Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Honory dla Kincla

30.10.2002 00:00
Ryszard Kincel otrzymał prestiżową nagrodę im. Karola Miarki.

Nagrodę, przyznawaną obecnie przez zarząd województwa śląskiego, wręczono już po raz dwudziesty. Tegorocznymi laureatami zostali dr Ryszard Kincel z Raciborza - publicysta, historyk, literat, propagator czytelnictwa i animator życia kulturalnego; Julian Gembalski - światowej sławy wirtuoz organowy i kompozytor oraz ks. prof. Jan Związek - znacząca postać życia naukowego Częstochowy i Krakowa, wybitna osobowość i autorytet dla młodych pokoleń.
 
Wyróżnienie dr. Kincla to także wielki honor dla Raciborza. Nagroda im. Karola Miarki stanowi bowiem uhonorowanie działalności wybitnych osób ze Śląska, upowszechniających naukę i kulturę oraz wnoszących trwałe, humanistyczne wartości do kultury narodowej. O jej randze niech świadczy fakt, że w gronie uhonorowanych znaleźli się m.in.: Wilhelm Szewczyk, Stanisław Hadyna, Dorota Simonides, Tadeusz Kijonka, Henryk Mikołaj Górecki, Andrzej Jasiński, Jan Wincenty Hawela, Alfons Nossol, Alojzy Kopoczka, Antoni Halor, Krzysztof Wielguta oraz ks. abp. Damian Zimoń, Antoni Gładysz, Wiesław Głowacz i Andrzej Zakrzewski.
 
Nam miło dodać, że dr Kincel od wielu lat współpracuje z Nowinami Raciborskimi. Obecnie ukazują się w naszej gazecie publikowane przez niego „Londyńskie pamiętniki Arki Bożka”.
 
Raciborzanom znany jest m.in. z tego, że przez 20 lat kierował Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną. Cieszy się dużym autorytetem i uznaniem nie tylko w lokalnym środowisku, ale także w kraju oraz za jego granicami. Jest prezesem opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Współpracuje z Macierzą Śląską w Opawie i Ossee Akademie. Wraz z wydawnictwem Aufbau Verlag w Berlinie opublikował pięć wydań odkrytych przez siebie pamiętników wrocławskiego Żyda Waltera Tauska. Wydawnictwo nosi tytuł „Breslauer Tagebuch 1933 - 1940”. Jest autorem kilkunastu książek m.in.: „Sarmaci na Śnieżce”, „Kłopotliwy książę Sułkowski”, „U szląskich wód”. Ostatnio opracował i wydał „Listy Augustyna Weltzla do Vincence Praska”. Publikował w „Poglądach”, miesięczniku „Opole”, Zeszytach Raciborskich „Strzecha”, Kalendarzu Cieszyńskim, Zeszytach Gliwickich, Kalendarzu Beskidzkim, Szkicach Nyskich, „Vlastivednich listach” oraz w Rocznikach Hulczyńskich.
 
Był pierwszym popularyzatorem postaci i twórczości Józefa von Eichendorffa, w 1990 r. wydał niemiecko - polski zbiór wierszy poety „Gedichte - Wiersze”, a następnie dwie biografie romantyka. Jego dorobek publicystyczny obejmuje w sumie około 500 szkiców, artykułów i recenzji ujętych w „Bibliografii Śląskiej”.

(w)

  • Numer: 44 (551)
  • Data wydania: 30.10.02