KRUS odpowiada na pytania czytelników: agro@nowiny.pl
Odpowiada: Krystyna Nowak, kierownik raciborskiej placówki.
Zostałem zwolniony z zakładu pracy 13 lutego 2016 r. Chcę się ubezpieczyć w KRUS. Czy zapłacę składkę ubezpieczeniową za cały kwartał?
Nie, ponieważ obecnie rolnicy opłacają składki na ubezpieczenie społeczne rolników tylko za faktyczną liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.
Proszę o wyjaśnienie, czy podejmując pracę na umowę – zlecenie mogę pozostać w KRUS? Obecnie jestem ubezpieczony w gospodarstwie o powierzchni 6 hektarów?
Rolnik lub domownik może pozostać w ubezpieczeniu społecznym rolników w okresie objęcia ubezpieczeniem powszechnym w ZUS z tytułu:
- wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
- powołania do rady nadzorczej.
Prawo to przysługuje pod warunkiem, że uzyskiwany przychód z wymienionych aktywności zawodowych nie przekroczy kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia (w 2015 r. kwoty 875 zł, w 2016 r. kwoty 925 zł).
Proszę o wyjaśnienie, czy jako opiekun osoby niepełnosprawnej mogę być ubezpieczony w KRUS?
Od 1 października 2015 r. rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który prowadził gospodarstwo rolne lub w nim pracował i z tego tytułu podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników, a następnie dostał pomoc finansową w związku z opieką nad niepełnosprawnym krewnym, może zdecydować, gdzie chce podlegać i gdzie będą odprowadzane jego składki emerytalno-rentowe: do ZUS czy do KRUS.
W przypadku wybrania ubezpieczenia emerytalno-rentowego w KRUS rolnik, małżonek rolnika lub domownik pobierający świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna może, w ciągu 30 dni od wydania decyzji przyznającej odpowiedni zasiłek lub świadczenie, złożyć w dotychczasowej jednostce organizacyjnej KRUS wniosek w tej sprawie. Natomiast rolnicy, małżonkowie rolników i domownicy, którzy na podstawie dotychczasowych przepisów mają odprowadzane składki do ZUS, będą mogli wrócić do KRUS. Dla tej grupy czas na podjęcie decyzji wynosi 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustaw, tj. od 1 kwietnia 2016 r. Wniosek o odstąpienie od ubezpieczenia w ZUS i objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS należy złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, który za wymienione osoby będzie opłat składki w KRUS do czasu uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Komu przysługuje finansowanie składek z budżetu państwa?
Jeżeli rolnik, domownik lub członek jego rodziny sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem, przysługuje mu finansowanie składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe ze środków budżetu państwa. Z tego prawa osoba uprawniona może korzystać przez okres 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia, a w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Osoby uprawnione do wymienionego świadczenia nie muszą w tym okresie rezygnować z prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym. Oświadczenie to mogą ubiegać się również rolnicy i domownicy oraz członkowie ich rodzin, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników. Warunkiem korzystania z tego prawa jest:
• brak innego tytułu do podlegania powszechnemu ubezpieczeniu społecznemu np. z tytułu umowy zlecenia;
• brak ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
• zaprzestanie prowadzenia lub zawieszenie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, w przypadku osób, które ją prowadzą, albo zaprzestanie współpracy przy prowadzeniu tej działalności przez osoby, które współpracują przy jej prowadzeniu;
• niekorzystanie przez drugiego rodzica z tych samych uprawnień w KRUS lub w ZUS;
• złożenie w jednostce KRUS wniosku o finansowanie składek wraz z oświadczeniem o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem (własnym, małżonka lub przysposobionym).
Czy można jeszcze przechodzić na emeryturę wcześniejszą w KRUS?
Do końca grudnia 2017 r. utrzymano możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę rolniczą przez kobiety, które ukończyły 55 lat lub mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat, pod warunkiem posiadania 30-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego oraz zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.
Najnowsze komentarze