Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Rybnicka witryna w gronie najlepszych

10.05.2016 00:00 red.

Już piąty raz strona administrowana przez rybniczanina Mirosława Górkę zdobyła tytuł „Strony internetowej bez barier”. Konkurs honoruje witryny przyjazne osobom niepełnosprawnym, szczególnie w zakresie dysfunkcji wzroku.

W tym roku tytuł zdobyła strona projektu Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku „Przekroczyć próg” (przekroczycprog.com.pl). Serwis zwyciężył w kategorii strona publiczna do 100 podstron, powtarzając tym samym swój sukces z 2011 roku. Rozstrzygnięcie konkursu było częścią odbywającej się 20 kwietnia w sali kolumnowej Sejmu RP konferencji „Cyfrowo wykluczeni”. W poprzednich latach podobny tytuł trzykrotnie zdobył serwis projektu „T:RAF – Twój Rozwój, Aktywność, Forma”, w ubiegłym roku w kategorii „Najlepsi z najlepszych”. Obie witryny ma w swojej opiece Mirosław Górka z rybnickiego OPS. – Kolejna nagroda dla strony, którą administruje, to oczywiście duża nobilitacja, ale również mobilizacja do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz dostępności w wirtualnym świecie. Dzisiaj większość usług nabywamy poprzez Internet – od prezentów, poprzez bilety lotnicze, a kończąc na programie 500+. W mojej ocenie, ciągle jest mało stron internetowych, które spełniałaby chociażby minimalne wymagania dostępności – komentuje Mirosław Górka.

Od czerwca ubiegłego roku obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów, które zakłada, że wszystkie rejestry publiczne będą dostępne i zgodne z normami WCAG 2.0. – W praktyce, po trzech latach okresu przeznaczonego na dostosowanie serwisów www, większość państwowych stron jest niedostępna. Najlepiej w tym zestawieniu wypada strona Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Rozwoju, a zaskakuje np. ocena niedostateczna dla serwisu Ministerstwa Edukacji Narodowej czy portalu Empatia, poprzez który można składać wniosek na świadczenie 500+. Szacuje się, że w Polsce jest blisko 100 tysięcy osób niewidomych, a 10 milionów używa okularów. Niestety, problem ten będzie się nasilał, bo dzieci coraz więcej czasu spędzają przed monitorami. W krajach wschodniej Azji, która jest znana z rozwiniętych technologii cyfrowych, problem krótkowzroczności dotyka nawet 90 proc. dwudziestolatków. U nas ten problem dopiero narasta i wg wyliczeń okulistów za 10 lat będzie kolejne 10 milionów osób w okularach – wyjaśnia administrator witryny „Przekroczyć próg”.

(ska)

  • Numer: 19 (496)
  • Data wydania: 10.05.16
Czytaj e-gazetę