Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

KRUS odpowiada na pytania czytelników e-mail: agro@nowiny.pl

17.02.2015 00:00 red

Kiedy rolnik może wrócić do ubezpieczenia społecznego?

Osoby wykonujące umowy agencyjne, umowy zlecenia lub inne umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby powołane do składu rad nadzorczych, powinny wiedzieć, że obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników przewidują dla rolników i domowników możliwość:

1. Objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników za okresy przypadające przed 1 stycznia 2015 r., w których rolnik – domownik został wyłączony z tego ubezpieczenia lub nie został objęty tym ubezpieczeniem, w związku z podleganiem ubezpieczeniu społecznemu w ZUS, z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia pod warunkiem, że:

a) wymienione osoby złożą w KRUS do 30 czerwca br. wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników w okresie wykonywania tych umów (wzór wniosku do pobrania na stronie BIP KRUS);

b) wartość przychodu osiąganego z powyższych umów w rozliczeniu miesięcznym za lata minione nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie;

c) bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów rolnicy/domownicy podlegali ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy (działalność rolnicza prowadzona w gospodarstwie powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej).

Wysokość kwot minimalnego wynagrodzenia (w tym za lata poprzednie najniższego wynagrodzenia) dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: http://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/wynagrodzenia/.

2. Dalszego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, w okresie objęcia ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej, pod warunkiem, że:

a) wartość przychodu osiąganego z tych tytułów w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę,

b) bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy.

Ważne!

1. Fakt podjęcia wyżej wymienionych aktywności należy zgłosić KRUS, gdyż może to mieć wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego osoby zainteresowanej, jak i członków jej rodziny zgłoszonych przez nią do tego ubezpieczenia. Niezgłoszenie tego faktu na bieżąco może skutkować ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego z okresem wstecznym oraz poniesieniem kosztów leczenia.

2. Rolnicy i domownicy, spełniający omówione wyżej warunki, mogą w każdym czasie odstąpić od ubezpieczenia społecznego rolników, składając w Kasie oświadczenie w tej sprawie. Ubezpieczenie to ustaje jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym oświadczenie o odstąpieniu od ubezpieczenia zostało złożone w Kasie.

3. Rolnicy i domownicy w okresie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, przy jednoczesnym podleganiu ubezpieczeniu społecznemu w ZUS, nie mają możliwości skorzystania z prawa do finansowania ze środków budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

Krystyna Nowak kierownik raciborskiej placówki

  • Numer: 5
  • Data wydania: 17.02.15
Czytaj e-gazetę