Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Kultura

Kawałki ciała powyrywane aż do kości, czyli nieszczęśliwy wypadek w Rudach

09.05.2021 07:00 | 0 komentarzy | żet

Woźnica zaplątał się w uprząż. Spłoszone konie ciągnęły go przez sześć kilometrów. Nieprzytomny i ciężko ranny został odstawiony do klasztoru w Rudach. Artykuł na temat tego dramatycznego wypadku jest jednym z wielu, który ukazał się na łamach Nowin w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Kawałki ciała powyrywane aż do kości, czyli nieszczęśliwy wypadek w Rudach
Zdjęcie ilustracyjne (tribecatrib.com).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

4 maja 1911 r.

Malarz złodziejem

Racibórz. W sobotę wieczorem przyaresztowano na tutejszym dworcu w poczekalni 4 klasy malarza Duczyńskiego z Budapesztu w chwili, gdy chciał okraść jednego z podróżnych.

Osiem lat więzienia za dzieciobójstwo

Sąd przysięgłych w Raciborzu skazał muzykanta Damka z Gamowa na 4 lata domu karnego za występki przeciw moralności.

Pozasłużbowy sekretarz miejski Alfred Kleinert z Hulczyna skazany został za sprzeniewierzenie i sfałszowanie dokumentów na 2 lata więzienia.

Blachnierz Sapletta z Raciborza skazany został na 1 1/2 roku domu karnego za rabunek, a robotnica Kotula z Głubczyckiego za dzieciobójstwo na 8 lat domu karnego.

Półtorej godziny pociągiem z Raciborza do Katowic

W tych dniach odbyła się próba jazdy pociągu kuryerskiego pomiędzy Raciborzem a Katowicami. Pociąg wyjechał o godzinie 9 minut 8 z Katowic, przyjechał na stacyę rybnicką o godz. 10 min. 1 i przybył do Raciborza o godz. 10 min. 38. Z powrotem odjechał z Raciborza o godzinie 11 min. 58 w południe, przybył do Rybnika o godz. 12 min. 32 po południu a do Katowic o godz. 1 min. 24. Z Katowic do Raciborza jechał pociąg 90 minut. Podobno od 1-go lipca r.b. ma nastąpić stały ruch pociągów pośpiesznych pomiędzy Katowicami a Raciborzem.

Dwie kradzieże w jedną noc

Racibórz. Dwie kradzieże z włamaniem popełniono tu wczorajszej nocy. U kupca Becka w Dworcowej ulicy skradli rabusie kasetkę z 60 mrk., a w Zielonej aptece rozbili biurko, z którego zabrali marki pocztowe w wartości 5 mrk.

Targ bydła zakazany

Żory. Targ na bydło, który miał się tu odbyć 10 b.m., jest z powodu grasującej wciąż jeszcze zarazy pyska i racic zakazany. Tylko konie wolno wystawić na sprzedaż.