję przekonać Państwa, że niewiele wysiłku trzeba włożyć w to, żeby w sposób znaczący oszczędzić nasz kręgosłup przed pseudoudogodnieniami XXI wieku. Razem z Państwem zad-bamy o prawidłową postawę w czasie pracy i wypoczynku. A na koniec powiem w jaki sposób i od czego zacząć szlifowanie naszej tężyzny fizycznej unikając błędów.

Zapraszając Państwa do lektury pokuszę się o przytoczenie pewnej sentencji,s skierowanej może bardziej do osób, które jeszcze nie są przekonane czy warto śledzić nasz cykl artykułów. „O ile Bóg przebacza zawsze, a człowiek przebacza czasem - natura nie przebacza nigdy. Gdy ktoś sprzeciwia się naturze, ona go karci, mści się, odpowiada ciosem”. 

Marek Sroka
współpracownik Centrum Terapii Manualnej dr A. Rakowskiego, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej
  • Numer: 11 (570)
  • Data wydania: 12.03.03