Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

DURŚ zachęca szkoły do promowania regionu

23.02.2016 00:00 red

Edukacja regionalna to jeden z celów, jaki postawili przed sobą członkowie Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, czyli Stowarzyszenia DURŚ. Być może we współpracy z miastem Rybnik, uda się zainteresować szkoły zajęciami regionalnymi i śląską mową.

– Edukacja regionalna to proces kształcenia i wychowania oraz kształtowania poczucia tożsamości człowieka związanego ze swoją ziemią i kulturą. Można w tym zakresie regionalizować nauczanie czyli wzbogacać obowiązujące programy treściami związanymi z regionem. Ostatnia reforma oświaty zniosła między innymi regionalną ścieżkę edukacyjną, która była przez ostatnią dekadę istotnym narzędziem ułatwiającym nauczycielom nauczanie o regionie. W tej sytuacji, szczególna odpowiedzialność spoczywa na barkach samorządu na szczeblu lokalnym i regionalnym – wyjaśnia Józef Porwoł, prezes DURŚ. Obecnie, po kolejnej reformie programowej, w systemie oświaty nie ma odrębnego przedmiotu o nazwie edukacja regionalna, a poszczególne treści regionalne znajdują się w podstawach programowych poszczególnych przedmiotów. System oświaty ma charakter silnie scentralizowany co sprawia, że ta sama podstawa programowa realizowana jest we wszystkich szkołach w każdym regionie Polski. Ten problem zauważyli regionaliści z wielu organizacji społecznych i rozpoczęli starania o nadanie edukacji regionalnej odpowiedniej rangi. W Rybniku takie działania podjęło Stowarzyszenie DURŚ z nadzieją, że wypracowane lokalnie rozwiązania mogą stać się wzorem czy inspiracją dla innych.

Wsparciem środowiska nauczycieli-regionalistów może być powołanie w ramach struktur Biblioteki Śląskiej – Instytutu Badań Regionalnych, a także prace nad stworzeniem pierwszego górnośląskiego podręcznika do edukacji regionalnej. – Ten podręcznik może być szczególnie ważny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Szczególnie istotna wydaje się jednak być rola samorządu lokalnego, gdyż to właśnie gminy są organami prowadzącymi dla kilku tysięcy szkół i placówek kulturalno-oświatowych – mówi Józef Porwoł. Stowarzyszenie DURŚ czyni obecnie starania, aby treści regionalne częściej pojawiały się w rybnickich szkołach. Jeśli to się powiedzie, uczniowie poznają m.in. zagadnienia dotyczące historii Śląska (znacznie różniącej się od historii Polski), tradycji i kultury regionu oraz mowy śląskiej. Warto wspomnieć, że w maju ma odbyć się trzecie Dyktando Śląskie, które także promuje gwarę. Wszystkie te działania podejmowane są w jednym celu – zachowaniu tradycji i kultury regionu przez przyszłe pokolenia.

(ska)

  • Numer: 8 (485)
  • Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę