Jubileusz przez cały rok
W tym roku Zespół Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach obchodzi 25-lecie istnienia. W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano szereg działań, integrujących uczniów i lokalną społeczność.
– Obchody 25-lecia funkcjonowania szkoły wpletliśmy w rok szkolny. Zaczynamy od mszy jubileuszowej w niedzielę, 3 kwietnia. W ramach jubileuszu będzie obchodzony po raz pierwszy Powiatowy Tydzień Osób Niepełnosprawnych. Będzie to zintegrowane działanie różnych instytucji pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych. Potrwa on od 9 do 13 maja. Rozpoczniemy od Literackiego Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Krawczyka. Turniejowy towarzyszyć będzie plener malarski Stowarzyszenia „Jestem”. W kolejnych dniach planujemy XX Przegląd Teatralny i Recytatorski „Bliskie spotkania”, zajęcia integracyjne „Poczuj to co ja” prowadzone przez WTZ i PPP w Czerwionce-Leszczynach oraz spotkania z doradcami zawodowymi i agencjami pracy organizowane przez OPS i Stowarzyszenie Pomocy „Feniks”. Będzie też dzień wyjazdowy, kiedy uczniowie odwiedzą Dom Pomocy Społecznej w Lyskach oraz Warsztat Aktywnej Integracji w Suminie. Tydzień podsumuje konferencja finansowana przez UGiM Czerwionka-Leszczyny, w ramach której odbędą się ciekawe wykłady i warsztaty na temat pracy z dzieckiem z Zespołem Aspergera – mówi Beata Zich, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach.
W ramach 25-lecia odbędzie się także festyn rodzinny. W październiku zaplanowano integracyjny turniej sportowy „Uśmiech”, a w listopadzie odbędzie się oficjalna gala jubileuszowa. – Staramy się tak obchodzić 25-lecie, aby pokazać mieszkańcom, że przez 25 lat naszym dorobkiem stali się nie tylko absolwenci szkoły, ale też wydarzenia kulturalne, zainicjowane w środowisku lokalnym. Pokazują one możliwości współdziałania z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności. We wszystkie nasze inicjatywy bardzo zaangażowani są wolontariusze. To młodzież z Gimnazjum nr 2 w Leszczynach oraz Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach. Towarzyszą nam, pomagają i jednocześnie uczą się współpracy i kontaktu z osobą niepełnosprawną. Zawiązują się przyjaźnie i emocje, które trwają do końca życia i być może wpływają na późniejsze wybory – podkreśla Beata Zich. Warto podkreślić, że uczniowie ZSS nie tylko wszechstronnie się rozwijają, ale również reprezentują szkołę na licznych konkursach. W ubiegłym roku było ich aż 25. Na szczególne wyróżnienie zasługują osiągnięcia szkolnej Grupy Teatralnej „Zetki”. Ponadto uczeń ZSS Wojciech Wojtasiok zdobył w ubiegłym roku trzecie miejsce w XIV Regionalnym Konkursie Dziennikarskim. Uczniowie ZSS co chwila udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stwarzać ograniczeń.
(ska)
Najnowsze komentarze