Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Na ogród z prawdziwego zdarzenia warto poczekać

19.04.2016 00:00 red

Ogród to miejsce, w którym można spędzać wolny czas tworząc sprzyjającą odpoczynkowi oazę zieleni oraz miniwarzywniak, często z ekologicznie wyhodowanymi owocami i warzywami. Jak zaplanować swój ogród by był piękny, zdrowy, a przy tym łatwy w utrzymaniu – radzą właściciele raciborskiej firmy „Agro Oaza” Anna i Tadeusz Boreccy.

– Na dobre rozpoczął się już sezon na urządzanie ogrodów.

Anna Borecka: – Już od połowy stycznia nasi stali klienci składali zamówienia na nasiona profesjonalne, np. sałatę, pomidory, kapustę, nasiona kwiatów do uprawy szklarniowej. Zamawiamy je w profesjonalnych firmach, jednocześnie uzupełniając ich paletę z myślą o klientach amatorach. Na przełomie stycznia i lutego przychodzili też zainteresowani zakupem wapna do malowania drzew, a teraz już pełnia sezonu na nasiona wszystkich kwiatów i warzyw, sadzonek i cebulowych. W naszej ofercie są również drzewka owocowe sprawdzonych producentów a zarazem naszych klientów. Natomiast sprzedaż roślin iglastych pozostawiamy fachowcom dysponując adresami najlepszych szkółek w naszym rejonie.

Tadeusz Borecki: – Pnie drzew należy bielić wczesną wiosną i nie dlatego, aby ładnie wyglądały. W ten sposób niszczymy niektóre szkodniki, poza tym biel ogranicza pochłanianie promieni słonecznych. Ważne jest to przy wiosennych przymrozkach, kiedy drzewo wypuszczając soki bardziej narażone jest na przemrożenie. Wszelkie pozostałości po roślinach, ogrodnik powinien kompostować (przy pomocy środków przyspieszających kompostowanie) lub wywieźć na składowisko. Pozostawienie ich w ogrodzie stwarza doskonałe warunki do rozwoju patogenów.

A.B.: – W lutym i marcu ogrodnicy kupowali również ziemię, której mamy ok. 30 rodzajów, np.: podłoże do wysiewu, roślin kwaśnolubnych, doniczkowych, warzyw, substrat kwaśny, odkwaszony, wszelkiego rodzaju torfy oraz cztery rodzaje kory. Zakupy robione są często pod wpływem reklam telewizyjnych. Po każdym programie o ogrodach, musimy zmierzyć się z ogromnym zainteresowaniem promowanych produktów, czy też firm na topie produkujących środki dla roślin ogrodowych. Dziś mamy w sklepie bogatą ofertę rozreklamowanych nawozów: np. do kwiatów cebulowych, róż, lawendy, kwaśnolubnych, a także nawozów ekologicznych na bazie naturalnego obornika, grejpfruta, dżdżownicy. Dysponujemy też trzema produktami ekologicznymi na choroby grzybowe roślin.

– Obecnie przed domami nie może zabraknąć ładnego, zadbanego trawnika.

T.B.: – Zakładanie trawnika w ogrodzie musi być przemyślane. Najważniejsze jest dobrze przygotowane podłoże. Warto zrobić nawet chemiczną analizę gleby, która kosztuje zaledwie 13 zł. Wykonujemy ją dla swoich klientów dowożąc próbki do instytutu w Gliwicach. Zarówno brak, jak i nadmiar stosowanych środków chemicznych ma negatywny wpływ na rozwój roślin. Po wysianiu trawy podlewamy ją obficie, ale nie za często. Codzienne nawadnianie sprawia, że nie tworzy ona właściwego systemu korzeniowego, a w mokrym gruncie doskonale rozwijają się patogeny, np. mączniaki. Z czasem więc trawa niszczeje.

A.B.: – Na trawnik warto wybrać odpowiednią odmianę trawy dostosowaną do stanowiska, które może być suche lub mokre, słoneczne lub zacienione. Jeśli miejsce jest suche i zacienione nie należy wysiewać trawy pałacowej czy ekskluzywnej, ale bardziej odporną np. uniwersalną, boiskową, czy sportową, na której można grać w piłkę czy grillować.

– Jakie kwiaty najchętniej kupują klienci do swoich ogrodów?

A.B.: – W tym roku zainteresowanie wzbudzały przede wszystkim kwiaty cebulkowe, np. mieczyki, a do wysiewu – słoneczniki i maciejka. Dużym powodzeniem cieszyły się krzewy borówki czerwonej, czarnej i amerykańskiej. Był też w naszej ofercie piękny agrest. Szczególnie podobają się krzewy na pniu, nie zajmujące dużo miejsca. Niezależnie od sprzedaży, doradzamy naszym klientom jakie zastosować środki na choroby i szkodniki występujące na trawnikach i roślinach w ogrodzie. Czasem wystarczy przynieść zdjęcie lub gałązkę, co pozwoli ocenić, jaki patogen zaatakował roślinę. Dysponujemy adresami doradców zakładających ogrody.

– A jaki jest państwa ogród?

A.B.: – Chciałabym, aby w moim ogrodzie było wszystko, ale nigdy nie mam czasu, dlatego zajmuje się nim mąż. Zaczęliśmy jego urządzanie kładąc trawnik, dziś jednak trzeba go uzupełnić lub wymienić, do czego przyczynił się nasz pies. Mamy bardzo dużo drzew iglastych, rododendronów, a z kwiatów preferuję pelargonie, koniecznie czerwone, w odróżnieniu od kwiatów w domu, które są wyłącznie w kolorze białym. Na wiosnę zawsze sadzę w donicach żółte bratki.

T.B.: – Poza nawozami, przez 11 lat w moim ogrodzie nie opryskałem żadnego krzaka na choroby grzybowe i wszystkie są zdrowe. Dużym problemem w naszym rejonie są ślimaki i komary, ale i na nie w naszej firmie znajdujemy metody. Sadząc drzewka zawsze trzeba pamiętać, że rosną wysoko w górę i mocno rozgałęziają się, tym samym wymagają odpowiednio dużo miejsca. Inaczej, gdy urosną trzeba je wycinać, bądź walczyć z chorobami wzajemnie przeszkadzających sobie drzew lub krzewów. Pamiętać należy, że choroby najczęściej pojawiają się z braku lub nadmiaru wody, zbyt małej przestrzeni i braku przepływu powietrza.

Czasem warto poczekać rok, aby dobrze zaplanować ogród. Przy jego tworzeniu ważna jest wiedza, zdrowy rozsądek oraz pomysł.

  • Numer: 19
  • Data wydania: 19.04.16
Czytaj e-gazetę