Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Cyklo-atrakcja

05.03.2003 00:00
Już w lipcu miłośnicy rowerowych wędrówek będą mogli skorzystać z nowej ścieżki rowerowej po lasach rudzkich.
Ścieżka znajduje się obecnie w fazie organizacji. Jak zapewnił nas nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Zenon Pietras, uroczyste otwarcie nastąpi prawdopodobnie 30 czerwca. Od tego momentu cyklo-trasa będzie ogólnie dostępna. Jej koszt to 42 tys. zł. Pokryją ga Wojewódzki i Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Nadleśnictwo. Obecnie przygotowywane są foldery, które zostaną wydrukowane w nakładzie 2 tys. egzemplarzy (będzie je można nabyć za symboliczną opłatę) i specjalne tablice informacyjne.

Dotychczas o lasach rudzkich było wiadomo, że są bardzo atrakcyjnym terenem, ale niedostępnym dla turystów. Praktycznie od wiosny do późnego lata, z powodu zagrożenia pożarowego, nie można okresowo do nich wchodzić. Zamknięte dla ludzi jest pożarzysko przy Kuźni Raciborskiej, odbudowane po pamiętnym pożarze z 1992 r. Lasy te tymczasem kryją wiele ciekawych okazów fauny i flory, zabytki kultury materialnej (np. kamień upamiętniający miejsce, w którym w XVIII w. odstrzelono ostatniego tutejszego niedźwiedzia), uroczyska, czy nawet nowoczesne punkty ochrony przeciwpożarowej.

Chcemy pokazać ludziom tę skarbnicę, tak by obejrzeli najbardziej reprezentatywne miejsca i zdobyli jak najwięcej wiadomości, czemu mają służyć informacje na specjalnych tablicach - mówi nadleśniczy. Łączna długość trasy wyniesie 16 km. Ścieżka będzie się zaczynać i kończyć w Rudach, tuż przy zabytkowym pocysterskim zespole klasztorno-pałacowym. Powiedzie w stronę Brantolki i potem na północ, w kierunku Kotlarni. Na północnym-zachodzie zahaczy częściowo o pożarzysko.

Tablice tematyczne nie tylko będą opisywać historię ciekawych miejsc, zawierać dane o okazach fauny i flory, ale i omawiać kwestie gospodarki leśnej oraz ochrony przeciwpożarowej. Ich tytuły, to m.in.: dlaczego las jest taki ważny, ile mamy lasów w Polsce, sposoby gospodarowania w lesie, drzewa leśne, rola mrówek w ekosystemie, zbiornik wodny, stare drzewo, wielki pożar z 1992 r., owady w lesie, pułapki feromonowe, cystersi i ich wpływ na rozwój regionu, wieża obserwacyjna „Borowiec”, nisze pokarmowe ptaków, gospodarka łowiecka, pielęgnowanie lasu, uroczysko „Orły”, ochrona lasu, paśnik, selekcja genetyczna w leśnictwie, dary lasu, przebudowa drzewostanu, budowa geologiczna, ochrona gatunkowa roślin, grzyby, mikoryza, fragment historycznej drogi leśnej, uroczysko „Dziewcze groby”, powalone drzewo, cięcia pielęgnacyjne i uprawy.

Tablice, co ważne, opatrzone są kolorowymi zdjęciami i wykresami. Bacząc na ich projekty, są bardzo czytelne i z pewnością zaspokoją ciekawość wszystkich cyklistów.

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie prosi jednak, by do czasu oficjalnego otwarcia ścieżki wstrzymać się od podróży po tutejszych lasach.

(waw)
  • Numer: 10 (569)
  • Data wydania: 05.03.03