Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Kącik ZUS

28.06.2016 00:00 red

Odpowiada: Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Przez wiele lat opłacałam składki na rolnicze ubezpieczenie, posiadam również okresy ubezpieczenia w ZUS, wiek emerytalny osiągnę w tym roku, czy otrzymam dwie emerytury?

Tak, po osiągnięciu wydłużonego wieku emerytalnego będą przysługiwały dwie emerytury. Do dwóch emerytur mają prawo osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., posiadające w KRUS 25 lat ubezpieczenia wyłącznie rolniczego i okresy ubezpieczenia w ZUS. Nabycie uprawnień emerytalnych w ZUS nie jest uzależnione od posiadanych okresów ubezpieczenia, a od ukończonego wymaganego wieku, na wysokość świadczenia mają wpływ uzbierane składki. Jeśli obliczona wysokość emerytury należna z ZUS będzie niższa niż minimalna emerytura, wówczas mają znaczenie okresy ubezpieczenia. Okresy składkowe i nieskładkowe mają wpływ na podwyższenie wyliczonego świadczenia do kwoty minimalnej emerytury, dla kobiet w 2016 roku jest to 22-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Dwa tygodnie temu zmarł mój mąż. Nie pracuję, bo zawsze zajmowałam się domem. Nie mam z czego utrzymać rodziny. W przyszłym roku będę miała ukończone 60 lat. Syn ma 24 lata, córka - 23, oboje studiują. Złożyłam wniosek o rentę rodzinną w ZUS i otrzymałam informację, że ją otrzymam, bo mąż miał rentę chorobową, która wynosiła 2120 zł. Czy to prawda, że ja i każde z moich dzieci, dostaniemy rentę w wysokości 95 proc. tego, co miał mąż?

Nie. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny zmarłego przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która jest dzielona między uprawnionych w równych częściach. Przy trzech osobach uprawnionych - renta rodzinna jest równa 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu (jeżeli zmarły mąż pobierał rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - będzie to 95 proc. jego świadczenia, natomiast jeśli pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy - wysokość świadczenia zostanie ustalona na nowo tak, jak dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy i ta kwota będzie stanowiła podstawę ustalenia wysokości renty rodzinnej). Ale do podziału. Pani, córka syn i dostaniecie po jednej trzeciej z 95 proc. renty zmarłego z tytułu niezdolności do pracy.

W sierpniu 2012 r. ukończyłem 62 lata i od tego czasu pobieram świadczenie przedemerytalne. W lipcu br. ukończę powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn. Z jakiego okresu zostanie przyjęte wynagrodzenie do ustalenia podstawy wymiaru emerytury?

Pana emerytura zostanie naliczona według nowych zasad. ZUS ustali podstawę obliczenia emerytury, którą stanowić będzie: • kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, • zwaloryzowany kapitał początkowy, ustalany w oparciu o przebieg ubezpieczenia sprzed 1 stycznia 1999 r., • kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie, jeżeli był Pan członkiem OFE. Dla ustalenia wysokości nowej emerytury tak skalkulowaną podstawę jej obliczenia organ rentowy podzieli przez średnie dalsze trwanie życia dla wieku równego wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, przyjmując wyrażone w miesiącach dalsze średnie trwanie.

  • Numer: 26 (503)
  • Data wydania: 28.06.16
Czytaj e-gazetę