Niedziela, 5 maja 2024

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

Kącik ZUS

07.06.2016 00:00 red.

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

W lipcu urodzi mi się córeczka. Chciałbym skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jak długo należą mi się świadczenia z tego tytułu?

Urlop ojcowski wynosi maksymalnie 2 tygodnie. Można z niego skorzystać tylko do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Urlop ojcowski oraz zasiłek macierzyński za okres tego urlopu może zostać wykorzystany jednorazowo albo w dwóch częściach, z których kolejna nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej. Każda z tych części nie może być jednak krótsza niż tydzień.


Jestem w trakcie zbierania niezbędnej dokumentacji pracowniczej w celu przedłożenia jej do ZUS do mojego wniosku o emeryturę. Niestety nie potrafię odszukać dokumentów z lat 1993 r. do 1995 r. Podobno dane o przebiegu ubezpieczenia znajdują się w ZUS na kontach indywidualnych. Czy to prawda?

Prawdą jest, że na koncie ubezpieczonego ewidencjonowane są składki oraz informacje dotyczące przebiegu ubezpieczeń społecznych danego ubezpieczonego, przy czym konto takie organ rentowy prowadzi od 1 stycznia 1999 r. Zawarte na nim dane dotyczą więc okresu mającego swój początek w styczniu 1999 r. Na indywidualnym koncie w ZUS nie będzie zatem informacji z przebiegu ubezpieczenia sprzed 1 stycznia 1999 r.


  • Numer: 23 (500)
  • Data wydania: 07.06.16
Czytaj e-gazetę