ZUS czy OFE? Czas na wybór, następna okazja dopiero za 4 lata
Od 1 kwietnia można zdecydować, czy chcemy ulokować część swojej składki emerytalnej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy w wybranym otwartym funduszu emerytalnym. Będziemy mieć na to czas do końca lipca. Następna okazja – dopiero za 4 lata.
Kilka opcji zmian
„Okno transferowe” dla uczestników II filaru emerytalnego, chcących złożyć deklarację o przekazywaniu składek do otwartego funduszu emerytalnego lub ich ewidencjonowaniu w całości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, rozpoczął się 1 kwietnia a zakończy 31 lipca tego roku. W tym czasie można zmieniać swoje deklaracje sprzed dwóch lat, z poprzedniego okna transferowego.
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy jej wymiaru (czyli wynagrodzenia). To pieniądze, które służą budowaniu przyszłej emerytury. Ze składki emerytalnej, począwszy od 1 lutego 2014 r.: 2,92 % podstawy wymiaru jest odprowadzane przez ZUS do wybranego przez klienta OFE, 4,38 % podstawy wymiaru jest zapisywane przez ZUS na specjalnym subkoncie.
W czasie trwania tegorocznego okna transferowego osoby ubezpieczone mają możliwość, poprzez złożenie oświadczenia, zmiany swojej dotychczasowej decyzji. Począwszy od roku 2016 (a także w kolejnych oknach transferowych) obowiązuje „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Przy czym podejmując decyzję o przekazywaniu składki do OFE ubezpieczony dodatkowo może określić: – czy chce, aby jego składka była przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego, którego jest członkiem, – czy też chciałby, aby jego składka była przekazywana do innego OFE albo chciałby po raz pierwszy przystąpić do OFE (w tym przypadku powinien zaznaczyć pole przy nazwie wybranego otwartego funduszu emerytalnego na formularzu „Oświadczenia”).
Pilnuj terminu
– W trakcie trwania okna transferowego oświadczenia będzie można składać osobiście w dowolnej jednostce ZUS (niezależnie od miejsca zamieszkania), za pośrednictwem poczty, drogą elektroniczną – korzystając z osobistego profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz przy wykorzystaniu urzędomatów w wybranych placówkach ZUS. Trzeba pamiętać, że formularze wpływające do ZUS przed terminem, jak i po nim – zgodnie z prawem – będą uznawane za nieskuteczne – tłumaczy Beata Kopczyńska z rybnickiego oddziału ZUS.
Decyzję o przekazywaniu środków do OFE bądź pozostawieniu całości składki emerytalnej w ZUS będzie można zmienić za 4 lata. Od 2020 roku, co 4 lata, a zatem w roku 2024, 2028 itd., zawsze pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca, otwierane będzie kolejne okno transferowe. W tym czasie wszyscy zainteresowani będą mieli szansę dokonać ponownego wyboru – czy tylko ZUS, czy także OFE.
(opr.pm)
Najnowsze komentarze