Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Elektronik z pasją stworzył stację meteo

29.03.2016 00:00 red

Dzięki pomysłowi Mariusza Dziubaka z Niedobczyc, rybniczanie na bieżąco mogą śledzić w sieci sytuację meteorologiczną w mieście. Młody elektronik stworzył własną stację pomiarową, a informacje udostępnia online.

Mariusz Dziubak to ubiegłoroczny maturzysta. Od lat pasjonuje się elektroniką i elektryką, a w szczególności procesorami. Nieprzypadkowo ukończył Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku. Po maturze znalazł pracę, ale jak twierdzi, czas wolny od nauki pozwolił mu na stworzenie stacji pogody. – Miałem taki pomysł już wcześniej, ale trzeba było poświęcić się przygotowaniu do matury – mówi rybniczanin. – Stacja ma synchronizację czasu z internetem oraz podtrzymanie bateryjne w przypadku braku zasilania. Za oknem znajdują się odbiorniki w osłonie radiacyjnej. Osłonę wykonałem z podstawek od doniczek. Są pomalowane na biało, by odbijały światło. Pomiędzy nimi znajduje się czujnik temperatury, ciśnienia atmosferycznego i wilgotności. To co widać na końcu, to korytkowy czujnik opadów, jednak na razie on nie jest jeszcze uruchomiony ze względu na problemy techniczne. Na ścianie w domu znajduje się procesor, który zbiera informacje z czujników. Posiada także efektywny, wbudowany zegar. Wszystko jest połączone z modułem wifi, dzięki czemu dane mogą być udostępniane w internecie – wyjaśnia Mariusz Dziubak, którego marzeniem jest także budowa stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Informacje z niedobczyckiej stacji meteorologicznej można podglądać na stronie meteo.2eu.pl.

(ska)


Informacje z niedobczyckiej stacji meteorologicznej można podglądać na stronie meteo.2eu.pl.

  • Numer: 13 (490)
  • Data wydania: 29.03.16
Czytaj e-gazetę