Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

PROW 2014 – 2020 szansą rozwoju dla małych gospodarstw rolnych

17.02.2015 00:00 red

W projekcie PROW 2014 – 2020 odnajdujemy działania znane już z poprzednich edycji programu PROW, lecz także nowe propozycje mogące zainteresować właścicieli niewielkich gospodarstw w naszym regionie. Wbrew obawom, nowy PROW nie jest ukierunkowany jedynie na duże gospodarstwa towarowe.

Jedną z nowości w PROW 2014 – 2020 jest poddziałanie, które już cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rolników naszego regionu, a jest nim „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, którego ogólne zasady zostały przybliżone poniżej.

Skorzystać z niego będą mogli rolnicy prowadzący na terytorium RP wyłącznie działalność rolniczą, w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, ubezpieczeni na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik, posiadający gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej poniżej 10 tys. euro. W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu co najmniej 10 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co najmniej 20% wartości wyjściowej. Beneficjent zobowiązuje się jednocześnie do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, co najmniej do dnia upływu okresu związania celem.

Premia może być przyznana tylko raz w okresie realizacji PROW 2014 – 2020 osobie i na gospodarstwo, tj. na grunty rolne, które wchodziły w skład gospodarstwa objętego pomocą. W przypadku małżonków premię może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo rolne, czy odrębne gospodarstwa.

Pomoc ma formę premii, wynoszącej maksymalnie do 60 000 zł, wypłacanej w dwóch ratach tj. pierwsza w wysokości 80%, druga w wysokości 20% kwoty pomocy. Wypłacenie drugiej raty uzależnione będzie od prawidłowej realizacji biznesplanu.

Środki będą mogły być przeznaczone na działania mające na celu poprawę konkurencyjności gospodarstwa w tym: zwiększenie lub całkowitą zmianę profilu produkcji, jak również rozwinięcie możliwości sprzedaży produktów (małe przetwórstwo, sprzedaż bezpośrednia itp.). Premia powinna być wydatkowana zgodnie z założeniami biznesplanu, w szczególności na:

• budowę lub modernizację budynków lub budowli;

• zakup, w tym również instalację nowych maszyn, urządzeń, w tym sprzętu komputerowego i oprogramowania;

• zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich krzewów owocowych, owocujących efektywnie co najmniej 5 lat;

• zakup lub budowę elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej, przygotowanie odsprzedaży, sprzedaż bezpośrednią, przetwórstwo produktów rolnych pochodzących głównie z gospodarstwa;

• zakup gruntów rolnych; zakup zwierząt hodowlanych (gospodarskich) w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, stanowiących stado podstawowe – związany z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej w gospodarstwie lub postępem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji.

Pomocy nie przyznaje się na inwestycje dotyczące plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz niektórych działów specjalnych produkcji rolnej, w szczególności: hodowli zwierząt laboratoryjnych, hodowli ryb akwariowych, hodowli psów rasowych, hodowli kotów rasowych.

Pomoc nie będzie też przyznawana osobie, która jest beneficjentem jednego z następujących działań: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętych PROW 2007 – 2014, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premia dla młodych rolników”, „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” objętych PROW 2014 – 2020.

Szczegółowe informacje dotyczące przedstawionego działania będą dostępne w rozporządzeniu.

(ewa)

  • Numer: 5
  • Data wydania: 17.02.15
Czytaj e-gazetę