Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Umowa najmu okazjonalnego to dobre rozwiązanie

29.03.2016 00:00 red

Specjalista radzi - Hanna Hoła specjalista ds. nieruchomości, Grupa RES

Panuję przekonanie, że wynajem mieszkania to świetny sposób na dodatkowy dochód. Jednakże należy pamiętać, że nie jest to biznes bez ryzyka. Jak powszechnie wiadomo łatwiej jest podpisać umowę – niż z niej się wywiązać. Dlatego też, aby należycie zabezpieczyć interesy wynajmującego warto rozważyć, żeby stosunek najmu został uregulowany w drodze umowy najmu okazjonalnego.

Należy jednak pamiętać, że umową najmu okazjonalnego jest tylko umowa najmu takiego lokalu, który posłuży jako mieszkanie. Niemożliwe jest więc prowadzenie w nim działalności gospodarczej.

Pamiętać o terminach

Umowa musi być zawarta na czas oznaczony i nie może przekraczać okresu 10 lat. Ponadto musi zostać zawarta na piśmie, z wyraźnym zaznaczeniem takich kwestii jak: okres obowiązywania, wysokość czynszu, termin płatności oraz wysokość kaucji zabezpieczającej. Ponadto do swojej ważności musi zawierać, w załączniku, oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddał się on egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania najmowanego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu oraz wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku eksmisji wraz z pisemną zgodą właściciela lub osoby posiadającej tytuł prawny do tego lokalu. Na żądanie wynajmującego załącza się takie oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu wskazanym na piśmie, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od zaistnienia takiej sytuacji wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku konieczności eksmisji, pod rygorem wypowiedzenia umowy. Aby wynajmujący mógł skorzystać z możliwości uproszczonej eksmisji, musi zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego do właściwego mu urzędu skarbowego – w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Jeśli tego nie zrobi, umowa najmu okazjonalnego przekształci się w zwykłą umowę najmu. Z tytułu najmu okazjonalnego lokalu, oprócz czynszu, właściciel pobiera jedynie opłaty niezależne od właściciela, chyba że umowa stanowi inaczej.

Staranne przygotowanie

Jakie rzeczywiście korzyści zyska na umowie najmu okazjonalnego wynajmujący? Bez wątpienia taką korzyścią będzie jej sformalizowany charakter, który zabezpiecza prawa wynajmującego oraz najemcy. Należy pamiętać, że na treść tej umowy muszą składać się elementy określone przez ustawodawcę – w postaci umowy zawartej w formie pisemnej oraz obowiązkowych załączników.

Dzięki dochowaniu formy przewidzianej przez prawo, wynajmujący będzie mógł łatwiej opróżnić lokal zajmowany przez nierzetelnego najemcę. Stanie się tak dzięki złożonemu przez niego oświadczeniu o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Właściciel będzie mógł opróżnić lokal na drodze postępowania egzekucyjnego, po uprzednim pisemnym wezwaniu najemcy do opuszczenia lokalu. Pismo to musi obligatoryjnie zawierać podpis urzędowo poświadczony. Następnie, jeśli najemca nie wyprowadzi się we wskazanym terminie, wynajmujący składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji, wraz z określonymi załącznikami. Najem okazjonalny daje również możliwość eksmisji w okresie ochronnym od 1 listopada do 31 marca. Możliwe jest również jej zastosowanie w stosunku do kobiet w ciąży czy małoletnich.

Należy pamiętać, iż umowa najmu okazjonalnego jest bardziej sformalizowana od „zwykłej umowy najmu” i tylko od jej starannego przygotowania i właściwie poprowadzonego procesu najmu zależeć będzie możliwość skorzystania z jej dobrodziejstw. Warto w tym przypadku posiłkować się poradą specjalisty.

  • Numer: 13 (490)
  • Data wydania: 29.03.16
Czytaj e-gazetę