Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

O czym rolnicy powinni pamiętać składając wnioski o płatności bezpośrednie

19.04.2016 00:00 red

Na szkoleniu powiatowym w „Dworku Śląskim” w Raciborzu, zorganizowanym przez Śląski Zespół Doradztwa Rolniczego w Częstochowie wespół z ARiMR, rolnicy raciborszczyny mogli poznać m.in. szczegóły dotyczące płatności bezpośrednich. Krzysztof Prejs z raciborskiego Biura Powiatowego ARiMR omówił ważniejsze zmiany, na które przede wszystkim powinni zwracać uwagę składający wnioski rolnicy.

• Przypomniał, że dla usprawnienia pracy w ich przyjmowaniu, należy np. prawidłowo wpisywać nowe działki deklarowane we wnioskach. Źle wprowadzone do wniosków spowalniają pracę, a w konsekwencji opóźniają wydawanie decyzji. Do każdego wniosku należy też dołączyć w formie załącznika graficznego mapkę działki.

• Rolnicy uprawiający buraki cukrowe muszą określić we wnioskach zajmowaną przez nie powierzchnię, zapisaną w umowie kontraktowej. Na wnioskach trzeba bardzo dokładnie przedstawić areał buraków kwotowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami, do agencji każdego roku należy dostarczyć nową umowę kontraktacyjną. Umowy na sprzedaż nie wymaga natomiast uprawa truskawek.

• Do 31 sierpnia 2016 r. rolnicy zmuszeni są złożyć oświadczenie, określające tytuł prawny do działek ewidencyjnych użytkowanych z Agencji Nieruchomości Rolnych. Można je również dołączyć do przedkładanego w agencji wniosku.

• Warunkiem otrzymania płatności, jest aktywność zawodowa rolników. Za nieaktywne zawodowo uznaje się osoby, które np. administrują terenami sportowymi i rekreacyjnymi. – Niektórzy rolnicy prowadzący działalność gospodarczą typu restauracje, czy domy weselne, posiadają możliwość organizowania imprez sportowych i rekreacyjnych, a te formy w przypadku przyjmowania płatności są zabronione. Dotyczy to również osób zajmujących się obrotem nieruchomości. Dlatego podejmując takie działania, np. rozpoczynając działalność gastronomiczną należy unikać wpisu dotyczącego imprez sportowo-rekreacyjnych – uczulał Krzysztof Prejs.

• Możliwa jest również zamiana działki, na której będzie utrzymywany obszar proekologiczny (EFA). W tym roku należy jednak złożyć, w formie pisemnej, informację uzasadniającą konieczność dokonanie tej zmiany. Trzeba też pamiętać, że powierzchnię EFA należy utrzymywać na p5 proc. powierzchni gruntów ornych.

• Aby uzyskać płatność dla młodych rolników – osoba ubiegająca się o nią nie może przekroczyć 41. roku życia. Dotyczy to przynajmniej jednego ze współmałżonków wspólnie prowadzących gospodarstwo. Płatność udzielana jest na pięć lat od rozpoczęcia działalności w formie złożenia wniosku obszarowego, wejścia w posiadanie zwierząt lub zarejestrowania, jako rolnika w KRUS. Zasady te obowiązujące są dla obojga małżonków.

• Zabiegający o płatność rolnik, musi przedstawić stan gospodarstwa, aktualny na dzień złożenia wniosku. Jeśli np. planuje powiększenie stada poprzez zakup zwierząt kwalifikujących się do płatności, powinien wstrzymać się z jego złożeniem, ewentualnie wycofać wcześniej złożony i przygotować nowy wniosek.

Należy też pamiętać, że zwierzę od dnia zgłoszenia, musi przez 30 dni być w siedzibie stada. W przypadku nieprzewidzianych okoliczności, istnieje możliwość zastąpienia zwierzęcia do 14 dni innym, nawet nowo zakupionym.

• Złagodzono sankcje, które naliczano za przedeklarowanie powierzchni. Dotychczas jeśli rolnik pomylił się i zapisał we wniosku większą powierzchnię swego gospodarstwa o 3 proc. lub 2 hektary naliczana była kara do poziomu wyższego niż dwukrotność tego zawyżenia. Obecnie kara ta ma być wyższa tylko półtora raza, a w pierwszym roku nawet o połowę tej wysokości. Jeśli jednak sytuacja powtórzyłaby się w następnym roku, wtedy kwota powiększy się dodatkowo o umorzoną zaległość.

• Dopuszczalne są zmiany we wniosku w przypadku wycofania zadeklarowanej działki lub zmiany uprawy. Po terminie złożenia wniosku (termin na zmiany do 31 maja), nie ma natomiast możliwości wprowadzenia nowych działek.

  • Numer: 19
  • Data wydania: 19.04.16
Czytaj e-gazetę