Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek
Na nasze pytania odpowiada radca prawny Łukasz Goszczyński. Tel: 507 110 712. Kancelaria Radcy Prawnego, ul. 3 Maja 1A, 44-230 Czerwionka – Leszczyny
Pomimo poprawy stanu infrastruktury drogowej w Polsce liczba wypadków komunikacyjnych i kolizji drogowych jest znacznie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej. Osoby, które uległy wypadkom drogowym często nie zastanawiają się nad wysokością rekompensaty, o którą mogą się ubiegać. W związku z tym warto wiedzieć, że każdemu poszkodowanemu w wypadku drogowym przysługuje prawo do ubiegania się o odszkodowanie, zadośćuczynienie lub rentę. Sprawca wypadku najczęściej jest obowiązkowo ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w towarzystwie ubezpieczeniowym, dlatego też uzyskanie odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty jest niezależne od zamożności sprawcy. W związku z licznymi pytaniami naszych czytelników postanowiliśmy się zwrócić z prośbą o przybliżenie tego problemu do mecenasa Łukasza Goszczyńskiego.
Panie mecenasie, od kogo może uzyskać odszkodowanie osoba poszkodowana w wypadku drogowym?
Po pierwsze, odpowiedzialnym za szkody powstałe w wyniku wypadku samochodowego jest sprawca, czyli osoba która doprowadziła do kolizji. Jej odpowiedzialność wynika z art. 415 k.c. i art. 436 par. 2 k.c. Po drugie, sprawca wypadku drogowego powinien być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnoprawnej i w związku z tym jego ubezpieczyciel także będzie odpowiadał za szkody wynikające z kolizji drogowej (art. 822 k.c. i art. 9 oraz art. 9a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Poszkodowany może zwrócić się do sprawcy szkody lub bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy z żądaniem wypłaty odszkodowania.
Czy jest jakiś termin, w którym musimy z takim żądaniem wystąpić ?
Roszczenia odszkodowawcze z tytułu wypadku komunikacyjnego przedawniają się z upływem trzech lat, licząc od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia (art. 442(1) k.c.). Ten sam trzyletni termin przedawnienia obowiązuje wobec roszczeń z umowy ubezpieczenia (art. 819 k.c.).
Dalszy ciąg już wkrótce w Tygodniku Rybnickim.
Najnowsze komentarze