Rybniczanie stracą pracę
25 maja w rybnickim oddziale Kopex Machinery ruszą zwolnienia grupowe. Pracę w zakładzie przy ulicy Kościuszki straci kilkadziesiąt osób.
– Na decyzję złożyło się wiele czynników, zarówno ogólna sytuacja branży górniczej jak i zaostrzenie konkurencji. Mamy mniej zamówień – mówi naszemu tygodnikowi Marek Pogorzelski z firmy SJ Consulting, odpowiedzialny za kontakt z mediami. Na kryzys w spółce nałożyły się również problemy finansowe. – Począwszy od 26 lutego prowadzimy bardzo intensywne rozmowy z bankami – wierzycielami Kopex S.A. W ramach prowadzonych rozmów spółka i banki finansujące dążą do jak najszybszego uzgodnienia i podpisania umowy restrukturyzacyjnej tak, by ograniczenie dostępu do finansowania bieżącej działalności, przestało ograniczać czynności operacyjne Grupy Kopex – wyjaśnia. Jednym z planów na oszczędności są zwolnienia części załogi.
20 osób bez pracy
15 kwietnia uruchomiono formalnie proces zwolnienia grupowego 340 pracowników Kopex Machinery S.A. Podobne kroki zostaną podjęte również w obrębie innych spółek zależnych Kopex S.A. W rybnickim oddziale firmy pracę stracić miało 35 osób. Miało, bo związkom zawodowym udało się doprowadzić do ograniczenia o 10 proc. liczby pracowników, którzy zostaną objęci zwolnieniami grupowymi. – Konsultacje z zarządem spółki na temat zmniejszenia liczby zwalnianych pracowników były niezwykle trudne. Aby uratować przed zwolnieniami choćby część pracowników, poświęciliśmy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zaproponowaliśmy jego zawieszenie do końca roku. W ten sposób w obu zakładach wybroniliśmy 35 spośród 340 osób, które pierwotnie planowano zwolnić – informuje Józef Zaniewski, szef Solidarności w rybnickiej Ryfamie, wchodzącej w skład spółki Kopex Machinery S.A. Tym samym w rybniku zamiast 35 zwolnionych zostanie 20 osób.
Dekoniunkturą w górnictwie
Oficjalną wiadomość o zwolnieniach grupowych w zakładach spółki Kopex Machinery związki zawodowe otrzymały 15 kwietnia. Redukcję zatrudnienia pracodawca uzasadnił fatalną kondycją ekonomiczną obu zakładów związaną z dekoniunkturą w górnictwie. Związkowcy są jednak przekonani, że ogromne straty spółki to w dużej mierze rezultat złego zarządzania. – Trudna sytuacja górnictwa na pewno negatywnie przekłada się na kondycję naszych zakładów, ale straty wynikające z niewłaściwego zarządzania naszą spółką i całą grupą kapitałową w poprzednich latach, są nie do odrobienia. M.in. doprowadziły do nich nietrafione pomysły rozwojowe. Właściciel oficjalnie podał, że straty całej grupy za 2015 rok wynoszą blisko 500 mln zł. Ale dotarły do nas informacje, że ostatecznie mogą być one nawet trzykrotnie wyższe. W tej sytuacji zwolnienia dotkną nie tylko naszych pracowników. Kopex już zapowiedział redukcję zatrudnienia oraz cięcia płac w innych spółkach zależnych – podkreśla Józef Zaniewski.
Programy aktywizacji
Procedura zwolnień grupowych w zakładach Kopex Machinery rozpocznie się 25 maja, a zakończy 30 września. Podczas konsultacji związki zawodowe zawnioskowały do pracodawcy o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów z powiatowymi urzędami pracy w Zabrzu i Rybniku w sprawie opracowania programów aktywizacji zawodowej dla zwalnianych pracowników. Kopex Machinery w Zabrzu i Ryfama w Rybniku zatrudniają łącznie blisko 1250 pracowników. To największy w Polsce producent maszyn i urządzeń górniczych.
(acz)
Najnowsze komentarze