Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Tam, gdzie Ruda meandruje

29.03.2016 00:00 red

W Rybnickiej dzielnicy Stodoły znaleźć można przyrodniczą ciekawostkę. Rzeka Ruda wypadając z Zalewu Rybnickiego intensywnie meandruje i to miejsce właśnie jest warte odwiedzenia, szczególnie w pogodne letnie dni.

Ruda swoją podróż po powierzchni rozpoczyna w Baranowicach pod Żorami, gdzie na wysokości 235 m n. p. m. znajduje się jej źródło. Rzeka swoją nazwę otrzymała ze względu na kolor. Czerwonawe zabarwienie wynika ze sporej zawartości rudy darniowej. To skała osadowa, w której znajduje się m.in. żelazo. To z kolei było powodem powstawania wzdłuż rzeki licznych pieców i hut, które wytapiały surowiec z naturalnych złóż. W rybnickich Stodołach najstarsze wzmianki o działalności hutniczej pochodzą z XVI wieku, a samo hutnictwo przetrwało na tym terenie do wieku XX, kiedy to ostatecznie zamknięta została Huta Silesia na Paruszowcu.

Sama Ruda przepływając przez Rybnik zbiera wody m.in. z potoku Boguszowickiego, Nacyny i Przegędzy. Kiedy zaszła potrzeba znalezienia chłodzenia dla Elektrowni Rybnik, spiętrzono wody rzeki Ruda, tworząc „rybnickie morze”, czyli sztuczne jezioro.

Wije się pośród zarośli

Niezwykle piękne miejsce znajduje się tuż za zalewem, z którego woda wypływa i tworzy naturalne zakola. Ruda wije się, niczym wąż o czerwonawych łuskach. Meandry Rudy są piękne na brzegu, ale jeszcze piękniejsze z lotu ptaka. To właśnie tu co roku kajakowi zapaleńcy skrupulatnie oczyszczają rzekę, jednocześnie chłonąc piękno otaczającej przyrody. Same meandry rozciągają się na długości ok. 3 km. Aby dojechać w to miejsce samochodem – należy od Rybnika dojechać do Stodół. W dzielnicy trzeba minąć główne skrzyżowanie z zabytkową kaplicą, a później stadninę koni, aż do terenu otwartego. Po ok. 500 m od stadniny należy zjechać w prawo (w miejscu, które to umożliwia). Samochód możemy pozostawić i dalej przejść piechotą. Zakola Rudy znajdziemy ok. 300 metrów od drogi. W tej okolicy znajduje się także sporo ścieżek i przeszkód konnych, wykorzystywanych przez miejscowych jeźdźców. Same ścieżki można wykorzystać równie dobrze na jogging czy nordic walking.

Rzeka z tytułem

Ruda po odcinku meandrów skręca i dalej płynie w kierunku Rud Wielkich. Po dopłynięciu do Kuźni Raciborskiej rzeka rozcina się na dwie odnogi, by znów połączyć się pod miejscowością Budziska. Wkrótce potem zbiera wody Suminy i ostatecznie, po ponad 50 km od źródła, wpada do Odry. W ubiegłym roku Ruda głosowaniem internautów otrzymała tytuł Rzeki Roku w plebiscycie organizowanym przez Klub Gaja. Do zwycięstwa na pewno przyczyniło się wydarzenie pod nazwą Sprzątanie Rudy, organizowane już od 6 lat.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 13 (490)
  • Data wydania: 29.03.16
Czytaj e-gazetę