Przegląd powiatowy
Powiat
Biblioteka na plusie
Biblioteka w Czerwionce-Leszczynach w 2015 roku odnotowała 9096 zarejestrowanych użytkowników. Wśród nich najliczniejszą grupą są osoby pomiędzy 25. a 44. rokiem życia – 2906 użytkowników, najmniej zarejestrowanych jest dzieci do 5. roku życia – 158 użytkowników. Optymistyczny jest fakt, że pomimo stale słabnącego czytelnictwa w Polsce, w Bibliotece w Czerwionce-Leszczynach odnotowano wzrost liczby wypożyczonych książek w stosunku do lat wcześniejszych. Ogółem w 2015 r. wypożyczono 263 619 książek, co stanowi wzrost o 11 871 liczby wypożyczonych woluminów do roku 2014. Do Biblioteki zakupiono 672 woluminów o łącznej wartości 45 929 zł (w tym 27 audiobooków).
Znaleźli skradziony wózek
Zespół ds. Wykroczeń Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie kradzieży wózka dziecięcego marki kaps3 4runner. Kradzieży dokonano 26 stycznia 2016 r. na skrzyżowaniu ulic Furgoła i Parkowej. W toku przeprowadzonych czynności wyjaśniających ustalono, że wózek został odnaleziony na terenie skweru przy rondzie w Czerwionce-Leszczynach. Wraz z wózkiem znaleziono kocyk dziecięcy koloru błękitnego z wyhaftowanym w kolorze różowym wizerunkiem hipopotama. – Publikujemy zdjęcie odnalezionego wózka i zwracamy się do mieszkańców z prośbą o pomoc w ustaleniu właściciela – informują policjanci.
O Japonii w świetlicy
W Świetlicy Dzieci i Młodzieży w Czuchowie odbył się trzeci już „Wieczór z ...”. Tym razem bohaterem spotkania był Janusz Lukaszczyk, mieszkaniec Czuchowa, znawca i pasjonat kultury japońskiej, jeden z najlepszych współczesnych artystów zajmujących się wyrobem i naprawą broni japońskiej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac artysty. Zapytany o początki swojej fascynacji Krajem Kwitnącej Wiśni Janusz Lukaszczyk opowiada: – W czasie, gdy zajmowałem się malarstwem i tkactwem, jako kierownik artystyczny w placówce kultury w Czerwionce-Leszczynach wpadłem na pomysł zainteresowania społeczności działalnością muzealną. Skontaktowałem się dość przypadkowo z osobą, która właśnie wróciła z Japonii i miała doświadczenie w zakresie konserwacji zabytków japońskich – wspominał autor.
Wybrali nowe władze
W kilku jednostkach OSP z terenu powiatu odbyły się ostatnio zebrania sprawozdawczo-wyborcze. W Zwonowicach podsumowano rok oraz wybrano 8 osób, które będą w nowej kadencji pracować w zarządzie jednostki. Prezesem wybrano Dawida Masarczyka, a naczelnikiem został Marek Wacławczyk. Zastępcą naczelnika został Tomasz Paprotny, natomiast stanowisko sekretarza powierzono Mirosławowi Skrzypcowi. Skarbnikiem została Ilona Siedlaczek, a gospodarzem wybrano Czesława Mazurka. Zebranie odbyło się także w Świerklanach, przy udziale 55 członków. Prezesem kolejny raz został wbrany Leon Karwot, a naczelnikiem został Kamil Nadolski. Skarbnikiem wybrano Tomasza Piechę, a sekretarzem Grzegorza Albrechta. W zarządzie będzie także dwóch gospodarzy – Mateusz Woźnica i Kazimierz Zaprzałka. Członkiem zarządu został Dawid Wita.
Świętowała 105 lat
W tym roku 105 rocznicę urodzin obchodziła Józefa Pyszny z Gaszowic, najstarsza mieszkanka Powiatu Rybnickiego. Z tej okazji szanowną jubilatkę odwiedzili przedstawiciele Nadleśnictwa Rybnik, wójt Paweł Bugdol oraz starosta Damian Mrowiec i kierownik USC w Gaszowicach Halina Bobrzyk. Goście wręczyli 105-latce kwiaty, upominki i złożyli życzenia. Solenizantka urodziła się 18 lutego 1911 roku w Suminie, tam mieszkała przez wiele lat z mężem i dziećmi. Państwo Pyszny w młodości wykonywali prace związane m.in. z wycinką drzew dla Nadleśnictwa Rybnik, jak również prowadzili własne gospodarstwo. Pani Józefa doczekała się już 8 prawnuków, a także 4 praprawnuków, z którymi może świętować swoje kolejne jubileusze.
Najnowsze komentarze