Aktualne kwoty obowiązujące w płatnościach bezpośrednich
W ostatnim czasie zaszły zmiany w niektórych kwotach dla poszczególnych płatności, które będą obowiązywały w płatnościach bezpośrednich w 2015 r. I tak aktualne kwoty przedstawiają się następująco.
Szacowana stawka jednolitej płatności obszarowej wyniesie ok. 107 euro/ha. Rolnicy mogą również ubiegać się o dodatkowe płatności:
– szacowana stawka płatności dla młodych rolników wyniesie ok. 59,8 euro/ha;
– szacowana stawka rocznej płatności dodatkowej(redystrybucyjnej) do powierzchni użytków rolnych od 3,01 do 30,00 ha wyniesie ok. 40,4 euro/ha;
– szacowana stawka rocznej płatności do bydła wyniesie ok. 69 euro/szt.;
– szacowana stawka rocznej płatności do krów wyniesie ok. 69,2 euro/szt.;
– szacowana stawka rocznej płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych wyniesie ok. 239,6 euro/ha.
Z rozmów z rolnikami wynika, iż najczęstszymi praktykami w zakresie spełniania wymogów dotyczących obszarów proekologicznych w powiecie raciborskim będą:
Uprawy wiążące azot: – bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, peluszka, seradela uprawna, wyka siewna, koniczyna czerwona, koniczyna biała,– koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, esparceta siewna, lucerna siewna, lucerna mieszańcowa, lucerna chmielowa, lędźwian, nostrzyk i wyka kosmata.
Nie planuje się wprowadzenia dodatkowych ograniczeń powierzchniowych w zakresie upraw wiążących azot.
Do roślin wymienionych powyżej, rolnikowi przysługuje możliwość ubiegania się o przyznanie płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych.
Płatność ta przysługuje maksymalnie do powierzchni 75 ha. Minimalna powierzchnia działki rolnej deklarowanej do tej płatności wynosi co najmniej 0,1 ha. Powierzchnia zgłoszona do tej płatności może być uznana za obszar proekologiczny. Nie jest wymagana umowa.
Międzyplony i okrywa zielona, gdzie za obszary proekologiczne uznawane będą międzyplony lub pokrywa zielona, rozumiane jako wsiewki trawy w uprawę główną lub mieszanki gatunków uprawnych wysiewane w terminie:
• do 15 sierpnia danego roku, w przypadku międzyplonów ścierniskowych,
• do 1 października danego roku, w przypadku międzyplonów ozimych.
• Ponadto wymagany będzie obowiązek utrzymania na gruncie:
• międzyplonów ścierniskowych: do 15 września danego roku,
• międzyplonów ozimych: do 15 lutego kolejnego roku.
Do obszarów tych nie będą zaliczane rośliny ozime oraz międzyplony określone jako praktyki równoważne do praktyki dywersyfikacji upraw (w ramach programu rolno-środowiskowo-klimatycznego).
Za międzyplony/pokrywę zieloną w ramach obszaru proekologicznego uznawane będą mieszanki utworzone z co najmniej 2 gatunków roślin z poniższych grup roślin uprawnych: zboża, oleiste, pastewne, miododajne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne
Mieszanki złożone z samych gatunków zbóż nie będą uznawane jako obszar proekologiczny. Z kolei udział głównego składnika w mieszance nie będzie mógł przekraczać 80% (liczony na powierzchni gruntu albo w mieszance siewnej).
Grunty ugorowane w ramach obowiązkowej praktyki utrzymywania obszarów proekologicznych to grunty, na których nie jest prowadzona produkcja rolna. Dodatkowo, grunty te muszą od 5 lat pozostawać gruntami ornymi.
W okresie od 1 stycznia do 31 lipca grunt powinien być ugorowany (po upływie tego terminu będzie możliwe rozpoczęcie produkcji rolnej).
Wiesław Mika Główny Specjalista Biura Powiatowego ARiMR w Raciborzu.
Najnowsze komentarze