Wtorek, 7 maja 2024

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

KRUS odpowiada na pytania czytelników - e-mail: agro@nowiny.pl

15.12.2015 00:00 red

KRUS odpowiada na pytania czytelników - e-mail: agro@nowiny.pl

Zajmuję się niepełnosprawną matką. Już kiedyś starałam się w Ośrodku Pomocy Społecznej o specjalny zasiłek opiekuńczy, ale gdy dowiedziałam się, że w związku z tym, nie będzie mogła być dalej ubezpieczona w KRUS, nie złożyłam wniosku o jego przyznanie. Czy ubezpieczenie rolników opiekunów w ZUS jest wciąż obowiązkowe?

Nie. Od pierwszego października 2015 r. zmieniły się zasady ubezpieczenia rolników, ich małżonków i domowników, którym przyznano jedno ze świadczeń opiekuńczych ze względu na zajmowanie się niepełnosprawnym członkiem rodziny, takie jak świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Ponieważ w celu uzyskania pomocy finansowej osoby ubezpieczone w KRUS składały w OPS oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim, KRUS traktował to jako przesłankę do uznania, że nie podlegają już ubezpieczeniu na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń rolników.  Dlatego składka za opiekunów była odprowadzana przez OPS do ZUS. Ponieważ dla wielu osób rozwiązanie to było niekorzystne – mogło powodować, że w przyszłości nie będą miały odpowiedniego okresu ubezpieczenia uprawniającego do emerytury w KRUS – część z nich rezygnowała w ogóle z ubiegania się o świadczenia opiekuńcze. Aby umożliwić tej grupie opiekunów otrzymywanie pomocy finansowej bez obawy o utratę możliwości uzyskania emerytury rolniczej, przepisy zostały zmienione:  osoby uprawnione do świadczeń pielęgnacyjnych, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych mogą wybrać, czy chcą mieć odprowadzane składki do ZUS czy do KRUS. Jeżeli wolą zachować dotychczasowe miejsce ubezpieczenia emerytalno-rentowego, czyli nadal podlegać ubezpieczeniu w KRUS, muszą złożyć wniosek w tej sprawie.


Zastanawiam się nad złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego nad niepełnosprawnym ojcem. Jak długo mam czas na to, żeby wybrać czy chcę być nadal  ubezpieczona w KRUS czy w ZUS?

Po wydaniu decyzji o przyznaniu jednego ze świadczeń opiekuńczych rolnik lub domownik ma 30 dni (od dnia wydania decyzji) na złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS. Jeżeli nie zrobi tego w tym terminie, ośrodek pomocy społecznej będzie odprowadzał jego składki do ZUS. Można starać się o przywrócenie terminu na złożenie wniosku, jeśli udowodni się, że brak wystąpienia o ubezpieczenie w KRUS w terminie 30 dni był spowodowany zdarzeniem losowym i przedstawi okoliczności, które miały na to wpływ.


W związku z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego zostałam od lipca 2013 r. wyrejestrowana z ubezpieczeń w KRUS. Moje składki emerytalno-rentowe ośrodek pomocy społecznej odprowadza do ZUS. Czy po zmianie przepisów mogę powrócić do KRUS?

Tak. Wszystkie osoby, które przed 1 października 2015 r. otrzymały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej i w związku z tym podlegają ubezpieczeniu społecznemu w ZUS, mogą wrócić do KRUS. W tej sytuacji  muszą złożyć do ośrodka pomocy społecznej wniosek o odstąpienie od dotychczasowego miejsca odprowadzania składek oraz o objęcie ubezpieczeniem w KRUS na podstawie nowych przepisów. Ubezpieczenie w KRUS następuje od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia złożenia formularza. Jednocześnie przepisy wprowadziły termin, do którego opiekunowie mają czas na powrócenie do KRUS. Mogą to zrobić do 1 kwietnia 2016 r.

  • Numer: 15
  • Data wydania: 15.12.15
Czytaj e-gazetę